فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/3etawh

گاز ایران از طریق خط لوله به افغانستان صادر می‌شود

رئیس انجمن فعالین اقتصادی افغانستانی مقیم ایران اعلام کرد که در تفاهم با طالبان لوله کشی خط گاز از مسیر دوغارون ایران به هرات انجام خواهد شد.

گاز  ایران از  طریق خط لوله به افغانستان صادر می‌شود

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «بشیر احمد اربابی»، رئیس انجمن فعالین اقتصادی افغانستانی مقیم ایران گفت: در تفاهم نامه‌ای که میان انجمن فعالین اقتصادی افغانستانی‌های مقیم ایران و وزرات صنعت و معدن و توسعه ملی طالبان به امضا رسید، لوله‌کشی خط گاز از مسیر دوغارون ایران به هرات انجام خواهد شد.

رئیس انجمن فعالین اقتصادی افغانستانی مقیم ایران در گفت و گو با برنامه انعکاس رادیو دری گفت: به دعوت رسمی از سوی اداره اداره توسعه ملی طالبان و همچنین به جهت بازدید از معادن و ایجاد شناسایی ظرفیت های اقتصادی و همچنین تعاملات بین دو کشور افغانستان و ایران سفری از سوی انجمن فعالین اقتصادی به کابل و برخی دیگر از شهرهای افغانستان داشتم که این سفر نقطه عطفی در جهت شناسایی ظرفیت های اقتصادی تجار افغانستانی در ایران بود.

وی در ادامه افزود: در سفر به کابل دیداری با ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست وزیر طالبان و دیداری نیز با نورالدین عزیزی وزیر تجارت، صنعت و معدن و همچنین دیدار با وزیر آموزش و پرورش و معاون اداره توسعه ملی طالبان نیز داشتم که در این دیدار، معاون اقتصادی نخست وزیر طالبان و دیگر مقامات اقتصادی آمادگی خود را جهت مساعدت و همکاری های لازم با تجار و سرمایه گذاران افغانستانی مقیم ایران اعلام کردند.

اربابی بیان داشت: همچنین  بازدید از کارخانه ها، معادن بزرگ داخلی و همکاری و امضای تفاهم نامه میان انجمن فعالین اقتصادی افغانستانی مقیم ایران و مقامات اقتصادی حکومت طالبان از دیگر برنامه های سفر به افغانستان بود.

رئیس انجمن فعالین اقتصادی افغانستانی مقیم ایران، در ادامه اظهار داشت: بزرگترین دستاورد این سفر امضای تفاهم نامه میان رئیس انجمن فعالین اقتصادی افغانستانی های مقیم ایران و وزرات صنعت و معدن و وزیر توسعه ملی طالبان بود که طبق این تفاهم نامه لوله کشی خط گاز از مسیر دوغارون در ایران به هرات انجام خواهد شد و این اتفاق گامی موثر در جهت رشد اقتصادی میان افغانستان و ایران خواهد بود.

وی در مورد ظرفیت های همکاری های اقتصادی میان ایران و افغانستان گفت: در حال حاضر ظرفیت های مهمی در بخش های مختلف وجود دارد و زمینه سرمایه گذاری در افغانستان فراهم است و تجار و بازرگانان ایرانی و افغانستانی می توانند به راحتی در افغانستان  سرمایه گذاری کنند که این هم باعث امنیت و فراهم کردن زمینه اشتغال در افغانستان خواهد شد و هم از مهاجرت افراد به ایران جلوگیری خواهد کرد.

/پایان پیام/

افغانستان طالبان صادرات گاز ایران به افغانستان احداث خط لوله گاز برای انتقال گاز ایران به افغانستان

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

آخرین اخبار

برگزیده ها