فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/1pxb1b

زمین‌های غصب‌شده در هرات به صاحبان آنها بازگردانده می‌شود

رئیس اداره اراضی هرات گفت: این اداره تاکنون توانسته تا بیش از 126 هزار جریب زمین غصب شده را شناسایی کند که مبارزه برای باز پس گیری این زمینهای دولتی آغاز شده است .

زمین‌های غصب‌شده در هرات به صاحبان آنها بازگردانده می‌شود

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، غصب زمین پدیده‌­ای که سالهاست در هرات ازسوی افراد بانفوذ و افراد نزدیک به حکومت گذشته صورت می‌گرفت، هزاران جریب زمین دولتی و شخصی به دلیل وجود فساد و عدم توانایی مسؤولان در حکومت های گذشته غصب شده است.

به تاز­گی مسؤولان طالبان درهرات به دستور مقام های ارشد حکومتی مبارزه با غصب زمین را آغاز کرده اند و کمیته مبارزه با غصب زمین در این ولایت تاکنون توانسته زمین‌های زیاد دولتی را پس بگیرند.

عبدالله اکبری رئیس اداره اراضی هرات در گفت‌وگو با فارس گفت: مطابق به دستور مسؤولان مرکزی و تشکیل کمیته مبارزه با غصب زمین بررسی‌ها برای شناسایی زمین‌های غصب شده از ماه ها پیش آغاز شد که گزارش های اولیه نشان می‌دهد بیش از 126 هزار جریب زمین ازسوی افراد بانفوذ غصب شده که در اسرع وقت این زمینها پس گرفته خواهد شد.

 

وی ادامه داد: متاسفانه هزاران جریب زمین به دلیل وجود فساد و عدم توانایی حکومت های گذشته در هرات غصب شده بود اما حکومت طالبان برنامه های گسترده ای برای بازپس گیری داد، بیشتر زمینها در شمال و غرب هرات موقعیت دارد که نیمی از انها ازسوی غاصبین یا خانه ساخته شده و یا هم بدون ساخت رها شده اند که به زودی به حکومت بازگردانده خواهد شد.

اکبری خاطرنشان کرد: تاکنون کمیته مبارزه با غصب زمین توانسته تا نزدیک به 30 جریب زمین دولتی درمنطقه فرقه و کازرگاه شهر هرات را که در آنها خانه ساخته شده  تخریب و 8 هزار زمین کشاورزی را پس بگیرد.

رئیس اداره اراضی هرات تاکید کرد: بیشتر زمینها پس از بررسی نشان میدهد که مربوط به اداره حج و اوقاف، اراضی و کشاورزی است.

از سوی دیگر مولوی عبدالولی مسؤول بخش مبارزه با غصب زمین دادستانی هرات در این موردگفت: اداره دادستانی مطابق به دستور مقام های ارشد حکومت به شدت با غاصبین زمین برخورد میکند و پس از بررسی پروندهای آنها جزای سنگینی در انتظار آنها است .

وی تصریح کرد: دادستانی هرات تاکنون توانسته تا 10 تن از مشهورترین غاصبین زمین را شناسایی و بازداشت کند که پرونده های جرمی آنها روانه دادگاه هرات شده است.

مولوی بهلول مخلص مسؤول قضایای طالبان در هرات بیان داشت: غاصبین زمین در هرات زورمندان و افرادی بودند که وابسته با حکومت گذشته بودند و با قدرت خود املاک زیادی را غصب کرده بودند اما حالا با روی کار آمدن حکومت طالبان باید بدانند قانون برآنها اجرا خواهد شد و باید پاسخگوی کارهای خود باشند.

 

شهروندان هرات در کنار اینکه از مبارزه حکومت با غاصبین استقبال می‌کنند از آنها می‌خواهند تا فساد را از تمام ادارات ریشه کن کنند.

محمد علی باشنده هرات گفت: سالهاست که وجود فساد و حضور افراد زورمند سبب شده تا حقوق شهروندان پایمال شود، حکومت باید برای مبارزه با فساد اجرای قانون برنامه های خود را گسترده تر کنند .

گفتنی است که: مسؤولان کمیته مبارزه با غصب زمین بیان دارند: درکنار افراد زومند که دست به غصب زمین در این ولایت زده بودند برخی از خانواده های آواره داخلی نیز دخیل اند که مطابق به قانون با آنها برخورد خواهد شد.

انتهای پیام/ ر

آخرین اخبار

برگزیده ها