فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/6l20r

آمریکا حساب‌های بانکی سفارت افغانستان را مسدود کرد

دیپلمات‌های افغانستان در واشنگتن اعلام کردند که آمریکا طی یک ماه گذشته حساب‌های بانکی رسمی سفارت افغانستان را مسدود کرده است.

آمریکا حساب‌های بانکی سفارت افغانستان را مسدود کرد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، دیپلمات‌های افغانستان در واشنگتن اعلام کردند که آمریکا حساب‌های بانکی رسمی سفارت افغانستان را مسدود کرده است.

دو دیپلمات ارشد افغانستان که خواستند نام‌شان فاش نشود، به بخش انگلیسی صدای آمریکا تأیید کرده‌اند که حساب‌های بانکی سفارت افغانستان در واشنگتن و دو کنسولگری افغانستان در ایالات متحده، بیش از یک ماه است که به حالت تعلیق درآمده است.

این دیپلمات‌ها همچنین گفته‌اند که درباره‌ این موضوع با مقامات امریکایی در حال مذاکره هستند.

یکی از دیپلمات‌ها با بیان این‌که مقامات آمریکایی به دیپلمات‌ها توصیه کرده‌اند که در مورد این موضوع علنی صحبت نکنند، گفته است: «ما با وزارت امور خارجه [امریکا] گفت‌وگو کرده‌ایم، اما تاکنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.»

به نوشته‌ی صدای آمریکا، نمایندگی افغانستان در واشنگتن از کابل که تحت کنترل طالبان است، بودجه دریافت نمی‌کند و تاکنون از طریق کاهش هزینه‌های خدمات کنسولی به کارش ادامه داده است.

طبقه این گزارش، در حال حاضر کنسولگری‌های آمریکا تنها به تمدید پاسپورت منقضی‌شده ادامه می‌دهند و هزینه را به حساب‌های بانکی شخصی واریز می‌کنند و سپس در پایان درآمد سفارت را محاسبه می‌کنند.

دیپلمات‌های افغانستان گفته‌اند که تعلیق حساب‌های بانکی رسمی سفارت افغانستان تأثیر نامطلوبی بر تراکنش‌های مالی سفارت از جمله حقوق، اجاره و پرداخت‌های بیمه مراقبتی داشته است.

یکی از سخن‌گویان وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره‌ی تعلیق حساب‌های بانکی خودداری کرده؛ اما گفته است: «هیچ تغییری در وضعیت اعتباربخشی اعضای مأموریت افغانستان ایجاد نشده است.»

دیپلمات‌هایی که به دنبال پناهندگی هستند

سفارت افغانستان در واشنگتن، مانند بسیاری دیگر از نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان در سراسر جهان، از همکاری با وزارت خارجه‌ی طالبان امتناع کرده است.

دیپلمات‌ها می‌گویند که آنها نماینده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان اند. آنان در عین حال می‌گویند که به دنبال پناهندگی اند.

دو دیپلمات‌ افغانستان در آمریکا گفته‌اند که حداقل سه دیپلمات دیگر که در سفارت در واشنگتن کار می‌کردند، از کانادا درخواست پناهندگی کرده‌اند و بقیه در حال بررسی گزینه‌های اقامت بلندمدت هستند.

یکی از این دیپلمات‌ها گفته است: «بدیهی است که ما نمی‌توانیم به افغانستان بازگردیم… ما به دنبال راه حلی برای آینده‌ی همه دیپلمات‌های‌مان در اینجا هستیم.»

/انتهای پیام/

آخرین اخبار

برگزیده ها