فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/3cvn3a

وزیر کشور ایران: هیرمند از نظر متخصصان ما آب دارد

وزیر کشور ایران گفت: از نظر متخصصان ما در هیرمند آب هست؛ از این رو حاکمان و مسؤولان افغانستان حتما باید به تعهدات‌شان عمل کنند.

وزیر کشور ایران: هیرمند از نظر متخصصان ما آب دارد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، احمد وحیدی وزیر کشور ایران اظهاراتی را در خصوص حقآبه ایران مطرح کرد.

وزیر کشور ایران در مورد تأمین حقـآبه هیرمند گفت: در تمام تماس‌ها و جلسات بر حق ایران تأکید کردند و گفته‌اند که برای حل این مسأله تلاش می‌کنند.

وحیدی تصریح کرد: طرف مقابل ادعا می‌کند که آب نیست، ولی گزارش‌ها نشان می‌دهد آب هست، مسئولین ذی‌ربط ما به محل بروند و برسی کنند، اگر آب نبود که ما بحثی نداریم، اما در صورتی که آب باشد، در این صورت طبیعتا باید به وظیفه خودشان در این مورد عمل کنند، از نظر متخصصین ما آب هست فلذا حاکمان و مسئولین افغانستان حتما باید به تعهداتشان عمل کنند.

وی تأکید کرد: به رابطه عمیق دو کشور ارج می‌گذاریم و انتظار داریم طرف مقابل به پیام‌های دوستی صادر شده از جانب ایران احساس مسئولیت و به وظیفه همسایگی، دینی، اخلاقی و قانونی‌شان عمل کنند.

پیش از این امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در اظهاراتی گفته بود که امارات اسلامی افغانستان به موافقتنامه سال 1351 میان دو کشور متعهد است، اما تهران باید درخواست خود را مطابق با این توافق میان دو کشور تنظیم کند.

وی در مراسمی گفته است:« امارات اسلامی افغانستان به موافقتنامه سال 1351 میان دو کشور متعهد است. اما خشکسالی که در افغانستان وجود دارد نیز باید در نظر گرفته شود.» 

متقی ادامه داد: افغانستان سومین کشور آسیب پذیر از تغییرات اقلیمی بوده و بیشتری آسیب بر منابع آبی کشور وارد شده است.

وزیر خارجه طالبان خطاب به مقامات ایران گفت: مقامات تهران باید درخواست خود را مطابق با موافقتنامه میان دو کشور تنظیم کرده و ملاک قضاوت باید مبتنی بر موارد مندرج در این بندنامه باشد. 

این مقام طالبان گفت: ما همانند مردم نمیروز و فراه دلمان به حال برادران سیستان و بلوجستان نیز می سوزد و نگران آنها هستیم. اما روزها هزاران نفر از این استان به نیمروز رفت وآمد دارند و از نزدیک شاهد این هستند که در نیمروز یک قطره آب هم جریان ندارد. 

 اخیرا مقامات ایران از طالبان به دلیل عدم رعایت حق آبه این کشور انتقاد کردند. 

در این راستا، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در سفر به چابهار پیرامون حق آبه هیرمند گفته بود که به حاکمان افغانستان اخطار می‌کنم، حق‌آبه مردم سیستان و بلوچستان را به فوریت بدهند.

رئیس جمهور ایران افزوده است: اگر کارشناسان ما کمبود آب را تایید کنند، حرفی نداریم وگرنه اجازه نخواهیم داد حق مردم ما تضییع شود و این مسأله چیزی نیست که مشمول مرور زمان شود.

/پایان پیام/

افغانستان طالبان حقآبه هیرمند وزیر کشور ایران

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

آخرین اخبار

برگزیده ها