اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  البرز

واکنش فرماندار کرج در خصوص شائبه‌های انتخاباتی/در اعلام لیست منتخبین تحت فشار نبوده‌ایم

فرماندار کرج ضمن پاسخ به شائبه و مسائلی که در انتخابات شوراهای شهر کرج و اعلام لیست منتخبین به وجود آمده بود، گفت: لیست نهایی شوراهای شهر بدون هیچ فشار منتشر شد.

واکنش فرماندار کرج در خصوص شائبه‌های انتخاباتی/در اعلام لیست منتخبین تحت فشار نبوده‌ایم

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، غفور قاسم پور، فرماندار کرج، عصر سه شنبه در جلسه مشترک «هیأت نظارت و اجرایی ستاد انتخابات شهرستان کرج» که به منظور «بررسی شکایات نامزدهای انتخابات شوراهای شهر در محل فرمانداری کرج برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و با قدردانی از خلق حماسه مردم در انتخابات «بیست و هشتم خردادماه»، پیش از آغاز بررسی پرونده‌های شکایات نامزدهای شورای شهر به تعدادی از ابهامات نیز پاسخ داد.

قاسم پور با اشاره به اینکه با توجه به حجم گسترده کار انتخابات در کلانشهر کرج و اولین تجربه برگزاری انتخابات تمام الکترونیک، شائبه هایی ایجاد شده و باید در جهت تنویر افکار عمومی پاسخگو باشیم، گفت:  البته در تمامی ادوار برگزاری انتخابات ها، همواره عده ای مدعی بوده اند، به ویژه در تاریخ انتخابات شوراهای شهر همیشه با حرف و حدیث هایی همراه بوده است؛ در این دوره نیز با وجود آنکه همه مدعی بوده اند که رأی داشته اند، علی رغم خستگی کار انتخابات در جهت اقناء افکار عمومی پاسخگو بوده ایم.

فرماندار کرج در ابتدای امر در جمع اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شوراها و هیأت اجرایی، با مروری بر فرایندهای برگزاری انتخابات در شهرستان کرج اظهار داشت: ستاد انتخابات شهرستان کرج از اسفندماه سال گذشته کار شبانه روزی خود را برای برگزاری انتخابات خردادماه 1400  آغاز نمود و تمام تلاش هیآت های اجرایی و نظارت نیز بر این بوده است تا بر اساس قانون انتخابات با تعامل، قانونمندی و شفافیت کامل، تمامی فرایندهای انتخابات اجرایی شود.

وی همچنین در پاسخ به موضوع انتشار پیش نویس لیست منتخبان نیز با تکذیب اینکه تحت فشار اسامی اعلام شده است نیز بیان کرد: این موضوعات کذب محض است و تحت فشار هیچ کسی نبوده ایم و کار قانونی خودمان را انجام دادیم؛ در اعلام نتایج انتخابات نیز هیچ وقت انتشار صورتجلسه ملاک نبوده بلکه برابر قانون انتشار آگهی با امضاء فرماندار استناد اعلام اسامی بوده است که جهت شفافیت در انتخابات و آراء مأخوذه پیش از انتشار آگهی اصلی صورتجلسه و پیش نویس آن منتشر شد که البته بعد از تجمیع آمارها لیست نهایی جهت انتشار ارائه گردید.

تمام مراحل انتخابات الکترونیکی کرج در کشور  پایش می شد

قاسم پور در رابطه با ادعای تعیین تکلیف 9 هزار و اندی رأی نیز گفت:  کلیه فرایندهای انتخابات بصورت سیستمی رصد و پایش می شده است و با نظارت وزارت کشور، هیأت عالی نظارت بر انتخابات کشور، رئیس ستاد انتخابات کشور و استانداری بلحظه قابل بررسی و رویت و گزارش گیری بود.  این 9 هزار و اندی رأی نیز افرادی بودند که احراز هویت شدند و کارت شوراها را هم دریافت کردند و شارژ نمودند اما بنا به هر دلیلی رأی ندادند.

چرا پرچم رأی سفید در انتخابات الکترونیک کرج بالا بود؟

فرماندار کرج در پاسخ به پرسش علت آمار ۳۸۸۸۸ آراء مأخوذه باطله انتخابات شورای شهر کرج نیز بیان کرد: این موضوع در تعدادی از شهرهای کشور هم اتفاق افتاده است، افرادی بوده اند که احراز هویت شدند، کارت شورا را هم شارژ کردند اما دکمه رأی سفید را فشرده اند و سامانه این آراء سفید را جزو آراء باطله مأخوذه به ثبت می رساند. این افرادی که احراز هویت شدند برای مشارکت در انتخابات تنها به حوزه ریاست جمهوری رأی دادند و بنا به هر دلیلی نخواستند به نامزدهای شوراها رأی بدهند و رأی سفید داده اند این موضوع پیچیده ای نیست.

وی افزود: آراء صندوق های مکانیزه بصورت فیش های تایپی خروجی می گرفت و امکان دخل و تصرف در آراء وجود نداشت.

دلیل طولانی شدن شمارش آراء انتخابات کرج چه بود؟

قاسم پور در بخش دیگری از صحبت های خود در جمع اعضای هیأت نظارت بر انتخابات و هیأت اجرایی به تکراری ترین سوال پر شائبه یعنی دلیل طولانی شدن شمارش آراء انتخابات کرج پاسخ داد و با بیان اینکه نباید بدون اطلاعات کافی قضاوتی کرد گفت: این اتفاق چند دلیل عمده داشته است اول اینکه اخذ رأی در شعب تا ساعت 2 بامداد به طول انجامید.

دوم اینکه طبق توافق وزارت کشور و شورای نگهبان، عوامل اجرایی اجازه نداشتند صورتجلسه انتخابات شوراها را پیش از تکمیل و پایان یافتن صورتجلسه انتخابات ریاست جمهوری تجمیع کنند؛ لذا اول بایستی آراء ریاست جمهوری شمرده می شد و  از ساعت ۳ بامداد شمارش آراء ریاست جمهوری آغاز شده بود و تا ساعت ۸ صبح روز شنبه شمارش آراء دستی ریاست جمهوری ادامه داشت.

سوم موضوع اختلال شبکه بود که در ابتدای فرایند اخذ رأی در برخی شعب پرتراکم موجب شد تا اخذ رأی بصورت دستی انجام شود و همین شمارش آراء نیازمند کسب مجوز از وزارت کشور برابر دستور العمل امری زمان بر بود.  

چهارمین دلیل عدم ارسال صورتجلسه نهایی از 30 شعبه اخذ رأی توسط ناظران و نمایندگان فرماندار بود که در این شعبات علیرغم آموزش های لازم صورتجلسه نهایی ثبت نشده بود که این تعداد در سایت شهید خدایی با حضور ناظرین و نمایندگان فرمانداران برابر قانون ثبت در سامانه شد و این فرآیند  نیز نزدیک به 3 ساعت زمان برد.

وی افزود: همچنین یکی از صندوق های اخذ رأی الکترونیکی نیز برای ساعاتی قفل و کلاً خراب شده بود و همین امر هم 3 ساعت زمان برد تا از وزارت کشور مجوز بازشماری بصورت دستی و با حضور ناظرین و بازرسین و نمایندگان فرماندار و هیئت اجرایی صورت بگیرد.

قاسم پور گفت: با گذر از تمامی این مراحل و شمارش پایانی آراء، جلسه هیأت اجرایی و نظارت نیز همان روز رأس ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه تشکیل شد و در نهایت پیش از انتشار آگهی نیز بصورت زنده و مستقیم از محل جلسه مذکور، نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرستان کرج به محضر مردم شریف اطلاع رسانی شد و تشریح مجموعه این اقدامات جای هیچ شائبه ای برای پرداختن به حواشی با وجود تلاش چندین ماهه همکاران بنده در ستاد انتخابات شهرستان کرج باقی نمی گذارد.

اثبات تخلفات در انتخابات باید مستند به مواد قانونی باشد

 قاسم پور در ادامه گفت: براساس تبصره 2 ماده 72 قانون انتخابات پیشنهاد ابطال کل انتخابات یا آراء شعبه باید مستدل و بر اساس مواد قانونی باشد تا قابلیت اجرایی شدن پیدا کند.

وی افزود: رسیدگی به تخلفات باید مستند به مواد قانونی باشد تا در مراجع قضائی قابلیت پیگیری را داشته و مستنداتی که قابل بررسی در هیأت اجرایی است ارائه شود.

انتخابات حیثت وزارت کشور و نظام بود از تک تک آراء مردم صیانت کردیم

معاون استاندار  تصریح کرد: با وجود تمامی مشکلات و چالش ها با وفاق و همدلی و همراهی تیم اجرا، هیأت محترم نظارت بر انتخابات شهرستان کرج و همکارانم در ستاد انتخابات با حضور و مشارکت مردم عزیز و حمایت های مقام عالی دولت در استان جناب آقای دکتر شهبازی و اعضای محترم شورای تأمین این انتخابات را برگزار کردیم و کار سخت و سنگینی بود اما خداوند ما را یاری‌گر بود.

وی افزود: انتخابات حیثیت وزارت کشور و نظام بوده است و برای صیانت از آراء تک تک مردم و سابقه ای که در برگزاری انتخابات های ادوار پیشین داشتیم تلاش کردیم تا کارنامه ای از عملکرد بر جای بگذاریم و قطعا هر تجربه ای برای اولین بار نواقصی دارد که باید آسیب شناسی شود تا در دوره‌های آتی شاهد تکرار آن نباشیم.

به شکایات انتخابات شورای شهر کرج رسیدگی شد

در ادامه جلسه مشترک «هیأت نظارت و اجرایی ستاد انتخابات شهرستان کرج» که بمنظور«بررسی شکایات انتخابات شورای شهر کرج» در محل فرمانداری کرج برگزار شد،۳۴ فقره از پرونده شکایات طرح شده درانتخابات شورای شهر کرج با حضور اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شهرستان کرج و هیأت اجرایی، طبق ماده ۷۰ و تبصره ۲ ماده ۷۲ قانون انتخابات، مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت و قرار شد روز چهارشنبه رأس ساعت ۱۱ بررسی شکایات واصله از نامزدهای شوراهای شهرهای اقماری مورد بررسی و رسیدگی واقع گردد.

انتهای پیام/ج

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول