فارسی افغانستان العربیة English Türkçe
http://fna.ir/3etq58

افزایش ۱۳ درصدی میزان تولید گندم در افغانستان

اداره ملی آمار و اطلاعات افغانستان از تولید 4/3 میلیون تُن گندم در این کشور خبر داد.

افزایش ۱۳ درصدی میزان تولید گندم در افغانستان

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، سخنگوی اداره ملی آمار و اطلاعات گفت که میزان تولید گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته نزدیک به ۱۳ درصد افزایش داشته است.

با این حال، وزارت کشاورزی، آبیاری و دامداری، علت افزایش تولید گندم در افغانستان را، توزیع بذرهای اصلاح شده و گستردگی کشت گندم در زمین‌های دولتی و شخصی مردم از جمله زمین‌های که پیش از این در آن خشخاش کشت می‌شد، عنوان کرد.

«محمد حلیم رافع»، سخنگوی اداره آمار ملی گفت: «در سال ۱۴۰۲، در کشور دو میلیون و دویست هکتار زمین گندم کشت شده است از این میان، ۳۴ میلیون هکتار زمین آبی و متباقی زمین للمی بوده است. آمارهای ما نشان می‌دهد که در سال جاری 4/3 میلیون تُن گندم در افغانستان تولید شده است که نسبت به سال گذشته ۱۳ در صد افزایش به میان آمده است.»

با این حال برخی از کشاورزان در جنوب افغانستان گستردگی کشت گندم را در این ولایت‌ها چشمگیر عنوان می‌کنند اما در باره بدست آمدن حاصلات این فراورده دیدگاه‌های متفاوت ارایه می‌کنند.

با این حال، وزارت کشاورزی، آبیاری و دامداری، علت افزایش تولید گندم در افغانستان را، توزیع تخم‌های اصلاح شده و گستردگی کشت گندم در زمین‌های دولتی و شخصی مردم از جمله زمین‌های که پیش از این در آن خشخاش کشت می‌شد، عنوان می‌کند.

مصباح الدین مستعین، سخنگوی وزارت کشاورزی، آبیاری و دامداری، گفت: «افغانستان همیشه در بخش گندم به واردات ضرورت داشته و هم اکنون نیز دارد. وزارت کشاورزی کوشش می‌کند که مناطق تولید گندم و اندازه تولید گندم را در کشور افزایش دهد تا افغانستان در این بخش به خود کفایی برسد.»

اداره ملی آمار و اطلاعات گزارش داد که در سال ۲۰۲۳ میلادی، در ۷۱ درصد زمین‌های کشاورزی افغانستان گندم کشت شده که در این میان، ولایت‌های هلمند و قندوز بیشترین تولید ولایت‌های پنجشیر، سمنگان و نورستان کمترین تولید گندم را داشته‌اند.

از سوی دیگر، در سال ۲۰۲۳ میلادی، ولایت‌های تخار و فاریاب بیشترین تولید گندم للمی و ولایت‌های ننگرهار و بامیان کمترین تولید گندم للمی را داشته‌اند.

پایان پیام/ ر

افغانستان گندم سایت افغانستان خبرگزاری فارس

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

آخرین اخبار

برگزیده ها