چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷

استانها  /  البرز

جزئیات جدید افزایش حق جلسه کمیسیون ماده 100 / لایحه ارزش افزوده اختیارات شهرداری را تهدید می کند

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: با توجه به حجم پرونده های ورودی کمیسیون ماده 100 و تراکم کاری اعضای این کمیسیون مطرح شده بود که مبلغی حق جلسه این کمیسیون اضافه شود اما بیان کردیم که به هیچ وجه امکان انجام این امر وجود ندارد.

جزئیات جدید افزایش حق جلسه کمیسیون ماده 100 / لایحه ارزش افزوده اختیارات شهرداری را تهدید می کند

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، یکصد و شصت و هفتمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر کرج صبح امروز با حضور اعضا و مدیران، معاونان و مشاوران شهرداری کرج و اصحاب رسانه در سالن جلسات شورا برگزار شد.

فرج الله ایلیات، عضو شورای اسلامی شهر کرج بیان کرد: با پیگیری های مجموعه مدیریت شهری کرج انجام عملیات پروژه پل روگذر راه آهن آغاز شده و با سرعت خوبی در حال انجام است که درخواست می کنم شهرداری کرج برای ادامه مسیر در زمینه تملکات نیز اقدام کند تا این پروژه هرچه سریعتر به بهره برداری برسد.

عضو شورای اسلامی شهر کرج در رابطه با لایحه افزایش حق جلسه اعضای کمیسیون ماده 100 شورای اسلامی شهر کرج توضیح داد: شهرداری کرج لایحه ای را به شورای شهر ارسال کرد و در کمیسیون ماده 100 در مورد آن بحث و گفت و گو شد اما آنچه که در کمیسیون گذشت در صحن شورای شهر مطرح نشد.

وی اذعان کرد: با توجه به حجم پرونده های ورودی کمیسیون ماده 100 و تراکم کاری اعضای این کمیسیون مطرح شده بود که مبلغی حق جلسه این کمیسیون اضافه شود اما بیان کردیم که به هیچ وجه امکان انجام این امر وجود ندارد.

ایلیات مطرح کرد: سازمان شهرداری ها در حال بررسی است تا حق جلسه اعضای کمیسیون ماده 100 به صورت پرونده ای تعیین شود اما این موضوع هنوز نهایی نشده است؛ در جلسه این کمیسیون اعداد و ارقامی مطرح شد که از اهمیت بسیاری برخوردار بود.

وی اعلام کرد: در 6 ماهه نخست سال جاری، یک هزار و 920 پرونده در کمیسیون بدوی و یک هزار و 204 پرونده در بخش تجدیدنظر رسیدگی و 208 پرونده از دیوان ارجاع شد، 532 پرونده برای کارشناسی و اصلاح به منطقه عودت داده و 340 پرونده عدم تمکین صادر شد و 353 پرونده برای قرار کارشناسی داشتیم.

ایلیات با بیان اینکه دلیل ورود حداقل دو هزار پرونده به کمیسیون ماده 100 خود باید در جای دیگری بررسی شود، افزود: با توجه به افزایش قیمت ها، همه اعضای مربوطه کمک و همکاری کردند تا پرونده ها صفر شود اما بحث ما دبیرخانه کمیسیون ماده 100 بود که دیده نشد.

وی با بیان اینکه دبیرخانه کمیسیون در طول 6 ماه به صورت شبانه روزی روی پرونده ها کار کردند، ادامه داد: شهرداری کرج قصد داشت با اجرای چنین لایحه ای از افرادی که در این 6 ماه در کنار مدیریت شهری بودند و پرونده ها و مطالبات مردم را به روز کردند تشکر کند.

عضو شورای شهر کرج افزود: این لایحه یک بار و برای نیمه نخست سال بود و ما بیان کرده بودیم که اگر شهرداری کرج برای نیمه دوم سال نیز برنامه ای دارد باید لایحه دیگری به شورای شهر ارسال کند؛ حتی ما برای یک سال هم تصمیم گیری نکردیم و برخی افرادی که در این 6 ماه به ما کمک کردند اکنون دیگر در کمیسیون نیستند.

ایلیات از قائم مقام شهرداری کرج خواست به نمایندگی از شهردار در صورت نیاز در کمیته پاداش برنامه ریزی های لازم برای تشویق پرسنل دبیرخانه کمیسیون ماده 100 صورت گیرد؛ از این لایحه در جلسه گذشته اشتباه برداشت شده بود و تصور می شد میلیاردها تومان به حق جلسات اضافه می شود اما چنین نبود.

عباس زارع، عضو شورای اسلامی شهر کرج اظهار کرد: لایحه ارزش افزوده دوباره در مجلس شورای اسلامی مطرح شده که لایحه ای خاص است و بسیاری از اختیارات شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهرهای کشور را تهدید می کند که این موضوع نیازمند توجه بیشتری است.

عضو شورای اسلامی شهر کرج بیان کرد: دولت علی رغم اینکه بسیاری از هزینه های خود را به شهرداری ها تحمیل می کند، اصرار بسیاری دارد تا لایحه به شکلی که مدنظرش است در مجلس شورای اسلامی مطرح شود.

وی اذعان کرد: مقرر شده بود چهار درصد از 9 درصد سهم سرانه ارزش افزوده، سهم دولت، یک درصد در سهم بهداشت و یک درصد نیز در سهم شهرداری باشد و توزیع نیز توسط شوراهای برنامه ریزی استان ها صورت گیرد اما اصرار دولت این است که سهم شهرداری ها به سه درصد، سهم دولت به پنج درصد و سهم بهداشت به یک درصد تغییر پیدا کند.

زارع افزود: دولت همچنین اصرار دارد اختیار توزیع نیز از شوراهای برنامه ریزی استان ها گرفته و در خزانه دولت متمرکز شده و شهرداری ها به مستمری بگیران دولت تبدیل شوند و بسیاری از اختیاراتی که در قانون برای شهرداری ها و شوراهای شهر پیش بینی شده از آن ها سلب شود.

عضو شورای اسلامی شهر کرج ادامه داد: در صورت تصویب این لایحه به شکلی که مدنظر دولت است بسیاری از درآمدهای پایدار تجمیع و موجب می شود شهرداری ها از درآمد پایدار فاصله بگیرند؛ این موضوع خطر بزرگی است و قانون و اختیارات شوراهای اسلامی شهرها را تهدید می کند.

وی از نمایندگان مردم کرج در مجلس شورای اسلامی و سایر نمایندگان خواست نقطه نظرات شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهرها را در این رابطه بشنوند و به آن ها توجه کنند زیرا چنانچه اتفاق مذکور رخ دهد شهرها صدمات بسیاری را در جهت تأمین منابع متحمل می شوند.

محمد نبیونی، عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: طبق روال دو سال گذشته امسال نیز با هماهنگی ریاست شورای شهر از سرویس دهی و خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی در مسیر پیاده روی بازدید کردیم و در شهر کوت که محل استقرار اتوبوس های کرج برای سرویس دهی از مسیر مهران تا شهر کوت بود حاضر شدیم.

عضو شورای اسلامی شهر کرج اذعان کرد: در شلمچه و چزابه زائران برای ورود به عراق با مشکلاتی مواجه شدند اما سرویس دهی اتوبوس های شهر کرج که دو روز دیرتر نیز اعزام شده بودند موجب شد مشکلاتی که در مرزهای دیگر بود در مهران وجود نداشته باشد.

به گفته نبیونی، تعدادی از نیروهای خدمات شهری در قالب دو اکیپ، یکی برای خدمات رسانی در نجف و دیگری نیز برای سرویس دهی در عمود یک یا 121 به این مراسم معنوی اعزام شدند؛ تعداد نفرات و جوان بودن تیم خدماتی اعزام شده توسط خدمات شهری و ادوات ارسال شده شرایط را نسبت به سال گذشته بهتر کرد.

وی با بیان اینکه مجموعه پرسنل شهرداری نیز به صورت خودجوش در موکب ها خدمت رسانی می کردند و توانستند به 15 هزار زائر در طول شبانه روز سرویس دهی داشته باشند، اظهار کرد: امسال وضعیت بازگشت زائران از کربلا هم بهتر بود زیرا امکان به مرور بازگشتن آن ها فراهم شده بود.

سارا دشتگرد، عضو شورای اسلامی شهر کرج ضمن تشکر از عوامل شهرداری کرج بابت بزرگداشت اربعین حسینی و همکاری در برگزاری هرچه باشکوه تر پیاده روی اربعین و ارائه خدمات به زائران حسینی گفت: 26 مهر تا دو آبان ماه به عنوان هفته تربیت بدنی نامگذاری شده است که در این هفته برنامه هایی جهت ترویج و ترغیب شهروندان به ورزش اجرا می شود.

عضو شورای اسلامی شهر کرج بیان کرد: دولت بر اساس دستورالعملی به دستگاه های اجرایی اجازه داده که یک درصد از اعتبارات خود را در زمینه توسعه ورزش های همگانی و قهرمانی و نیز زیرساخت های ورزش و امور جوانان در قالب قوانین بودجه سنواتی هزینه کنند.

دشتگرد مطرح کرد: بر همین اساس با تلاش های استانداری و اداره کل ورزش و جوانان استان البرز زمانی از ساعت کاری کارمندان بخش های اجرایی در هفته به ورزش اختصاص داده شده است.

وی مطرح کرد: اگر شهرداری کرج هم براساس این قانون و مصوبات زمانی را در هفته به ورزش اختصاص داده ضمن ارائه بخشنامه های لازم ساز و کارهای اجرایی آن را نیز فراهم کند تا کارکنان به صورت مأموریت اداری از زمان اختصاص داده شده استفاده کنند.

دشتگرد تأکید کرد: شهرداری به ورزش بانوان نه به صورت شعاری بلکه با توجه به زیرساخت ها در جهت رشد و توسعه آن اقدامات اجرایی مؤثری را انجام داده و نشاط و شادابی را در سطح جامعه افزایش دهد.

وی عنوان کرد: تقاضا می‌کنم شورای شهر کرج زمانی را به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج اختصاص دهد تا ضمن ارائه گزارشی، ما را در جریان اقداماتی که در جهت غنی سازی اوقات فراغت و تقویت شادابی جامعه به خصوص بانوان شهر انجام شده است قرار دهد.

عضو شورای اسلامی شهر کرج بیان کرد: چه زیرساخت هایی برای غنی سازی اوقات فراغت و تقویت شادابی جامعه به ویژه بانوان فراهم شده است؟ فضاهای کافی و امن و مجهز تا چه میزان در دسترس بانوان شهر قرار داده شده است؟ آیا تاکنون مسابقات ورزشی ویژه بانوان در کرج برگزار شده یا خیر؟

وی اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم در بودجه سال 99 این موضوع را پیش بینی کنیم تا با تشکیل کمیته های ورزشی در تمام مناطق، اجرای سیاست ها و برنامه های ورزشی تسریع یابد و نسبت به ترغیب و تشویق کارکنان جهت شرکت در برنامه های ورزشی اقدام شود.

دشتگرد خاطرنشان کرد: امیدوارم اداره کل رفاه در کنار سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج بتواند با برنامه ریزی منسجم و پیش بینی اعتبارات لازم شهروندان را به امر ورزش ترغیب کند تا از این طریق موجبات نشاط و شادابی جامعه فراهم شود.

انتهای پیام/گ/1105/س

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول