فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/1piat8

درخواست کشاورزان برای ممنوعیت واردات عسل بی‌کیفیت به هرات

یک مقام اداره کشاورزی هرات به فارس گفت: در سال جاری تولید عسل افزایش داشته و دولت باید برای حمایت از کشاورزان واردات عسل بی‌کیفیت را ممنوع کنند.

درخواست کشاورزان برای ممنوعیت واردات عسل بی‌کیفیت به هرات

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، اداره کشاورزی هرات نزدیک به 14 سال است که برای جلوگیری از واردات عسل بی‌کیفیت به این ولایت، با همکاری بخش خصوصی مزارع تولید عسل را در شهرستانهای مختلف ایجاد کرده است.

تولیدکنند­گان عسل در هرات برای حمایت بیشتر از این صنعت جلوی واردات عسل از کشورهای خارجی به افغانستان را بگیرند.

سید معصوم سادات مسؤول بخش دامداری و بهداشت حیوانی اداره کشاورزی هرات در گفتگو با فارس گفت: در حال حاضر بیش از یک هزار مزرعه تولید عسل در این ولایت ایجاد شده که به صورت مستقیم نزدیک به 400 نفر در تولید عسل مشغول به کار بوده و امسال به دلیل وضعیت خوب آب و هوا و گسترش فضای سبز در مناطق مختلف تولید عسل نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد بود.

وی ادامه داد: در سال جاری به دلیل بارش مناسب و سرسبزی پیش‌بینی می‌شود که بیش از 150 تن عسل ازسوی بخش خصوصی برداشت شود.

 

 

سادات گفت: با ایجاد مزرعه تولید عسل در هرات در کنار مردان زمینه کار برای بیش از 10 درصد از زنان ایجاد شده که، زنان بی‌سرپرست می توانند از این راه درآمدی خوب برای خانواده خود کسب کنند.

مسؤول بخش دامداری و بهداشت حیوانی اداره کشاورزی هرات با اشاره به اینکه بیش از 30 هزار کندوعسل در هرات ایجاد شده بیان دارد: بیشتر مزارع پرورش زنبور و تولید عسل در شهرستانهای انجیل، گذره، زنده­جان و غوریان واقع شده که در آینده ای نزدیک این صنعت در شهرستانهای پشتون زرغون و کشک رباط سنگی ایجاد خواهد شد.

 سادات تاکید کرد: با وجود تولید عسل مرغوب در هرات اما برخی افراد عسل بی‌کیفیت را از کشورهای مختلف وارد می‌کنند که صدماتی را به تولیدکنندگان عسل وارد کرده، خوب است تا مسؤولان مرکزی برای کاهش واردات عسل بی‌کیفیت و حمایت از صنعت تولید عسل در هرات اقدام کنند.

از سوی دیگر تولیدکنند­گان عسل در هرات با اینکه در سال جاری به دلیل آب و هوای خوب تولید زیادی خواهند داشت اما از وزارت کشاورزی افغانستان می‌خواهند تا با ایجاد آزمایشگاه­های تعیین کیفیت عسل، جلوی واردات عسل بی‌کیفیت را بگیرند .

رامین راستین که بیش از 2 سال است مزرعه تولید عسل و پرورش زنبوردارد خاطرنشان کرد: با بهتر شدن وضعیت امنیتی و آب و هوا در سال جاری حالا کار وی رونق داشته و عسل بیشتری تولید می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر حکومت استاندارد مناسب برای تولید و فروش عسل در بازار ایجاد کند از یک سو از واردات عسل بی‌کیفیت جلوگیری می‌شود و از سوی دیگر بازارفروش عسل در افغانستان بهتر خواهد شد.

 

 

قابل ذکر است که مسؤولان اداره کشاورزی هرات بر این باورند که در کنار حمایت از صنعت تولید عسل، قرار است تا طرحی برای تولید ژله و زهر زنبور در این ولایت ایجاد شود.

/ انتهای پیام /

آخرین اخبار

برگزیده ها