فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/1pc313

افغانستان در سوگ یک اسطوره

افغانستان در سوگ پهلوان ابراهیم اسطوره تکرار نشدنی این کشور نشسته، قهرمانی که سابقه 4 دور حضور در المپیک را در کارنامه دارد و الگوی تمام ورزشکاران افغانستان است.

افغانستان در سوگ یک اسطوره

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، پهلوان ابراهیم از ورزشکاران پیشکسوت و بدون شکست کشتی افغانستان که در المپیک به نمایندگی افغانستان حضور داشت روز گذشته (یکشنبه) بر اثر بیماری و کهولت سن در کابل درگذشت.

وی کشتی را از نوجوانی شروع و در ۲۵ سالگی عضو تیم ملی افغانستان شد و سالها در وزن 62 کیلوگرم به نمایندگی از افغانستان در میادین بین المللی حضور و مدال‌های رنگین برای خود و کشورش کسب کرد.

پهلوان ابراهیم تحت نظر مربیان کشتی افغان و ژاپنی تمرین کرده و در مسابقاتی با حضور محمدظاهر، آخرین پادشاه افغانستان کشتی گرفته بود و سال‌ها لقب "بهترین کشتی‌گیر/پهلوان افغانستان را داشت.

وی چند بار در بازی‌های المپیک به نمایندگی این کشور حضور داشته که این موضوع در تاریخ افغانستان بی‌سابقه است. 

پهلوان و اولین فرد المپیکی افغانستان چه‌کسی بود؟

پهلوان محمد ابراهیم خدری ترکمنی مشهور به حاجی قهرمان، 83 سال قبل در سال 1317 هجری شمسی در دره  ترکمن شهرستان (سرخ پارسا) ولایت پروان به دنیا آمد، وی پهلوانی را از نوجوانی صورت سنتی آغاز و بعدا عضویت تیم ملی کشتی آزاد افغانستان را بدست آورد.

پهلوان ابراهیم افسانه‌ای بعد از قرار گرفتن در ترکیب تیم ملی کشتی افغانستان تمرینات خود را نزد مربیان افغانستانی و ژاپنی آغاز کرد و اینگونه پهلوان ابراهیم نزدیک بیشتر از دو دهه عضو تیم ملی و در عین حال قهرمان وزن خود باقی ماند.

وی در سطح ملی هیچ گاه شکست را تجربه نکرده است و در اکثرا رقابت‌ها که با حضور  محمد ظاهر شاه، آخرین  افغانستان و ده ها هزار تن تماشاچی در استادیوم غازی کابل به صورت دوستانه میان نخبگان کشورهای مختلف جهان با کشتی گیران افغان دایر میشد، درخشنده ترین پیروزی‌ها را رقم میزد و مایه دلگرمی و خوشحالی مردم افغانستان بود.

پهلوان ابراهیم پس از مدتی تبدیل به بهترین کشتی‌گیر تاریخ افغانستان گردید و چندین بار مورد تقدیر از طرف مقامان افغانستان به خصوص محمد ظاهر شاه قرار گرفت.

 

 

پهلوان محمد ابراهیم رکورددار تعداد حضور در بازی‌های المپیک

پهلوان ابراهیم  چهار بار در بازی‌های المپیک جهانی حضور داشته که رکورد بی‌سابقه‌ای در تاریخ افغانستان است. 

 وی دو سال قبل از بازیهای المپیک توکیو در سال ۱۹۶۲ میلادی در بازیهای آسیایی جاکارتا پایتخت اندونزی توانست که با دو پیروزی ارزشمند و یک شکست به مدال برونز وزن ۶۳ کیلوگرم دست پیدا کند،

او در این بازی‌ها نخست موفق شد که (نانا سورجانا) نفر اول تیم ملی از کشور میزبان "اندونزی" را ضربه فنی کند، در دومین رقابت (آنتونیو سینوسا) از فیلیپین را که تجربه دو دوره بازی‌های المپیک را نیز در کارنامه داشت ضربه فنی نموده و از پیش رو برداشت.

ابراهیم در سومین رقابت  کشتی گیر هندی الاصل پاکستانی بنام پهلوان (محمد اختر) که در بازی‌های المپیک ۱۹۶۰ روم نیز حضور داشت، شکست خورد و با دو پیروزی و یک شکست در جایگاه سوم و به مدال برنز این مسابقات دست یافت.

 

 

درخشان ترین حضور المپیکی پهلوان ابراهیم 

پهلوان محمد ابراهیم با چهار بار حضورش در بازیهای المپیک جهان بیشترین حضور را در تاریخ ورزش افغانستان نسبت به همگان دارد که بهترین نتیجه اش را در بازیهای المپیک ۱۹۶۴ توکیو رقم زد.

 وی در آن رویداد ابتدا با قرعه استراحت مواجه شد و در دومین رقابت خود موفق شد که «رائول آلبرتو رومیرو» از آرژانتین را ضربه فنی نموده و در سومین مسابقه خود «آلبرت آسپین» انگلیسی را  با امتیاز سه بر یک از پیشرو برداشت که او عنوان قهرمانی چندین مرتبه‌ی انگلستان را یدک می‌کشید و سه مدال از بازیهای کشور های مشترک المنافع داشت.

پهلوان ابراهیم در رقابت چهارم با حریف نهایت سرسخت و پرقدرت به اسم «استانچو کولیف ایوانوف» از بلغارستان که عنوان نائب قهرمان المپیک در دوره قبلی "۱۹۶۰ روم" و سه مدال از قهرمانی کشتی جهان داشت، روبرو شد که در نهایت از او با نتیجه ۳ بر ۱ شکست خورد.

در بازیهای المپیک ۱۹۶۴ توکیو پهلوان ابراهیم ضمن بدست آوردن سند مقام پنجمی بالاتر از بقیه حریفانش از کشورهای ایران، آرژانتین، بریتانیا، کره جنوبی، کانادا، فنلاند، آلمان، مغولستان، پاکستان، استرالیا، هند، ترکیه، فیلپین، زلاند نو و زامبیا قرار گرفت.

وی در چهار بار حضورش به نمایندگی افغانستان بهترین نمایش‌ها را از خود بجا گذاشت و الگوی هر ورزشکار افغان محسوب می‌شود.

پهلوان ابراهیم علاوه بر فعالیت در عرصه ورزش دست به فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی زد که مردم او را به‌عنوان یکی از مؤسسین حزب وحدت یکی از احزاب قدرتمند افغانستان می‌شناسند.

وی سال‌ها در عرصه ورزش افغانستان تلاش کرد و در این مسیر اکثر نام آوران کشتی افغانستان شاگران پهلوان ابراهیم هست.

این پهلوان افسانه‌ای افغانستان روز یک شنبه اول خرداد  سال ۱۴۰۱ هجری شمسی، در سن 84 سالگی برای همیشه خاموش شد. 

انتهای پیام/ ر

آخرین اخبار

برگزیده ها