چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۴

استانها  /  اردبیل

قرار مهربانی در صف‌های انتقال خون/ قطره‌های سرخ حیات‌بخش را از بیماران دریغ نکنیم

قرار مهربانی هر روز در صف‌های انتقال خون تکرار می‌شود تا با هر آفتابی که برمی‌آید طلوع ایثار مردان و زنانی را یادآور شود که با قطره‌های سرخ خود نجات جان سه بیمار را نوید می‌دهند.

قرار مهربانی در صف‌های انتقال خون/ قطره‌های سرخ حیات‌بخش را از بیماران دریغ نکنیم

خبرگزاری فارس- اردبیل؛ سرویس اجتماعی: «از زمانی‌که به دنیا پای گذاشتم، متوجه تفاوت‌های خود با دیگران شدم. تحمل غوطه‌ورشدن در میان چنین تمایزی با مبتلاشدن به بیماری تالاسمی و نیاز مداوم به تزریق خون روزبه‌روز برایم سخت و حتی غیرممکن می‌شد، تا اینکه از نزدیک ایثار مردان و زنان بی‌ادعایی را دیدم که برای اهدای خون خود و درمان بیمارانی مثل من در صف بذل محبت و دستگیری از نیازمندان قرار گرفتند.»

اینها را «نسترن»، دختر معصوم ۹ ساله‌ای که در مبتلاشدن به این بیماری هیچ نقشی نداشته و باید تمام عمر خود را با تالاسمی سپری کند، می‌گوید؛ «در هر بار اهدای خون شهد شیرین محبت را از دست انسان‌هایی چشیدم که با مهر بی‌انتها و بدون منت، گوهر پاک وجودشان را برای زندگی بهتر من و همنوعانم هدیه ‌دادند. این بار زندگی کردن برایم نه تنها تلخ و دشوار نبود بلکه زیبا و بامعناتر از همیشه شده بود.»

 با وجود بغض سنگینی که گلوی این کودک بیمار را سخت می‌فشرد، در شرح بیماری و مشکلاتش با صلابت و استوار بود. «نسترن» اعتماد به نفس و شادابی ظاهری خود را وامدار انسان‌های سروقامتی می‌داند که تصویر جدیدی از زندگی را برایش ترسیم کرده و زوایای پنهانی از ایثار و انسانیت را اعتبار بخشیده‌ بودند.

تالاسمی، بیماری خاموشی است که اغلب خانواده‌ها را به دلیل نداشتن اطلاعات کافی دچار سرنوشت‌های مبهم و نه چندان مناسبی می‌کند تا در ادامه با پدید آوردن موجی از مشکلات روحی و جسمی وضع بیمار را بدتر از گذشته کند؛ بیماری که طی آن به فرد مبتلا باید هر ۱۵ تا ۴۵ روز یک‌بار خون سالم و جدید تزریق شود.

 تعداد «نسترن‌هایی» که چشم انتظار دریافت خون مستمر از انسان‌هایی خوش قلب و مهربان هستند، روزبه‌روز افزایش می‌یابد. در این میان افرادی هستند که جهان را زیباتر از همیشه کرده و بدون هیچ توقعی مهربانند، به‌عنوان طلایه‌داران توسعه خدمات درمانی و سردمداران نجات جان بیماران محسوب می‌شوند تا تامین نیازهای خونی کشور به توسعه چنین فرهنگ سبزی نیازمند باشد.

موارد مصرف اهدای خون تنها محدود به بیماران تالاسمی نمی‌شود، نیاز به خون در بسیاری از زایمان‌ها، اعمال جراحی، سرطان، کم‌خونی‌ها، تعویض پلاسما و بسیاری از بیمار‌های مشابه مشهود است. مراکز انتقال خون در سراسر کشور نیازمند استمرار ایثار حیات‌بخش انسان‌هایی است که می‌خواهند با بازکردن دریچه‌ای نو لذت نجات جان انسان‌ها را بچشند.  

 

*تنها ۵ درصد اهداکنندگان خون بانوان هستند

مسؤول روابط عمومی سازمان انتقال خون کشور در سفر اخیر خود به اردبیل، از آمار نه چندان مناسب اهدای خون بانوان در کشور خبر داده و ارتقای فرهنگ‌ در این خصوص را یک ضرورت دانسته است.

حاجی بیگی می‌گوید: ۹۵ درصد اهداکنندگان خون در کشور آقایان بوده و تنها پنج درصد آن را بانوان تشکیل می‌دهند.

به گفته وی در مقایسه با شاخص‌های کشوری اهدای خون، بانوان استان اردبیل تقریبا آمار بهتری دارند و با اهدای ۶.۵ درصدی خون در رتبه نهم کشور قرار می‌گیرند.

حاجی بیگی از توزیع ۳۶ هزار و ۵۰۰ واحد خون و فرآورده‌های آن در استان اردبیل خبر داده و افزود: از فرآورده‌های موجود ۱۳ هزار و ۹۰۰ واحد خون به بیماران دیگر استان‌ها کمک شده است.

 

*بیش از۵۵۰ بیمار خاص اردبیلی چشم انتظار اهداکنندگان

مسؤول روابط عمومی سازمان انتقال خون کشور ادامه داد: ۵۵۰ بیمار خاص، ۴۵۰ بیمار دیالیزی و ۱۱۰ بیمار تالاسمی در اردبیل وجود دارند که این گروه‌ها نیازمند خدمت‌رسانی و دریافت خون‌های مورد نیاز خود هستند.

وی ادامه داد: استان اردبیل از دو هزار و ۱۳۷ تخت بیمارستانی برخوردار بوده که ممکن است با توجه به امراض و سوانح مختلف به خون و فرآورده‌های آن نیاز داشته باشند و این موضوع وظایف مراکز انتقال و شهروندان نوع‌دوست این استان را در دستگیری از بیماران سنگین‌تر می‌کند.

حاجی بیگی به ارائه آمار کشوری در خصوص اهدای خون نیز پرداخت و تصریح کرد: به صورت سالیانه دو و نیم میلیون نفر به پایگاه‌های انتقال خون کشور مراجعه می‌کنند تا در مجموع دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون در ایران اهدا ‌شود.

وی با بیان اینکه در طول سال ۱۷۷ میلیون واحد خون در جهان اهدا شده که نزدیک به ۱۰ میلیون واحد آن مربوط به مدیترانه شرقی است، ادامه داد: ۱۰ درصد خون منطقه نیز در ایران اهدا شده و جزو پنج کشور برتر آسیا از لحاظ انتقال خون محسوب می‌شویم.

 

*سیر صعودی اهدای خون در اردبیل

به تعبیر مسؤول تضمین کیفیت اداره کل انتقال خون اردبیل، بررسی آمار خون‌گیری در استان اردبیل طی چند سال گذشته با سیر صعودی مواجه شده و این موضوع نشانگر بهبود فرهنگ اهدای خون و دستگیری از بیماران است.

عبدالرزاقی می‌گوید: با توجه به جمعیت استان، اهدای مستمر خون در سال ۹۷ سیر صعودی را تجربه کرده تا روند اهدای خون مستمر استان به ۶۲.۵ درصد برسد.

به گفته وی اهدای خون بانوان در استان اردبیل نیز با قرارگیری در شرایط مطلوب به رقم ۶.۲ درصد رسیده و در توجه به سیستم‌های نوین فرآوری نیز به امکانات زیرساختی مطلوبی دست یافته‌ایم.

مسؤول تضمین کیفیت اداره کل انتقال خون اردبیل در شرایطی توجه به کاهش زایدات خون را از جمله مباحث اساسی و نقاط عطف انتقال خون استان می‌داند که ضایعات انتقال نسبت به تولید با کاهش مناسب ۱.۹ درصدی همراه شده است.

به گفته عبدالرزاقی ارتقای تجهیزات فنی از جمله راه‌اندازی واحد آرشیو با سیستم ریلی، تجهیز واحد انتقال‌کنندگان، تجهیز موتور برق‌رسانی اضطراری در مراکز مختلف، بروزرسانی و نصب دکل‌های ارتباطی و تجهیز فنی و ظاهری پایگاه‌های استان به‌منظور بهبود و ارتقای کیفی انتقال خون انجام پذیرفته است.

*نیاز به خون همیشگی است

با توجه به اینکه چرخه انتقال خون پایانی‌ناپذیر بوده و امراض و سوانح مختلف همواره در کمین است، نیاز به خون نیز مستمر بوده تا وظایف و مسؤولیت اهداکنندگان و مراکز انتقال همیشه سخت و مهم تلقی شود.

 مسؤول روابط عمومی سازمان انتقال خون کشور در خصوص اهداکنندگان مستمر خون می‌گوید: انتقال‌کنندگان خون می‌بایست با فرهنگ‌سازی مناسب به صورت مستمر به موضوع اهداء همت گماشته و به مانند همیشه در یاری‌رساندن به بیماران پیشگام باشند.

حاجی بیگی بر این اعتقاد است که ضریب امنیت و سلامت انتقال‌کنندگان خون مستمر، هشت برابر افرادی است که برای اولین بار به اهدای خون خود مبادرت می‌کنند.

وی با بیان اینکه نرخ شیوع عفونت‌ها از طریق انتقال خون در کشور بسیار پایین است، افزود: قداست و پاکی عمل کسانی که بدون هیچ‌گونه چشم‌داشتی برای اهدای خون خود مراجعه می‌کنند با هیچ چیز دیگری قابل قیاس نبوده و قدردان چنین نگاه مثبت و ایثارگرایانه‌ای هستیم.

حاجی بیگی اهدای خون را از بالاترین معروف‌ها دانسته و می‌گوید: یکی از ارزشمندترین خدمات داوطلبانه‌ای که به نجات جان بیماران کمک می‌کند اهدای خون بوده تا تبلوری از ایثار و همدردی را در بین آحاد مردم نشان دهد.

در هر بار اهدای خون بخشیدن جانی دوباره به سه بیمار و بازگرداندن آنان به آغوش خانواده لذت و زیبایی‌های غیرقابل وصف خود را دارد و نمی‌توان با اکتفا به کلمات ارزش بالای چنین اقدام خداپسندی را وصف کرد.

با توجه به نیازمندی‌های مستمر واحدهای انتقال خون به گروه‌های مختلف خونی نهادینه‌شدن فرهنگ انتقال در بین اقشار مختلف مردم می‌تواند زمینه ارتقای خدمات درمانی و بهبود بیماران نیازمندی که چشم انتظار نگاه‌های سبز و امیدبخش مردانی از جنس خدا هستند را فراهم کند.

در شرایط کنونی که با امراض و سوانح مختلف در حال دست و پنجه نرم کردن هستیم، بیشتر از هر مقطع دیگری به حضور سبز و اثر بخش انسان‌هایی نیاز داریم که قطره‌های سرخ رنگ زندگی‌بخش خود را از بیماران نیازمند دریغ نکنند.

گزارش از: حامد مصطفائی آگاه 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول