فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/3cx576

نخستین دیدار محرمانه رهبر طالبان با یک مقام خارجی

خبرگزاری رویترز در گزارشی از اولین دیدار خارجی رهبر طالبان با نخست وزیر قطر خبر داد و اعلام کرد که در این دیدار درباره پایان منع آموزش و کار زنان و خروج افغانستان از انزوای بین‌المللی گفت‌وگو شده است.

نخستین دیدار محرمانه رهبر طالبان با یک مقام خارجی

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، رویترز در گزارشی اعلام کرد که شیخ عبدالرحمان الثانی، نخست‌وزیر قطر در سفر به قندهار با هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان دیدار کرده است.

این اولین دیدار رهبر طالبان با یک مقام خارجی پس از به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان است. 

براساس این گزارش، نخست‌وزیر قطر و رهبر طالبان درباره پایان منع آموزش و کار زنان و خروج افغانستان از انزوای بین‌المللی گفت‌وگو کرده‌اند.

رویترز به نقل از منابع آگاه از این دیدار نوشت: نخست وزیر قطر در ماه جاری با رهبر عالی طالبان گفتگوهای محرمانه‌ای را برای حل تنش‌های موجود با جامعه بین المللی انجام داد که نشان دهنده تمایل جدید حاکمان افغانستان برای گفتگو در مورد راه های پایان دادن به انزوای آنها است.

این رسانه انگلیسی همچینن نوشته است که محتوای دیدار رهبر طالبان با نخست‌وزیر قطر با مقامات دولت بایدن در میان گذاشته شده است و رهبری طالبان نیز از گفتگوها و تعامل با کشورهای جهان استقبال کرده است. 

پیش از این شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای خواستار «لغو سریع» محدودیت‌ها بر زنان افغانستان شده بود و اعلام کرده است که طالبان برای ارتباط با جهان باید محدودیت علیه زنان را لغو کند.

اما وزارت خارجه طالبان با در واکنش به این قطعنامه اعلام کرده است که: «ما متعهد به تامین تمام حقوق زنان افغان هستیم و در عین حال تأکید می‌کنیم که تنوع باید مورد احترام قرار گیرد، نه اینکه سیاسی شود.»

طالبان مدتی قبل تحصیل دختران در دانشگاه‌ها را منع کرده بود و به دنبال آن، این گروه همچنین کار زنان در مؤسسات غیردولتی ملی و بین‌المللی را نیز ممنوع اعلام کردند. این تصمیم طالبان باعث شد تا شماری از سازمان‌های بشردوستانه فعالیت‌شان را در افغانستان متوقف کنند.

/پایان پیام/

افغانستان طالبان خبرگزاری رویترز دیدار رهبر طالبان و نخست وزیر قطر

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

آخرین اخبار

برگزیده ها