شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۴
۱۰:۰۶  -  ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
طالقان الگویی برای شکست مهمان ناخوانده/ مردم همراهی کردند کرونا به طالقان نرسید

شهرستان طالقان با وجود نزدیکی به تهران و کرج که هر دو از مراکز اصلی اشاعه ویروس کرونا هستند میتواند الگویی برای تعامل مناسب دولت مردان و نیروهای جهادی مردمی برای شکست کرونا باشد.

طالقان الگویی برای شکست مهمان ناخوانده/ مردم همراهی کردند کرونا به طالقان نرسید

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج چند ماه پیش کسی فکرش را هم نمی‌کرد قرار است ویروسی ناشناخته از بازاری در چین سر در بیاورد و مانند انفجاری بزرگ، شهرهای بزرگ این کشور را به انزوا ببرد، تمام مردم دنیا را نگران کند و سر تیتر تمام شبکه‎های خبری و روزنامه‌های جهان شود.

ویروسی که گفته می‌شود علائم ظاهری کاملا مشابهی با بیماری آنفلوآنزا دارد و به همین دلیل حداقل در نیمکره شمالی کره زمین که در فصل سرما قرار دارد، شناسایی آن از طریق نشانه‌های اولیه امکان‌پذیر نیست.

گذشت چند روز کافی بود تا انتشار این ویروس از مرزهای چین هم فراتر برود و گفته می‌شود تا لحظه تنظیم این گزارش، پایش به 150 کشور دنیا باز شده است.

 

کشور‌های مختلف هر کدام به تناسب ظرفیت های خود سعی کردند در مهار این مهمان ناخوانده برنامه هایی را اعمال کنند اما آنچه که به شدت در مهار این ویروس موثر  و مهم است قطع زنجیره انتقال و مشارکت عمومی مردم است.  افزایش مراکز درمانی و ارائه خدمات مناسب به بیماران زمانی می تواند راهگشا باشد که زنجیره شیوع این ویروس مهار شود و این مستلزم یک هم افزایی عمومی بین نهادهای رسمی کشورها و مردم است.

در کشور ما علی رغم توصیه های مکرر وزارت بهداشت برخی با انجام سفرهای غیر ضروری موجب گسترش این ویروس در استان های مختلف شدند و زنجیره انتقال ویروس قطع نشد.

استان البرز با جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر از جمله استان‌های پر ترددی است که شاه‌راه مواصلاتی 17 استان کشور به شمار می‌آید.

این استان میان مثلث کرونایی قم، گیلان و تهران قرار گرفته و کنترل شیوع ویروس در البرز اقداماتی سخت و دشوارتر از سایر استان‌هابه نظر میرسد و تقریبا در مناطق مختلفی از این استان رد پایی از مهمان ناخوانده دیده می‌شود اما شهرستان طالقان با هوشیاری به موقع مسؤولان و نهادها و همکاری تنگاتنگ نیروهای مردمی توانسته مانع ورود کرونا شود و هیچ مورد مثبت و حتی مشکوکی در این شهرستان وجود ندارد.

ورود مسافر به طالقان ممنوع شد

شهرستان طالقان از جمله مناطق سرسبز و پرجاذبه از نظر گردشگری است و سالانه پذیرای هزاران نفر از مردم استان های مختلف کشور است اما همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور در یک اقدام هماهنگ و به موقع تمامی هتل‌ها، اقامتگاه ‌ها و رستوران های این شهرستان تعطیل و محدودیت ورود مسافر در این شهرستان اعمال شد.

عکس | بررسی خودروها در ورودی طالقان 

بهنام جهانی فرماندار طالقان در گفت‌و‌گو با فارس از استقرار ایست های بازرسی در ورودی های این شهرستان خبر داد و گفت: تنها افراد بومی که توسط تیم مستقر در ایست بازرسی شهرستان طالقان شامل نماینده فرمانداری، نیروی انتظامی مورد شناسایی قرار گیرند اجازه ورود به طالقان را دارند و این ایست بازرسی به صورت  24 ساعته فعال است و در ایجاد و فعالیت این ایست بازرسی ها از خود مردم همکمک گرفته ایم تا کار با جدید تمام انجام شود.

عکس | حضور نماینده فرماندار به همراه مسؤولین انتظامی در ورودی طالقان

فرماندار طالقان ادامه داد: همکاری و تعامل میان نهادهای متعدد همچون اورژانس، هلال احمر، شبکه بهداشت و درمان، نیرو انتظامی و سپاه و بسیج مردمی کمک کرد تا اجازه ورود کرونا ویروس را به شهرستان طالقان ندهیم. در اختیار قرار دادن تجهیزات پیش گیری و ضدعفونی کننده برای مردم، تقسیم کار بین نهادها در پایش شهرستان و انجام ضدعفونی منظم و همچنین اعمال محدودیت های لازم در شهر کمک کرده است تا طالقان دچار شیوع کرونا نشود.

خیرین سلامت پای کار آمدند

فرماندار طالقان  با بیان اینکه بهره گیری از کمک و ظرفیت خیرین شهرستان بسیار حائد اهمیت است گفت: مبلغ 50 میلیون تومان کمک‌های مردمی برای تهیه ماسک و مواد ضدعفونی جمع آوری شده تا به صورت رایگان در اختیار افراد در معرض خطر و آسیب پذیر و افراد کم بضاعت مالی قرار بگیرد.

فرماندار طالقان به نظارت جدی بر بازار شهرستان اشاره کرد و افزود: برای رعایت حال مردم و جلوگیری از سوء استفاده سودجویان بازار به شکل روزانه و در چند نوبت به صورت جدی رصد می‌شود و هیچگونه کمبودی در اقلام مصرفی روزمره مردم نداریم و امکانات لازم اعم از ماسک  مواد ضدعفونی و دستکش به حد کافی در شهرستان و جود دارد و توزیع می‌شود.

 

فیلم| ضد عفونی کردن معابر شهر طالقان توسط آتش نشانی و هلال احمر 

 

بسیج نیروهای مردمی همیشه راهگشاست

جهانی با بیان اینکه برای گندزدایی های مستمر در حال آماده باش هستیم، افزود: یک روز در میان تمام شهر با همکاری نیروهای آتش نشانی و هلال احمر و بسیجیان همیشه در صحنه که از خود مردم هستند ضدعفونی می‌شود و همین کار در تمام روستاها با محوریت بخشداری انجام می‌شود؛  ما از مردم شهرستان تقاضای کمک کردیم و مردم هم با توام توان پای کار آمدند تا شهرشان از آسیب مصون بماند.

 

 

روزهای پنجشنبه و جمعه  دستگاه ضدعفونی توسط بسیج در ورودی شهر مستقر و در اوج شلوغی تردد ها کل ماشین های ورودی را ضدعفونی می کنند. داخل خودروهای حمل جسد یا آمبولانس های ورودی به شهرستان  و افراد داخل خودروها هم ضدعفونی می شوند.

 

 

فرماندار طالقان تصریح کرد: برای روزهای بحرانی و ورود احتمالی کرونا ویروس به شهرستان 27 نقطه قرنطینه شناسایی شده است تا چنانچه مشکل یا بحران داشته باشیم اقدامات لازم صورت گیرد.

 

فیلم ضدعفونی کردن تمام خودروها در ورودی طالقان

هر جا که مردم به توصیه های ستاد ملی مبارزه با کرونا بیشتر توجه کرده اند تلفات به وجود آمده و افراد مبتلا کمتر بوده است و برای شکست این ویروس باید همه مردم نقش و مسؤولیت اجتماعی خود را بپذیرند و با یک تغییر رفتار چند روزه در سبک زندگی شان به مهار کامل این ویروس کمک کنند.

مردم به توصیه های بهداشتی عمل کنند کرونا مهار می‌شود

حجت اله براتی، مدیر پیشگیری از بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی البرز، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج، گفت: ویروس کرونا در میان مردم و در سطح شهرها در حال چرخش است، اما برخی مناطق با رعایت اصول و نکات بهداشتی و به حداقل رساندن تردد در شهر در زمان مناسب می‌توانند قطع کننده زنجیر انتقال بیماری باشند و اینکه می بینیم برخی شهرستان ها درگیر نشده اند نشان از همکاری مردم و رعایت اصول توصیه شده است.

مدیر پیشگیری از بیماری های دانشگاه علوم پزشکی البرز در پایان از عدم رعایت برخی شهروندان گلایه کرد و افزود: برخی دستکش و دستمال خود را در خیابان و یا پشت در منزل رها می‌کنند و همین امر ممکن است تعداد  افراد بیشتری را مبتلا به ویروس کند.

بسیجی ها،  یاوران روزهای سخت

یوسف مولایی، فرمانده سپاه استان البرز، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گفت: همانطور که در جریان شرایط شیوع کرونا ویروس هستیم فعالیت پدافند زیستی در همان واپسین لحظات در سراسر کشور و استان البرز فعال شده است.

فرمانده سپاه استان البرز افزود: با توجه به زحمات بی‌شائبه کادر درمان مأموریت به نیروهای مسلح داده شد تا از زحمات و تلاش‌های کادر درمان پشتیبانی شود، هیچ لحظه ای این فعالیت‌ها قطع نشده است.

قرارگاه های محلهمحور برای گندزدایی

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت درمانگاه‌هایی که زیر مجموعه سپاه بودند و پایگاه‌های بسیج نیز در دستور کار قرار گرفته است، یادآور شد: با توجه به اینکه ویروس تا مادامی که مردم همکاری نداشته باشند از بین نخواهد رفت و باید دفاع مردمی همچون دفاع مقدس داشته باشیم، از این رو حدود هزار و ۳۰۰ قرارگاه‌های محله محور تشکیل شده است و نماینده نهادهای مربوطه در این قرارگاه‌ها حضور خواهند داشت.

عکس | ضد عفونی کردن مناطق شهری در طالقان

 

فرمانده سپاه ناحیه امام حسن مجتبی(ع) با بیان اینکه هر قرارگاه ۶ نفر مستقر هستند، ادامه داد: همچنین بهره‌گیری از ظرفیت نیروهای مسلح برای حضور در جنگ نوین با تجهیزات و امکانات ویژه در دستور کار قرار گرفته و ضدعفونی مراکز شهری در حال انجام است. در هر شهرستان یک نقاهتگاه تعبیه شده است و برای کرج نیز دو نقاهتگاه تجهیز کرده‌ایم.

اگر چه کشور روزهای سختی را می‌گذراند اما ورود ویروس کرونا به کشور و درگیر کردن سیستم اجرائی کشور در این گسترده می تواند تجربه های فراوانی را برای مدیریت کشور به ارمغان بیاورد. هر جا که تصمیمات درست مسؤولین با همکاری و هم افزایی مردمی همراه بوده کشور از آسیب مصون بوده است و شهرستان طالقان با وجود نزدیکی به تهران و کرج که هر دو از مراکز اصلی اشاعه ویروس کرونا هستند می تواند الگویی برای تعامل مناسب دولت مردان و نیروهای جهادی مردمی برای شکست کرونا باشد.

اگر همه مناطق کشور نسبت به اشاعه این ویروس حساسیت لازم را نشان می دادند و مردم به توصیه های وزارت بهداشت برای مهار این ویروس توجه کافی داشتند مهار این مهمان ناخوانده راحت تر اتفاق می افتاد.

انتهای پیام/ب/ی

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    همراه اول