فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/1pzg7n

صادرات طلای سرخ هرات رکورد زد

مسؤولان اتاق بازرگانی هرات به فارس گفت: با توجه به ابتکار ایجاد شده و تقویت راه‌های زمینی بعد از تعطیلی کریدورهای هوایی، صادرات زعفران هرات افزایش چشم‌گیری داشته است.

صادرات طلای سرخ هرات رکورد زد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، هرات مرکز تولید زعفران افغانستان سالهاست این طلای سرخ را تولید می‌کند اما به دلیل متوقف بودن دهلیزهای هوایی، خشکسالی و نبود بازار با افت قیمت رو به رو بود، اما اخیرا اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاری هرات اعلام کرده است که در سال جاری با فراهم کردن شرایط زمینه صادرات به کشورهای خارجی فراهم شود.

یوسف امین مسؤول بخش اجرائی اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاری هرات در گفتگو با فارس گفت: متاسفانه در 3 ماه نخست سال گذشته به دلیل وجود خشکسالی و نبود بازار تنها 20 کیلو زعفران به کشورهای خارجی صادر شد بود، اما در 3 ماه نخست سال جاری به دلیل وضعیت خوب کشت و برداشت زعفران و تلاش‌های اتاق بازرگانی هرات برای صادرات زمینی، 388 کیلو زعفران به کشورهای خارجی صادر شده است. 

وی ادامه داد: طی چندماه اخیر دهلیزهای هوایی برای صادرات محصولات کشاورزی تعطیل بود، اما اتاق بازرگانی با هماهنگی وزارت کشاورزی افغانستان مسیرهای زمینی برای صادرات را تقویت کرده و به راحتی روند انتقال محصولات کشاورزی بخصوص زعفران به کشورهای مختلف خارجی صورت می‌گیرد.

 

 

امین خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی و سرمایه گذاری هرات تلاش دارد تا با برگزاری نمایشگاه­های مختلف برای افزایش صادرات زعفران بازاریابی کند که در این راستا قرار است تا به زودی نمایشگاهی در هرات و کشور ترکمنستان برگزار شود.

مسؤول اجرائی اتاق بازرگانی و سرمایه گذاری هرات بیان داشت: این اتاق تلاش دارد تا با همکاری وزارت کشاورزی مشکلات سد راه کشت، برداشت و صادرات زعفران را بررسی کند و چالشهای موجود را برطرف کند. 

ازسوی دیگر حمید الله ناصری مسؤول بخش ترویج محصولات اداره کشاورزی هرات در این مورد گفت: سال گذشته به دلیل خشکسالی کشاورزان تنها 8 هزار و 13 هکتار زمین را زعفران کاشتند که 10 تن زعفران برداشت شد اما در سال جاری به دلیل افزایش باران و وضعیت خوب کشت زعفران، پیش بینی می‌شود که تا بیش از 8500 هکتار زمین زعفران کشت شود و 20 تن زعفران برداشت شود.

 

 

ناصری تصریح کرد: امسال به دلیل وضعیت خوب زعفران و مبارزه با واردات قاچاق این طلای سرخ به افغانستان که منجر به کاهش زعفران بی کیفیت شده، در بازار هرات یک کیلو زعفران به بیش از صد هزار افغانی رسیده است .

این مسؤول اداره کشاورزی هرات عدم بسته بندی درست زعفران در هرات را تنها چالش تولید کنند­گان دانسته و از شرکت‌های صادر کننده خواسته با کشاورزان در این راستا همکاری کند. 

کشاورزانی که در شهرستانهای مختلف هرات سالهاست زعفران میکارند تاکید دارند: حالا که وضعیت کشت و برداشت زعفران بهتر از سال گذشته است، باید اداره کشاورزی و شرکت های صادر کننده زمینه بسته‌بندی استاندارد را در این ولایت ایجاد کنند.

گفتنی است که مسؤولان اتاق بازرگانی هرات بیان دارند، درکنار زعفران، محصولات حیوانی، گیاهان داروئی و دیگر اقلام کشاورزی به کشورهای اروپایی،عربی و آمریکایی صادر می‌شود.

/ انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار

برگزیده ها