چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۹

استانها  /  اردبیل

آماری که مردم لمس نمی‌کنند/ نرخ بیکاری اردبیل کاهش یافت!

طبق آمار اعلام شده توسط مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی استان اردبیل در بهار سال 99 با کاهش 5 درصدی از 48.6 درصد در فصل مشابه سال قبل به 43.6 درصد در سال جاری رسیده و در کنار آن نرخ بیکاری نیز با کاهش 3.2 درصدی نسبت به فصل بهار سال 98 به 6 درصد در فصل جاری رسیده است.

آماری که مردم لمس نمی‌کنند/ نرخ بیکاری اردبیل کاهش یافت!

خبرگزاری فارس-اردبیل|سرویس اقتصادی: مرکز آمار ایران طبق روال هر فصل نرخ بیکاری، مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال کشور و هم‌چنین استان‌ها را اعلام کرده و آمار و ارقام موجود در این گزارش به‌خصوص در مورد کاهش نرخ بیکاری علامت سوال بزرگی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.
 
طبق آمار اعلامی از سوی مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی استان اردبیل در بهار سال ۹۹ با کاهش ۵ درصدی از ۴۸/۶ درصد در فصل مشابه سال قبل به ۴۳/۶ درصد در سال‌جاری رسیده و در کنار آن نسبت اشتغال استان نیز از ۴۴/۱ درصد در بهار سال ۹۸ به ۴۱ درصد در بهار سال‌جاری کاهش یافته است.
 
یکی از موارد سوال برانگیز در این آمار کاهش نرخ بیکاری استان اردبیل در کنار کاهش نسبت اشتغال بوده به طوری‌که نرخ بیکاری استان اردبیل نیز با کاهش ۳/۲ درصدی نسبت به فصل مشابه سال قبل از نرخ ۹/۲ درصد در بهار سال ۹۸ به نرخ ۶ درصدی در بهار سال‌جاری رسیده است.
 
با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه، مشکلات و فشارهای اقتصادی که بخشی به دلیل تحریم‌های ظالمانه علیه کشور بوده و تعطیلی برخی از اصناف و مشاغل در اثر شیوع ویروس کرونا ارائه آماری که نشان از کاهش نرخ بیکاری در چنین وضعیتی باشد دور از انتظار بوده و به هیچ عنوان در بطن جامعه ملموس نیست.

همین امر سبب تعجب اذهان عمومی در خصوص آمار اعلامی شده و سوال بزرگی را در خصوص چگونگی اعلام این آمار ایجاد کرده است.

 

به همین دلیل برای تحلیل کارشناسی موضوع برای اطلاع دقیق ازنحوه محاسبه نرخ بیکاری اعلامی در این آمار به سراغ یکی از کارشناسان اقتصادی استان اردبیل رفتیم؛
 
کاهش نرخ بیکاری ناشی از ایجاد اشتغال نیست
 
محمد حسن زاده، عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص نرخ بیکاری اعلامی از سوی مرکز آمار ایران اظهار کرد: برای درک صحیح موضوع و اطلاع دقیق از نحوه آمار اعلامی در این گزارش بهتر است در ابتدا با تعاریفی هم‌چون نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال و نرخ بیکاری اعلامی آشنایی داشته باشیم.

وی افزود: نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) عبارتست‌از نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار) به جمعیت در سن کار، به عبارت ساده‌تر نرخ مشارکت اقتصادی به ما نشان می‌دهد که چه درصدی از جمعیت مشمول سن کاری از نظر اقتصادی فعال هستند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: یعنی چه تعداد از افرادی که می‌توانند کار کنند واقعا مشغول به کارند و یا حداقل به دنبال کار هستند، از طرف دیگر با توجه به این آمار می‌توان نرخ بیکاری را نیز به‌دست آورد یعنی نرخ مشارکت اقتصادی به ما نشان می‌دهد که چه درصدی از نیروی کار بیکار بوده یا به صورت فعالانه به دنبال کار هستند.

 

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: برای درک بهتر این موضوع فرض کنید در منطقه‌ای هستید که در آن تعداد ۱۰ میلیون نفر واجد شرایط سنی کار وجود دارد و ۵ میلیون نفر در حال حاضر مشغول کار بوده و ۵۰۰ هزار نفر دیگر نیز به صورت فعالانه به دنبال کار باشند در این صورت مجموعا ۵/۵ میلیون نفر فعال اقتصادی در چنین جامعه‌ای وجود خواهد داشت که در این شرایط نرخ مشارکت اقتصادی برابر با ۵۵ درصد خواهد بود و در کنار آن نرخ بیکاری نیز ۵ درصد است که شامل همان ۵۰۰ هزار نفر جویای کار هستند.

حسن زاده بیان کرد: حال با توجه به تعاریف بالا وقتی به آمار موجود در گزارش مرکز آمار ایران دقت کنیم متوجه می‌شویم که نرخ مشارکت اقتصادی در استان اردبیل در بهار سال ۹۹ نسبت به مدت فصل مشابه سال ۹۸ با کاهش ۵ درصدی رو به رو بوده و طبق تعریف بیان شده پس تعداد افرادی که در جستجوی شغل بوده‌اند کاهش یافته است.
 
عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی تشریح کرد: در کنار آن نسبت اشتغال استان اردبیل نیز در بهار سال ۹۹ نسبت به فصل مشابه در سال گذشته کاهش ۳/۱ درصدی داشته و این درحالیست که نرخ بیکاری استان در همین بازه با کاهش ۳/۲ درصدی از نرخ بیکاری ۹/۲ درصدی در فصل بهار سال ۹۸ به ۶ درصد در بهار سال ۹۹ رسیده است.

 

وی تشریح کرد: آمار اعلامی نشانگر آن است که با توجه به کاهش هم‌زمان نسبت اشتغال و نرخ بیکاری در استان، کاهش نرخ بیکاری به‌سبب ایجاد اشتغال جدید نبوده و در واقع نرخ بیکاری به دلیل کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در جامعه اتفاق افتاده که این موضوع یک امر طبیعی است و در صورت کاهش نرخ مشارکت اقتصادی نرخ بیکاری نیز به طبع کاهش خواهد یافت.

با توجه به کاهش هم‌زمان نسبت اشتغال و نرخ بیکاری در استان، کاهش نرخ بیکاری به‌سبب ایجاد اشتغال جدید نبوده و در واقع نرخ بیکاری به دلیل کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در جامعه اتفاق افتاده است.

 

 
حسن زاده با اشاره به نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۹۸ بیان کرد: طبق آمار موجود نرخ رشد اقتصادی کشور در سال گذشته منفی ۰/۷ درصد بوده و این در حالی است که نرخ بیکاری در طی سال‌های ۹۷ تا ۹۹ به ترتیب ۱۲/۳، ۱۰/۶ و ۹/۸ درصد اعلام شده که این کاهش نرخ بیکاری با نرخ رشد اقتصادی منفی در کشور سازگاری ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، بر اساس این آمار بیشترین نرخ بیکاری مربوط به استان چهار محال و بختیاری با ۱۹/۱ درصد و کمترین نرخ بیکاری نیز برای استان خراسان جنوبی با ۴ درصد است و استان اردبیل نیز با نرخ بیکاری ۶ درصدی در جایگاه ۳۰ قرار دارد و در کنار آن بر اساس نرخ مشارکت اقتصادی در استان‌ها نیز استان زنجان با ۴۴/۸ درصد و سیستان و بلوچستان با ۳۳/۴ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را به خود اختصاص دادند و استان اردبیل نیز با نرخ مشارکت ۴۳/۶ درصدی در جایگاه هشتم قرار دارد.

با توجه به وضعیت کنونی کشور، مسؤولان امر باید با درک صحیح از وضعیت معیشت مردم با توجه به آمار و ارقام واقعی که در بطن جامعه محسوس بوده و نشان از واقعیت حاکم بر جامعه باشد به دنبال فراهم ساختن زمینه بهبود کیفیت زندگی و معیشت مردم باشند.

گزارش: مهران عقلمند

انتهای پیام/3463/ی

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول