فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/1phvfg

پیش‌بینی برداشت 500 هزار تن گندم در هرات

رئیس بخش توسعه کشاورزی هرات به فارس گفت: به دلیل بارش باران و افزایش زمین های کشت شده پیش‌بینی می‌شود که 500 هزار تن گندم در این ولایت برداشت شود.

پیش‌بینی برداشت 500 هزار تن گندم در هرات

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، هرات در غرب افغانستان با داشتن آب و هوای مناسب برای کشاورزی در تولید محصولات با کیفیت در جایگاه خوبی نسبت به دیگر ولایات قرار دارد؛ به گفته مسؤولان اداره کشاورزی، امسال به دلیل باران‌های زیاد کشاورزان برداشت خوبی خواهند داشت.

حمیدالله ناصری رئیس بخش توسعه محصولات اداره کشاورزی هرات در گفتگو با فارس گفت: افزایش کشت محصول و همچنین بارش باران باعث شده محصول گندم نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد.

وی ادامه داد: اداره کشاورزی هرات توانسته تا تمام زمینهای تحت کشت گندم را نظارت کند که گزارش رسیده از این روند نشان می‌دهد امسال برداشت گندم 20 درصد افزایش داشته است .

ناصری گفت: درحال حاضر در این ولایت بیش از 140 هزار هکتار زمین تحت کشت گندم قرار دارد. 

پیش‌بینی برداشت 500 تن گندم در هرات

مسؤول بخش توسعه محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: با در نظر داشتن وضعیت موجود در هرات پیش‌بینی می‌شود که کشاورزان 500 هزار تن گندم برداشت کنند.

کشاورزان هرات نیز خواستار حمایت طالبان از محصولات کشاورزی و فراهم کردن کود شیمیایی و بذرهای اصلاح شده هستند.

عطامحمد کشاورزی که سالهاست با کشاورزی نیازمندیهای خانواده خود را برطرف می‌کند در این خصوص گفت: در سال جاری به دلیل افزایش بارانها حاصلات خوبی داشتیم و ازسوی دیگر تمام زمینهای کشاورزی به دلیل مساعد بودن آب وهوا از ضرر آفات و حشرات در امان بود.

عبدالرحمن کشاورزی است که همه ساله در کنار کشت دیگر محصولات، گندم میکارد و با تمام اعضای خانواده تلاش میکند تا محصولات باکیفیت را برداشت کند، او نیز تاکید کرد: سال 1401 سال خوبی برای کشاورزان بوده و توانسته تا گندم خوبی برداشت کنند.

وی تصریح کرد: درکنار گسترش کشت و برداشت گندم، برای ده ها تن از خانواده ها در شهرستانها زمینه کار فراهم شده است .

قابل ذکر است که شهرستانهای چشت، اوبه، پشتون زرغون، گذره، انجیل، زنده­جان و غوریان هرات به دلیل نزدیکی به رود هریرود یکی از قطب های تولید گند در افغانستان هستند.

پیش از این طالبان به دلیل کمبود گندم در افغانستان صادرات این محصول کشاورزی را ممنوع کرده است.

/انتهای پیام/

آخرین اخبار

برگزیده ها