فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/1pdd7x

شناسایی 2 بیمار مشکوک به آبله میمون در افغانستان

مقامات اداره بهداشت ولایت نیمروز از شناسایی 2 بیمار مشکوک مبتلا به آبله میمون در این ولایت خبر دادند.

شناسایی 2 بیمار مشکوک به آبله میمون در افغانستان

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مقامات اداره بهداشت ولایت نیمروز اعلام کردند که 2 بیمار مشکوک به ابله میمون در این ولایت به ثبت رسیده است.

براساس این گزارش، این دو بیمار از مهاجران بازگشته از ایران بوده و در بیمارستان کرونا در نیمروز شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.

به نوشته روزنامه 8 صبح، نیمروز اولین ولایت افغانستان است که در آن بیماران مشکوک آبله میمون ثبت می‌شود.

این در حالی است که پیش از این مقامات ایران از شناسایی 6 بیمار مشکوک به آبله میمون در این کشور خبر داده بودند.

آبله میمونی یا مانکی پاکس نخستین بار در سال ۱۹۵۸ در دو گروه از میمون‌های یک مرکز تحقیقاتی گزارش شد و نخستین گزارش شیوع انسانی به عنوان یک بیماری حدود ۸۰ سال پیش در جمهوری کنگو بود و بعد از آن فقط در برخی کشورهای آفریقای غربی گزارش شد.

آبله میمونی توسط یک ویروس با DNA دو رشته‌ایی که به خانواده اورتوپاکس ویروس‌ها تعلق دارد ایجاد می‌شود. از لحاظ ژنتیکی دو نوع ویروس مانکی پاکس آفریقای مرکزی (کنگویی) و غرب آفریقا وجود دارد که نوع کنگویی بیماری خطرناکتر، شدیدتر و با قدرت سرایت و گسترش بیشتری همراه است. اکنون هنوز محل ذخیره طبیعی آن ناشناخته باقی مانده است، هرچند میمون‌ها و برخی جوندگان فعلا متهم محسوب می‌شوند.

تاکنون سازمان جهانی بهداشت گزارشی از موارد تایید شده از آبله میمونی در ۱۲ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، کانادا و ۹ کشور اروپایی شامل انگلستان، اسپانیا، پرتغال، آلمان، بلژیک، فرانسه، هلند، ایتالیا و سوئد دارد، در حالی که ۵۰ مورد مشکوک دیگر هم در حال بررسی است.

آبله میمونی از میمون، سنجاب، راسو و موش به افراد منتقل می‌شود و مرکز شیوع این بیماری از آفریقای غربی و مرکزی از طریق میمون‌ها به افراد بوده و به سرعت در حال شیوع و گسترش سرایت به دیگران است.

علایم آبله میمونی در انسان شبیه یا خفیف‌تر از بیماری آبله و دوره بروز آن، پنج روز است که با تب، سردرد، درد عضلانی، درد کمر، لرز و احساس خستگی شدید شروع می‌شود، تنها فرق علامتی آبله میمونی و سایر بیماری‌ها با ظاهر مشابه در این است که می‌تواند غدد لنفاوی را درگیر و متورم کند.

/انتهای پیام/

آخرین اخبار

برگزیده ها