فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/5f9gm

طالبان عدم پذیرش این گروه در سازمان ملل را غیرمنصفانه خواند

طالبان در واکنش به تصمیم کمیته‌ تشخیص اعتبار سازمان ملل مبنی بر عدم واگذاری کرسی افغانستان به این گروه گفت: این اقدام براساس انصاف نبوده و حقوق مشروع افغان‌ها را سلب کرده است.

طالبان عدم پذیرش این گروه در سازمان ملل را غیرمنصفانه خواند

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، طالبان به تصمیم کمیته‌ تشخیص اعتبار سازمان ملل مبنی بر عدم واگذاری کرسی افغانستان به این گروه واکنش نشان داد.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه که از سوی این گروه به عنوان سفیر افغانستان در این سازمان معرفی شده امروز (پنجشنبه) در توئیتی نوشت: «این تصمیم براساس اصول و انصاف نیست؛ چون حق مشروع افغان‌ها را سلب کرده است.»

با این حال، به گفته‌ وی، طالبان امیدوارند که سازمان ملل فرستاده‌ ویژه‌ این گروه را به‌عنوان نماینده‌ افغانستان در این سازمان بپذیرد. شاهین گفته که با پذیرش وی در این کرسی، طالبان با جهان وارد تعامل مثبت خواهد شد. 

این گروه حدود دو ماه پیش با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل متحد سهیل شاهین را به عنوان سفیر افغانستان در این سازمان معرفی کرده است.

پذیرش او به عنوان نماینده‌ی افغانستان در سازمان ملل می‌توانست گام جدی برای به‌رسمیت‌شناختن طالبان به عنوان حکومت رسمی افغانستان قلمداد شود.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در تاریخ ۲۴ اسد، هنوز هیچ کشوری حکومت این گروه را به‌رسمیت نشناخته است. اما بیشتر کشورهای جهان برای ارایه‌ی کمک به مردم افغانستان با طالبان وارد تعامل و گفت‌وگو شده‌اند.

ئیس یک کمیته سازمان ملل شامگاه چهارشنبه تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی نماینده افغانستان و میانمار در سازمان ملل خواهد بود را به تعویق انداخت، به این معنی که طالبان افغانستان و حکومت نظامی میانمار فعلا اجازه ورود به این نهاد جهانی را نخواهند داشت.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کمیته ۹ نفره اعتبارنامه سازمان ملل متحد که شامل روسیه، چین و آمریکا است، در مقر این سازمان تشکیل جلسه داد تا اعتبارنامه همه ۱۹۳ عضو را برای نشست جاری مجمع عمومی سازمان ملل بررسی کند.

چندین دیپلمات به رویترز گفته بودند که کمیته احتمالا تصمیمات خود را در مورد نمایندگی افغانستان و میانمار به تعویق می‌اندازد، زیرا سفیران فعلی هر دو کشور در این کرسی ها باقی می‌مانند.

«آنا کارین انستروم» سفیر سوئد در سازمان ملل که ریاست این کمیته را برعهده دارد، به خبرنگاران گفت که تصمیم‌گیری درباره افغانستان به تعویق افتاده است، اما از اظهار نظر در مورد اینکه آیا سفرای فعلی برای افغانستان و میانمار همچنان نماینده کشورهایشان خواهند بود یا خیر، خودداری کرد.

این در حالی است که «ملا محمد حسن آخند»، نخست‌وزیر دولت موقت طالبان در اولین سخنرانی خود با بیان اینکه این گروه خواستار ارتباط خوب با کشورهای جهان است، تاکید کرد که دیگر دوران اشغال در افغانستان پایان یافته است. 

/انتهای پیام/

آخرین اخبار

برگزیده ها