فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/1ph8a2

تدریس فقه جعفری در دانشگاه بامیان متوقف شد

تعدادی از دانشجویان دانشکده «الهیات» دانشگاه بامیان افغانستان از حذف تدریس فقه جعفری در این دانشکده به دستور طالبان خبر دادند.

تدریس فقه جعفری در دانشگاه بامیان متوقف شد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، شماری از دانشجویان دانشگاه بامیان امروز پنج‌شنبه، (۲۶خرداد) در صحبت با رسانه‌ها گفته است که تدریس فقه جعفری در دانشکده الهیات از سوی طالبان ممنوع و تدریس فقه حنفی جایگزین آن شده است.

آنها در واکنش به حذف تدریس فقه جعفری نامه اعتراضی را به وزارت تحصیلات عالی نیز ارسال کرده اند و اما تا هنوز هیچ پاسخی نسبت به نامه شان دریافت نکرده است.

روزنامه اطلاعات روز گزارش داده است، که یکی از مسئولان دانشگاه بامیان که نخواست هویت‌اش فاش شود، حذف فقه جعفری را تأیید کرده و گفته است که اکنون برای دانشجویان الهیات، فقه حنفی تدریس می‌شود.

وی گفته است که اخیر استادان بخش فقه جعفری نیز با محدودیت‌های جدی از سوی طالبان مواجه شده است.

علمای دینی در بامیان نیز با تایید این خبر در واکنش به آن می‌گوید که تحمیل عقاید بر دیگران در هیچ جای دنیا نتیجه نداده است.

نصرالله واعظی، رئیس شورای علمای شیعه در مرکز بامیان گفت: «فقه و عقاید تحمیلی در هیچ‌ جایی از دنیا نتیجه نداده است، بلکه در افغانستان هم نتیجه نخواهد داد.»

وی از وزارت تحصیلات عالی طالبان خواست که اجازه دهد عقاید و فقه شیعه در مراکز آموزشی و نهادهای تحصیلی مناطق شیعه‌نشین تدریس شود و به آن احترام بگذارد.

با این حال، محمدسالم فیضی رئیس دانشگاه بامیان حذف تدریس فقه جعفری را تکذیب کرد و گفت آنچه که برای دانشجویان فقه جعفری تدریس می‌شود نصاب سال ۱۳۹۸ وزارت تحصیلات است.

دانشگاه بامیان از مهم‌ترین دانشگاه‌های افغانستان در مناطق شیعه نشین بوده که حدود شش سال از تدریس فقه جعفری در آن می‌گذرد و اما با تسلط طالبان اکنون تدریس فقه جعفری در این دانشگاه ممنوع شده است.

انتهای پیام/ ر

ممنوع شدن فقه جعفری در دانشگاه بامیان سوی طالبان

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

آخرین اخبار

برگزیده ها