فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/1ut23l

فصل تاریک تاریخ آمریکا؛ اشک کهنه سرباز در جلسه بررسی خروج نظامیان از افغانستان

شاهدان عینی حاضر در جلسه استماع کمیته امور خارجی کنگره آمریکا، عملیات تخلیه کابل را «فاجعه» و شکست تمام عیار برای این کشور توصیف کردند.

فصل تاریک تاریخ آمریکا؛ اشک کهنه سرباز در جلسه بررسی خروج نظامیان از افغانستان

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای اولین بار برای بررسی ابعاد خروج نظامیان این کشور از افغانستان با حضور سربازان بازنشسته برگزار شد.

در این جلسه که با هدف ارزیابی عملکرد دولت بایدن در خروج از افغانستان برگزار شده است، به تجربیات سربازان در طول عملیات تخلیه کابل و همچنین به حادثه بمب‌گذاری انتحاری در فرودگاه کابل که در آن نزدیک به ۲۰۰ نفر از جمله ۱۳ آمریکایی کشته شدند، پرداخته شد.

تایلر وارگاس اندروز، تفنگدار سابق دریایی که در آن بمبگذاری انتحاری زخمی شد، از جمله کسانی بود که در این جلسه شهادت داد.

وی در حالی که اشک می‌ریخت، گفت که به عقیده وی نحوه خروج از افغانستان «یک فاجعه» بود و عدم پذیرش مسئولیت  در قبال آن غیرقابل قبول است.

وارگاس اندروز گفت که در روز بمب گذاری فرودگاه، او و یک تفنگدار دریایی دیگر از برج نگهبانی دو نفر را مشاهده کردند که با توصیف بمب گذاران انتحاری احتمالی مطابقت داشتند. اندروز گفت که آنها برای تیراندازی به این افراد و خنثی کردن تهدید از فرماندهان اجازه گرفتند، اما درخواست‌شان رد شد.

افشاگری این تفنگدار نیروی دریایی آمریکا، گمانه‌زنی‌ها درباره دست‌داشتن خود آمریکا در سازمان‌دهی حمله انتحاری در فرودگاه کابل را بسیار فراتر از فرض و تحلیل‌های رسانه‌ای می‌برد و تایید می‌کند که آمریکایی‌ها مظنونان بمب‌گذاری را دیده بودند و درباره مشخصات آن‌ها نیز اطلاعات کافی در اختیار داشتند؛ اما هیچ کاری برای جلوگیری از حمله نکردند.

بیشتر شاهدانی که در این جلسه حاضر شدند استدلال کردند که سقوط کابل شکستی برای دولت‌های مختلف آمریکا از دولت جورج بوش تا جو بایدن است. آنها با احساس اندوه و ندامت از تلاشی عاجزانه برای نجات شهروندان امریکایی و همکاران و دوستان افغان آنها صحبت کردند.

آیدان گاندرسون، متخصص سابق ارتش و از شاهدان عینی حاضر در این جلسه، این عقب نشینی را «شکست سازمانی در سطوح مختلف» خواند.

سرهنگ بازنشسته اسکات من، در این کمیته گفت که آمریکا درحال ساختن تصویری بد از خود در زمینه رها کردن متحدان و دوستانش از جمله در افغانستان و همچنین کردهای سوریه است. او گفت آمریکا ممکن است افغانستان را رها کرده باشد، اما افغانستان آمریکا را رها نکرده است.

مایکل مک کال نیز در این جلسه با انتقاد به وزارت دفاع و جامعه اطلاعاتی ایالات متحده، عملیات تخلیه کابل را به عنوان «فصل تاریک تاریخ» ایالات متحده توصیف کرد و خواستار توضیحات بیشتر از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا، و جو بایدن شد.

وی افزود:« کاخ سفید و وزارت امور خارجه به طور مداوم تصویری زیبا از افغانستان ترسیم کردند و واقعیت‌های موجود را نادیده گرفتند.»

کهنه سربازان حاضر در این جلسه از نمایندگان کنگره خواهش کردند اطمینان حاصل کنند که در قبال اشتباهات بزرگی که در طول خروج خشونت آمیز و تحقیرآمیز از طولانی ترین جنگ آمریکا رخ داده است، پاسخگویی وجود داشته باشد.

/پایان پیام/

خروج امریکا ازا افغانستان شکست آمریکا در افغانستان جلسته استماع مجلس نمایندگان امریکا

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

آخرین اخبار

برگزیده ها