دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۳

استانها  /  البرز

البرز با داشتن سه سد بزرگ مشکل کم‌آبی دارد!/ حیات رودخانه کرج در خطر است + فیلم

سالانه 80 هزار نفر برجمعیت استان البرز افزوده می‌شود حال آنکه حقابه این استان برای مصارف خانگی و کشاورزی از محل سه سد بزرگ کرج، طالقان و امیرکبیر سال‌های سال بدون تغییر مانده است.

البرز با داشتن سه سد بزرگ مشکل کم‌آبی دارد!/ حیات رودخانه کرج در خطر است + فیلم

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج،  استان البرز با قرار گرفتن در منطقه البرز مرکزی از شمال با مازندران، از شرق با پایتخت، از غرب با استان مرکزی و از غرب با قزوین همجواری دارد.

وضعیت جغرافیایی استان البرز حاکی از آن است که دو سوم استان در بخش های کوهستانی و کوهپایه ای و یک سوم از آن را دشت ها و شوره زارها تشکیل داده اند.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده یک هزار و 100 متر ارتفاع حداقل پایین ترین نقطه استان در بستر آب رودخانه شور و چهار هزار و 375 متر بالاترین ارتفاع البرز در ارتفاعات کوه های هفت خان است که این ارتفاعات نشان از تنوع زیستی و اقلیمی درالبرز را دارند.

همچنین البرز دارای دو مخزن تامین آب از سد طالقان و سد امیرکبیر است که ظرفیت سد نخست 420 میلیون مترمکعب و ظرفیت سد دوم 205 میلیون مترمکعب می باشد اما با توجه به مخازن یاد شده، منابع آب زیر زمینی و آبهای سطحی، حدود 715 میلیون متر مکعب از آب البرز از دسترس استان خارج می شود به طوری که 464 میلیون متر مکعب برای شرب پایتخت نشینان و 250 میلیون مترمکعب برای کشاورزی استان همجوار (قزوین) مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از چالش های مهم معیشت مردم و محیط زیست بحث حق آبه استان از محل سدهای موجود در استان و همچنین از رودخانه کرج است.

رودخانه کرج حیات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی استان های تهران و البرز است که با توجه به وجود موضوعاتی از قبیل روند افزایشی مهاجرت به استان البرز و افزایش نیاز آبی شرب، تغییرات اقلیمی و به خصوص ساخت تونل آب جهت انتقال آب رودخانه به تهران اهمیت موضوع را دوچندان کرده است.

 

 یکی از عوامل موثر در تعیین حق آبه، میزان جمعیت و تغییرات آن است که باعث ایجاد تغییر در میزان عرضه و تقاضای آب شده و ازدیاد آن به افزایش تقاضای آب که به عامل بازدارنده رشد اقتصادی در جامعه و کاهش توان نگهداشت جمعیت است، می انجامد.

قطعی آب مردم را کلافه کرده است

ماهدشت، کمالشهر، اشتهارد، نظرآباد، مشکین دشت، کیانمهر، مهرشهر و شهرک‌های حاشیه ای از جمله مناطقی هستند که ساعت ها با قطعی آب مواجه می شوند و یا فشار آب به قدری در آن ها پایین است که اگر از مخازن با ظرفیت بالا و پمپ های بزرگ استفاده نکنند عملا امکان استفاده از آب در آپارتمان‌ها فراهم نخواهد بود.

وشمسی عبدالهی، از شهروندان ماهدشت، در رابطه کمبود آب شرب و قطعی مکرر آب به خبرنگار فارس گفت: هر سال با فرارسیدن فصل تابستان و گرما قطعی مستمر آب در منطقه را داریم اما امسال شرایط برای ما سخت تر شده است.

خانم عبدالهی بیان کرد: وجود کرونا مزید بر علت شده تا نتوانیم کمبود و قطعی آب را به راحتی پشت سر بگذاریم چرا که نیازمند شست و شوی مکرر دست و صورت هستیم و این میزان نیاز ما را به آب افزایش داده است.

علی اصولی یکی از شهروندان منطقه کریم‌آباد در شهر مشکین‌دشت بیان داشت: یکی از مشکلات جدی منطقه قطعی آب و افت فشار آن است و از هر ۱۰۰ خانه در مناطق محرومی چون مشکین دشت، شاید یکی مخزن ذخیره آب داشته باشد، تکلیف دیگر شهروندان چیست؟

ماهدشت، کمالشهر، اشتهارد، نظرآباد، مشکین دشت، کیانمهر، مهرشهر و شهرک‌های حاشیه ای از جمله مناطقی هستند که ساعت ها با قطعی آب مواجه می شوند

 

این شهروند تصریح کرد: فقط شب ها از ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه تا صبح آب وصل می شود، اما اکثر مواقع در طول روز قطع است، چرا مردم باید دغدغه نیازمندی های اولیه آن هم در شرایط کرونایی را داشته باشند؟

 

 

فیلم | گلایه شهروندان و کشاورزان البرز از کمبود آب 

 

منابع درآمدی سد طالقان برای کدام منطقه هزینه می شود؟

علی حدادی، نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان  به خبرنگار فارس، گفت: امروز مردم نظرآباد مشکل جدی در تامین آب شرب دارند و روستاهای طالقان با وجود سد طالقان که به مناطق مختلف دیگر حق آب می‌دهد با مشکل آب مواجه هستند و باید تجدید نظر جدی در این رابطه صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: سد طالقان محدودیت زیادی را برای مردم شهرستان طالقان ایجاد کرده است و مسؤولین امور آب و نیرو این تذکرات را جدی بگیرند.

این مقام مسؤول تصریح کرد: سه درصد منابع درآمد سد طالقان طی 15 سال گذشته براساس قانون باید در منطقه هزینه می‌شد اما این اقدام صورت نگرفته است. چرا این منابع به مردم منطقه ای که سد در آن وجود دارد، علی رغم حق طبیعی و قانونی اختصاص نیافته است؟

وزارت نیرو در حقابه استان البرز تجدید نظر کند

 مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با فارس در رابطه با مشکلات کم آبی در مناطق مختلف استان گفت:  یکی از اولویت‌هایی که در آینده نزدیک با آن مسئله خواهیم داشت و همین الان هم در برخی مناطق مشکل جدی داریم مشکل آب است. سطح متوسط آب‌های زیرزمینی ما در ۲۰ سال اخیر که منتهی به سال ۹۷ می شود یک متر کاهش داشته است که اگر زودتر برایش تدبیر نشود شاید دیگر فرصت جبران وجود نداشته باشیم.

 

عسگری اظهار کرد: یکی از بحث های مهم استان اختصاص حق آبه متناسب با نیازهای استان و سرعت رشد جمعیت استان در اثر افزایش جمعیت مهاجر است. ما دو سد مهم امیرکبیر و طالقان را در استان داریم که میزان برداشت استان تهران از این دو سد و حتی استان قزوین از سد طالقان بیشتر از البرز است.

نگاه ما به موضوع آب ملی است اما باید نیاز البرز را هم تامین کنند

این نماینده مجلس بیان داشت: نگاه ما به آب نگاه ملی است و ما نمی‌خواهیم آب را در یک محدوده جغرافیایی و محلی محصور بکنیم اما حرف ما این است که استان البرز هم جز ایران است و نیاز مبرم به آب دارد و حق مردم این حوزه هم از ذخایر استانی باید لحاظ شود. ما در این رابطه به وزیر نیرو تذکر کتبی دادیم تا در اختصاص حق آبه  متناسب به استان در وضعیت فعلی تجدید نظر کنند.

سه درصد منابع درآمد سد طالقان طی 15 سال گذشته براساس قانون باید در منطقه هزینه می‌شد اما این اقدام صورت نگرفته است

 

عسگری گفت: راه حل کوتاه مدت کمبود آب استان علاوه بر بازنگری در تخصیص حقابه سدها احداث تصفیه خانه شماره سه در محدوده بیلقان است. معطل ماندن پروژه‌ی احداث این تصفیه خانه باتوجه به مشکل جدی کم آبی در استان قابل قبول نیست. همچنین تصفیه خانه شماره دو باید هرچه زودتر جهت دریافت تخصیص از منابع آب سد طالقان توسعه یابد. با احداث تصفیه خانه شماره سه و توسعه تصفیه خانه شماره دو اقدامات موثری در حل مشکلات آب برخی از نقاط شهر کرج، فردیس، کماشهر، مهرشهر و ماهدشت برداشته می‌شود. 

تصفیه خانه شماره سه گرفتار بروکراسی های اداری است

حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به اینکه استان البرز با رشد متوسط سالانه 2.17 درصد جمعیت موجه است گفتت : حق آبه استان البرز متناسب با جمعیت 3 میلیون نفری استان البرز نیست و باید سهم البرز افزایش یابد.گرانی مسکن سرریز جمعیت تهران را به این استان را فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه کیفیت منابع آب در البرز به شدت در حال کاهش است، ادامه داد: برای راه اندازی تصفیه خانه شماره 3 کرج در خصوص تامین منابع مالی همراهی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: مدول تصفیه خانه آب فقط فیلتراسیون آن باقی مانده و اکنون منتظر نتیجه مناقصه هستیم و اگر منجر به نتیجه نشد باید در استان تصمیم گیری شود و اعتبار لازم را نیز برای این امر تامین خواهیم کرد.

عکس | نمایی زیبایی از سد امیرکبیر 

جانباز افزود: موضوع مهم دیگر این است که باید بتوانیم از حاشیه رودخانه امیرکبیر آب بیشتری برداشت کنیم و در این راستا نیز اعتبارات لازم را اختصاص خواهیم داد.

برای تامین کامل استان  57 میلیون متر مکعب آب کم داریم 

داوود نجفیان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به اینکه نیازمند اصلاح الگوی مصرف آب هستیم، گفت: متاسفانه شرایط مصرف آب در استان البرز وخیم است و تنها با صرفه جویی توسط اقشار مردمی می‌توان شرایط را کنترل کرد!

وی بابیان اینکه در برداشت از آب سد کرج دو استان البرز و تهران سهم دارند، گفت: از سد کرج بیشتر تخصیص برای تأمین آب شرب غرب تهران است و تخصیص آب شرب استان البرز از این سد حدود ۲۰ میلیون مترمکعب در سال است.

تهران سه برابر البرز از سد طالقان آب برداشت می‌کند!

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز ادامه داد: در طول یک سال سهم آب شرب استان البرز از سد طالقان ۳۵ میلیون مترمکعب است، در همین بازه زمانی سهم استان تهران برای آب شرب ۱۱۴ میلیون مترمکعب و نزدیک به ۲۷۰ میلیون مترمکعب نیز سهم آب شرب و کشاورزی استان قزوین از سد طالقان است.

نجفیان با تأکید بر اینکه عمده مصارف آب استان البرز از طریق آب خوان‌ها تأمین می‌شود، گفت: حدود ۸۰ درصد آب شرب استان البرز از آب خوان‌ها تأمین می‌شود.

این در حالی است که مدیرکل آبفای وقت استان البرز در سال 1392 وعده چهار برابر شدن حق آبه استان البرز را از سد امیرکبیر-شهرستان طالقان داده بود اما این وعده در طی این سال‌ها هیچ وقت عملی نشده است.

اگرچه که موضوع آب موضوع ملی است و مطالبه استان البرز این نیست که بدون توجه به نیاز سایر مناطق کشور آب در اختیار استان البرز قرار بگیرد اما افزایش جمعیت سالانه 80 هزار نفر به جمعیت البرز و سرریز شدن جمعیت تهران به البرز ضرورت جدی تجدید نظر در منابع آبی استان البرز را می‌طلبد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با بیان اینکه ما نیز خواهان افزایش حق آبه استان البرز هستیم، اضافه کرد: مردم استان البرز در سال جاری بیش از هر چیز دیگری با افزایش صرف آب همراه بوده اند.برای تامین کامل نیاز استان به هر طریق ممکن باید  57 میلیون متر مکعب آب سطحی سهم استان البرز افزایش پیدا کند که در این زمینه مطالعاتی در حال انجام است.

این مقام مسؤول یادآور شد: باتوجه به پیگیری‌های انجام شده مقرر شد بازنگری اساسی انجام شود و امیدواریم امسال به ثمر بنشیند و تخصیص به صورت پلکان انجام شود.

آبی برای آیندگان باقی نمی‌ماند

نجفیان با اشاره به اینکه استان البرز بیش از 96 درصد از سهمیه آب خود را در سال مصرف می‌کند، ادامه داد: آبی برای نیازهای آینده و پوشش آیندگان باقی نمانده است، از این رو مهم ترین راه صرفه جویی و کاهش سرانه‌ها است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز اضافه کرد: طبق برنامه ششم توسعه باید مصرف آب را به 64 درصد برسانیم. در این راستا نیز اقداماتی انجام شده است اما مهم ترین این‌ها ایجاد فرهنگسازی میان اقشار مختلف مردمی است.

یکی از چالش های جدی که در رابطه با تامین آب شرب و کشاورزی استان البرز وجود دارد شیوه انتقال آب سد امیرکبیر به تهران است که محققان و فعالان محیط زیست را به طور جدی نگران کرده است. رودخانه کرج نقش مهمی در محیط زیست و کشاورزی منطقه دارد و کارشناسان معتقدند نحوه انتقال آب سد امیرکبیر به تهران که برای اولین بار در کشور به شکل احداث تونل انجام می‌گیرد رودخانه را خشک می‌کند و چالش کم آبی استان البرز بیش از پیش تشدید می‌شود.

انتقال آب سد امیرکبیر به تهران، رودخانه کرج را برای همیشه خشک می‌کند

علی سلاجقه، استاد دانشگاه و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به خبرنگار فارس گفت: انتقال آب فقط از طریق تونل خطرناک نیست، بلکه هر روشی که تراز آب رودخانه کرج از یک درصدی پایین تر بیاید که هم اکوسیستم آبی آن از بین برود و هم کف‌زیان، پرندگان، پستانداران از بین بروند، خطرناک است.


وی افزود: با توجه به افزایش شهرنشینی در کشور، شهر تهران بی رویه در حال گسترش است و کرج هم که در مجاورت تهران قرار دارد از این قائده مستثنی نیست و باید پاسخگوی این جمعیت بود و در این شرایط دولت تأمین آب شرب را در اولویت قرار می دهد.

به گفته این استاد دانشگاه با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر جهان، حق آبه رودخانه در فصول مختلف باید تعیین شود و علاوه بر این، شرایط خشکسالی و ترسالی در قالب مطالعات جامعی که انجام می شود باید مورد توجه قرار گیرد. در اجرای طرح های انتقال، مسائل حق آبه زیست محیطی مورد توجه قرار نمی گیرد.

سلاجقه در رابطه با راه های جایگزین برای انتقال آب از البرز به تهران، ادامه داد: زمان انجام یک پروژه باید شرایط فنی، اقتصادی و اجتماعی آن در نظر گرفته شود و محاسبات دقیق صورت گیرد؛ خدمات اکوسیستمی که رودخانه کرج به تهران، البرز و حتی کشور ارائه می دهد باید به صورت بلندمدت به آن فکر شده و با خدماتی که قرار است انتقال آب به تهران ارائه دهد، باید قیاس شود. با بررسی علمی این طرح متوجه می شویم که رودخانه کرج برای همیشه از بین خواهد رفت پس باید به فکر راهکارهای ثانویه باشیم.

خط قرمز ما حیات رودخانه کرج است

مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد گفت: در بحث خط لوله ای انتقال آب هر تصمیمی گرفته می شود باید با یک نگاه جامعی همه مسائل زیست محیطی آن دیده شود و حفظ زیست بوم منطقه و جاده کرج- چالوس  و رودخانه کرج یکی از اولویت هایی است که نباید نادیده گرفته شود و کسی نمی‌تواند بدون توجه به این اولویت تصمیمی را راجع به این مسئله بگیرد و به این زیست بوم بخواهد لطمه بزند. خط قرمز این طرح حیات رودخانه کرج و طبیعت همجوارش و حجم آب روخانه کرج برای تغذیه سفره های زیر زمینی است.

و اما...

اگرچه که موضوع آب موضوع ملی است و مطالبه استان البرز این نیست که بدون توجه به نیاز سایر مناطق کشور آب در اختیار استان البرز قرار بگیرد اما افزایش جمعیت سالانه 80 هزار نفر به جمعیت البرز و سرریز شدن جمعیت تهران به البرز ضرورت جدی تجدید نظر در منابع آبی استان البرز را می‌طلبد وباید حق مردم البرز هم به صورت معقول و متناسب لحاظ شود. اینکه کشاورزی استان قزوین از قبل انتقال آب سد طالقان تامین شود اما کشاورز نظرآبادی آب کافی برای کشاورزی و کشت نداشته باشد نشان از وجود عدم توازن در بهره گیری از منابع آبی است.

انتهای پیام/ب/ح

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول