فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/61rvx

بیش از 27 هزار خانواده در شمال افغانستان به آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا کردند

مسوولان یک نهاد خیریه در ولایت جوزجان می‌گویند که با حفر ۱۰۷ حلقه چاه در ولایت‌های جوزجان، قندوز و تخار مشکلات بیش از ۲۶ هزار خانواده را از نظر دسترسی به آب آشامیدنی رفع کرده‌اند.

بیش از 27 هزار خانواده در شمال افغانستان به آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا کردند

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مسوولان یک نهاد خیریه در ولایت جوزجان می‌گویند که با حفر ۱۰۷ حلقه چاه در ولایت‌های جوزجان، قندوز و تخار مشکلات بیش از ۲۶ هزار خانواده را از نظر دسترسی به آب آشامیدنی رفع کرده‌اند.

از سوی دیگر، مقام‌های محلی حکومت سرپرست طالبان در ولایت بغلان از آغاز کار حفر ۲۰ حلقه چاه نیمه‌عمیق به همکاری نهاد‌های کمک‌رسان در این ولایت خبر می‌دهند.

محمد صادق قاسمی، رییس بنیاد خیریه «المصطفی» در جوزجان می‌گوید که ۸۷ حلقه چاه در جوزجان و ۲۰ حلقه چاه در ولایت‌های تخار و قندوز امروز پنج‌شنبه، ۱۶ جدی تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شده است.

قاسمی تأکید کرده است که مطابق به نیازمندی‌های ساکنان ولایت‌های جوزجان، کندز و تخار این چاه‌های عمیق با تمام امکانات و ذخیره‌های کانکریتی به ارزش بیش از ۱۶ میلیون افغانی تکمیل شده است.

به گفته وی، پیش از این ساکنان این ولایات آب را در ازای پول به‌دست می‌آوردند و یا هم از راه‌های دور تأمین می‌کردند.

شماری از ساکنان شهرستان‌های مردیان، آقچه و فیض‌آباد ولایت جوزجان که به آب آشامیدنی سالم دست یافته‌اند می‌گویند، پیش از این به دلیل نبود آب آشامیدنی سالم مجبور بودند از آب جوی استفاده کنند که سبب بروز امراض گوناگون می‌شد.
از سوی دیگر، کار حفر ۲۰ حلقه چاه نیمه‌عمیق در سه شهرستان بغلان به ارزش ۱۵ هزار و ۵۰۰ دلار و به کمک مالی مؤسسه ORCD آغاز شد.

به گفته مسوولان در ریاست احیا و توسعه روستایی بغلان، با تکمیل کار این پروژه نیاز حدود ۴۰۰ خانواده در این شهرستان‌ها به آب آشامیدنی رفع می‌شود.

در پی خشکسالی‌های پیاپی در افغانستان آب‌های زیرزمینی به شدت کاهش یافته‌ و این امر دسترسی به آب آشامیدنی را در بیشتر مناطق این کشور به‌ویژه در شمال با محدودیت مواجه کرده‌ است.

انتهای پیام/ ر

آخرین اخبار

برگزیده ها