اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

استانها  /  اردبیل

گروه‌های جهادی استان اردبیل در عرصه مبارزه با کرونا چه کردند؟

با شیوع ویروس کرونا در کشور و استان اردبیل، گروه‌های جهادی نیز همانند گذشته در جهت رفع نیازهای جامعه و مردم برآمده و اقدامات مختلفی انجام دادند.

گروه‌های جهادی استان اردبیل در عرصه مبارزه با کرونا چه کردند؟

 خبرگزاری فارس ـ اردبیل: امروز جوانان غیور وطن پا جای قهرمانان هشت سال دفاع مقدس گذاشته‌اند و بی‌پروا حامل بیرق جهاد شده‌اند. در اقدامی زیبا و چشم‌نواز، جوانان تحصیل‌کرده و بسیجی، بی هیچ چشم‌داشتی با کوچ از دیارشان به دنبال خلق لبخند بر لبان محرومان و دردمندان جامعه هستند، جوانان و دانشجویانی که رنج اردوهای جهادی را به جان می‌خرند تا پیام آور انسان‌دوستی برای کسانی باشند که تنگدستی بر پیشانی‌شان مهر محرومیت زده است.

از ساخت خانه برای محرومان و نیازمندان تا کمک به مردم سیل‌زده شمال و جنوب استان اردبیل در عید سال ۹۸ و برگزاری اردوهای جهادی در تعطیلات نوروز و تابستان اقداماتی بود که گروه‌های جهادی انجام می‌دادند.

 

با شیوع ویروس کرونا در کشور و استان اردبیل، گروه‌های جهادی نیز همانند گذشته در جهت رفع نیازهای جامعه و مردم برآمده و اقدامات مختلفی انجام دادند.

کمبود ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده تبدیل به دغدغه‌ای برای مردم شده بود و از این‌رو گروه‌های جهادی اقدام به تهیه و تولید ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده و توزیع آن در سطح جامعه و مناطق محروم کردند.

 

حضور جوانان و شور و اشتیاق آنان برای مقابله با کرونا، دوران دفاع مقدس را در ذهن انسان تداعی می‌کرد. روزهایی که با وجود مشکلات و تحریم‌های ظالمانه دشمنان، عزم، اراده و همدلی ملت بزرگ ایران اسلامی دشمنان را به زانو درآورد.

ایام عید سال گذشته بود؛ گروه‌های مختلف جهادی از مساجد، بسیج و طلاب و روحانیان در کنار مدافعان سلامت برای یاری مردم و کم کردن مشکلات آنان وارد میدان شده و با تولید ماسک، مواد ضدعفونی کننده و ضدعفونی معابر و خیابان‌های شهر در مقابل شیوع ویروس منحوس کرونا ایستادند.

 

خدمت بی‌منت؛ حکایت طلاب و روحانیان جهادی اردبیل در روزهای کرونایی

گروه‌های جهادی روحانیون و طلاب استان اردبیل نیز مستثنی از سیل عظیم کمک‌ها و اقدامات برای مبارزه با کرونا نبودند، گروه جهادی عمار متشکل از روحانیون و طلبه‌های اردبیلی در میانه میدان خدمت به مردم بودند.

فعالیت‌ها و اقدامات روحانیون و طلاب در خط مقدم شامل فعالیت‌های گسترده‌ای از جمله ضد عفونی سطح شهر، توزیع مواد ضدعفونی و ماسک، حضور در بیمارستان‌ها و غسالخانه‌ها و... بود.

 

ایثاری که برای آن پاداش تعیین نشده

سیدمحمد سیدسیاح، مسؤول سازمان بسیج طلاب و روحانیون استان اردبیل در این‌باره اظهار داشت: ایثارگری جامعه روحانیت و طلاب استان در اردبیل در راستای غسل و خاکسپاری شرعی کسانی که بر اثر بیماری کرونا فوت شده‌اند، اقدامی تحسین‌برانگیز است؛ از همان روزهای ابتدایی طلاب و روحانیون زیادی برای انجام این کار داوطلب شدند.

وی با اشاره به گروه‌های جهادی متشکل از بانوان و برادران افزود: بعد از تشکیل گروه‌های جهادی بانوان و برادران و مشخص شدن تکالیف هر یک از گروه‌ها آموزش‌های لازم به آنان داده شده و آنها فعالیت خود را در سریع‌ترین زمان ممکن آغاز کردند.

 

طلبه جوانی که کلاس‌های قرآنش تعطیل نشد/ نذری دیجیتال برای تداوم برنامه‌های معنوی

با شیوع ویروس کرونا در کشور، کلیه دانشگاه‌ها، مدارس و مراکز آموزشی تعطیل و نظام آموزشی از فضای حقیقی به فضای مجازی تغییر ماهیت داد. همچنین برگزاری جلسات و کلاس‌های دینی و مذهبی همچون آموزش قرآن، تفسیر، ادعیه خوانی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و در حقیقت کلیه فعالیت‌های مذهبی در جهت سلامت مردم تعطیل شد.

یکی از افرادی که در ایام کرونا از نبوغ خود استفاده کرد و جهادی‌وار در سنگر معنویت حاضر شد علی درخشان بود، طلبه‌ای جوان که با تعطیلی مراکز معنوی دست به کار شد و بدون توقع و با هزینه و امکانات شخصی جلسات دینی و مذهبی را برقرار کرد.

درخشان با همراهی جمعی از جوانان و طلاب، جلسات قرائت و آموزش قرآن برای نوجوانان و جوانان، زیارت عاشورا، ادعیه‌ها و پرسش و پاسخ مذهبی را در فضای مجازی برگزار کرد.

 

طلاب و روحانیون در دنیای حقیقی و مجازی به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند

این طلبه جوان معتقد است که باید از فرصت‌های مختلف برای اشاعه فرهنگ دینی استفاده کرد و اجازه نداد تا جلسات مذهبی و دینی در جامعه و به‌خصوص در بین جوانان و نوجوانان تعطیل شود.

این طلبه جوان می‌گوید: طلاب و روحانیون استان اردبیل پس از شیوع بیماری کرونا در دو جبهه حقیقی و مجازی اقدام به فعالیت‌های گسترده‌ای کرده‌اند که از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به بحث ضدعفونی معابر و مراکز مختلف و همچنین توزیع پک‌های بهداشتی اشاره کرد که از همان روز اول شیوع بیماری این اقدامات در اولویت برنامه طلاب و روحانیان حوزه علمیه اردبیل قرار گرفت.

وی به برنامه‌های فرهنگی و دینی نیز اشاره کرد و گفت: در دین مبین اسلام اولویت اول حفظ جان و سلامت انسان‌ها است و خداوند متعال نیز به این موضوع تاکید فراوان دارد، لذا پس از شیوع بیماری منحوس کرونا کلیه فعالیت‌های مذهبی دسته جمعی در سطح کشورمان لغو شد اما این لغو شدن به معنای تعلیق این باب فعالیت‌ها نیست چرا که امروزه فضای مجازی بستر مناسبی برای بهره‌گیری در توسعه این‌گونه برنامه‌ها است.

 

«دست‌های مهربانی» هیات‌های مذهبی در اردبیل

هیات‌های مذهبی نیز از همان روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور و استان اردبیل، برای مقابله با شیوع این بیماری، تجمعات و برگزاری مراسمات را تعطیل کرده و در عوض برای رفع دغدغه مردم پا به عرصه سلامت نهادند تا در کنار جهادگران عرصه سلامت و دیگر نیروهای تلاش‌گر این عرصه حضور داشته باشند.

گروه‌های جهادی هیئات مذهبی استان اردبیل با همت طلاب، جوانان و بسیجیان محله، علاوه بر گندزدایی و ضدعفونی کردن معابر پرتردد، اقدام به تهیه بسته‌های غذایی و بهداشتی و توزیع آنها بین خانواده‌های نیازمند می‌کردند.

 

هر کوچه یک حسینیه| هر محله حسینیه‌ای به وسعت دل‌های عاشق

عزاداری‌های مردم اردبیل زبانزد عام و خاص است، همه ساله محرم در استان اردبیل حال و هوای دیگری داشت. مراسمات خاص طشت‌گذاری تا اوج عزاداری‌ها در عاشورای حسینی که هر کدام نشان از عشق و ارادت مردم حسینی اردبیل به سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) داشت.

اما سال گذشته به دلیل شرایط کرونایی، ماه محرم و عزاداری‌های حسینی حال و هوای متفاوتی به خود گرفت، با ممنوع شدن برنامه‌ها به شکل سال‌های گذشته، فضا برای برخی از ابتکارات و نوآوری‌ها در عزاداری سیدالشهدا(ع) و تعظیم شعائر فراهم شد.

 

برخی از هیات‌ها و محلات هزینه‌های برگزاری مراسمات و پذیرایی‌ها را برای کمک به نیازمندان و یا توزیع اقلام بهداشتی صرف کرده و یا با تغییر مکان، مراسمات را در فضاهای باز مقابل مساجد و یا محوطه مدارس برگزار کردند.

هر کس به نوبه خود در تلاش بود تا مراسمات عزای اباعبدالله الحسین(ع) تعطیل نشده و با رونق و امکان حضور حداکثری برگزار شود.

 

کمک‌های مومنانه بانوان اردبیلی/ از غسل فوت شدگان کرونایی تا تدریس دانش آموزان نیازمند

بانوان ایران اسلامی نیز از همان روزهای اول در صحنه مبارزه و مقابله با بیماری کرونا حاضر شده و جلوه‌های زیبایی خلق کردند. مادری که از روزهای اول شیوع بیماری در بیمارستان در نقش پرستار حاضر بود و ماه‌ها فرزند خود را ندید و یا همسری که ماه‌ها از خانواده دور بود.

به راستی اولین چیزی که به ذهن همگان در رابطه با مبارزه با کرونا خطور می‌کند؛ همت و جانفشانی پرستاران و کادر درمانی است که در حال سپری‌کردن سخت‌ترین روزهای زندگی خود بوده و برای سلامتی مردم با تمام توان و با جان خود در خط مقدم ایستاده‌اند.

از حضور در بیمارستان‌ها تا تبدیل کارگاه خیاطی به کارگاه تولید ماسک برای رفع بخشی از مشکلات مردم و کمک‌رسانی به نیازمندان توسط گروه‌های جهادی بانوان نشان دهنده اوج ایثار و همدلی بانوان این مرز و بوم است.

 

مشارکت ۵۰۰ بانوی بسیجی از گروه‌های جهادی در مبارزه با ویروس کرونا/ بیش از ۵۰ درصد ماسک‌های تولیدی در استان در کارگاه‌های خانگی توسط خواهران تولید شده است

‌مریم حامدی، مسؤول بسیج جامعه زنان سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل اظهار کرد: از آغاز مبارزه با ویروس کرونا در استان، بانوان اردبیلی نیز پا به پای مردان در صحنه‌های مختلف کمک به هم‌نوعان خویش حضور داشتند و حوزه‌ها و پایگاه‌های مقاومت خواهران در راستای مبارزه با ویروس کرونا  دست به دست هم دادند.

وی افزود: اولین اقدام توسط گروه‌های جهادی بانوان اردبیلی، راه‌اندازی کارگاه‌های تولید ماسک بود چرا که در آغاز ویروس کرونا مردم با مشکل کمبود ماسک مواجه بودند و در این راستا بیش از ۵۰ کارگاه تولید ماسک به یاری خدا و با کمک همه اقشار مردم در سطح استان راه‌اندازی شد.

مسؤول بسیج جامعه زنان سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل بیان کرد: طبق آمار، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ ماسکی که در استان در آن روزها تولید شد، ۵۰ درصد توسط خواهران اردبیلی در کارگاه‌های کوچک خانگی و یا کارگاه‌های خیاطی که تبدیل به کارگاه تولید ماسک شده بود، تولید شدند.

 

تدریس به دانش آموزان نیازمند در ایام کرونایی

طلاب خواهر حوزه‌های علمیه استان اردبیل در راستای تحقق جهاد علمی و در روزهایی که مدارس تعطیل است و برخی از دانش آموزان امکانات لازم برای حضور در فضای مجازی برای تحصیل را نداشتند با شناسایی این افراد و حضور در این مناطق با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت به رفع مشکلات درسی دانش آموزان اقدام می‌کردند.

این طلاب با حضور در روستاها و مناطقی که دانش آموزان با مشکلاتی مواجه هستند اقدام به تدریس و رفع مشکلات آموزشی آنان می‌کردند.

 

جهاد علمی در مبارزه با ویروس کرونا/ از پیشتازی فناوران اردبیلی در اوج تحریم‌ها تا خودکفایی و صادرات

انتشار خبر شیوع ویروس کرونا کافی بود تا دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی و کشور با سوء استفاده از شرایط به‌وجود آمده و با روایت‌های معکوس، مغرضانه و هدفمند در صدد تاثیر بر افکار عمومی بوده و با ترفند «جنگ روایت‌ها» روایت نظام‌مند و جهت‌دار خود در تلاش باشند تا در ذهن مخاطبان شبهه‌هایی ایجاد کنند و درصدد تضعیف قدرت ایران از هر طریقی در مقابله با شیوع ویروس کرونا کنند.

از همین رو از ابتدای امر دشمنان کشور ایران بر روی توان علمی و تجهیزات پزشکی کشور برای مقابله با ویروس کرونا تمرکز کرده وبا راه انداختن جنگ روایت‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با روایت متضاد و ناقص از توانمندی‌های داخلی کشور سعی کردند با سیاه‌نمایی و وارونه جلوه دادن حقایق دستاوردهای علمی، به مخاطبان القاء کنند که ایران قادر به مقابله با این بیماری نیست.

 

اما پس از گذشت فقط چند روز از شیوع کرونا در کشور، دانشمندان و فناوران و مخترعان ایرانی پایاپای سایر مردم و جامعه پزشکی و پرستاری دست به کار شده و درصدد طراحی و ساخت تجهیزات به روز با تکنولوژی‌های نوین برای مقابله با ویروس کرونا برآمدند.

ساخت ربات کمک پرستار حکیم، طراحی اتاق ایزوله‌سازی با تکنولوژی اولتراسونیک، ساخت محلول ضد عفونی کننده آنتی سپتیک، دستگاه جت پلاسمایی ۱۶ گانه با قابلیت چرخش در فضا، محلول ضدعفونی کننده گیاهی چند منظوره، ست لوله ونتیلاتور و بسیاری از تجهیزات و امکاناتی که نخبگان جهادگر اردبیل در مدت یک سال گذشته برای مقابله با شیوع بیماری کرونا تولید و روانه بازار کردند.

 

داستان یک فرمان/رزمایشی برای مواسات و همدلی

سرتاسر ایران اسلامی پس از شیوع ویروس کرونا یک‌دل شد تا در برابر این ویروس منحوس بجنگد و تمام تلاش خویش را برای موفقیت مقابل اثرات مستقیم و غیرمستقیم آن به کار بست؛ در روزهای ابتدایی کارگاه‌های تولید اقلام بهداشتی نقل محافل و گروه‌ها شده بود و همه کمر همت بستند و ریشه کمبودها را همان ابتدای امر خشکاندند تا جایی که امروز در کشور هیچ مشکلی از بابت تامین این اقلام نداریم، چیزی که قدرت‌های دنیا نیز از آن عاجزند.

اما وقتی کرونا کمی زمان ماندگاری خود را بیشتر کرد و همه به این مسئله واقف شدند، مانند همیشه هسته‌های خودجوش مردمی آتش به اختیار به دنبال شناسایی عواقب آن و وظایف جدید مجموعه‌های مردمی بودند که به موارد مهمی رسیدند از بخشش اجاره بهاء گرفته تا اهداء بسته‌های اقلام غذایی جهت تامین حداقل‌های زندگی خانواده‌های کم بضاعت.

 

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی زنده نیمه شعبان سال گذشته با اشاره به اینکه، عدّه‌ای هستند که در این شرایط حقیقتاً زندگی‌شان به‌سختی قابل گذران است، افزودند: «مردمی که توانایی دارند بایستی در این زمینه فعّالیّت وسیعی را شروع کنند. به‌خصوص که ماه رمضان در پیش است، ماه انفاق و ایثار. چه خوب است که یک رزمایش گسترده‌ای در کشور به وجود بیاید برای مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان». پیام و فرمانی که بلافاصله توسط سربازان حضرت دریافت و وارد فاز اجرا گشت؛ همچون همیشه همیشه نیز پیر و جوان، زن و مرد اردبیلی یا بهتر بگوئیم مردمان دیار دارالارشاد نیز لبیک همدلی گفتند...

از همان روزها بود که گروه‌های جهادی در استان اردبیل اقدام به جمع آوری و توزیع بسته‌های کمک‌های مومنانه نمودند و رزمایشی بزرگ در راستای مواسات و همدلی در کشور و استان اردبیل شکل گرفت.

 

همه پای کار آمدند تا افرادی که به واسطه شیوع ویروس کرونا در استان از لحاظ مالی و معیشتی آسیب دیده بودند، کمی از مشکلاتشان کاهش یابد و این رزمایش بزرگ مواسات و همدلی هنوز هم ادامه داشته و در سال جدید تداوم خواهد داشت.

 

تشکیل بیش از ۱۸۰۰ گروه جهادی بسیج در استان اردبیل

مهدی اصلانی، رئیس مجمع جهادگران بسیج استان اردبیل اظهار کرد: سال ۹۹ به معنای واقعی کلمه سال مردم‌یاری و مردم‌داری برای گروه‌های جهادی بسیج بود و در سال‌جاری در کنار گسترش کمی شاهد تعدد و تنوع زیاد فعالیت گروه‌های جهادی بسیج در مبارزه با ویروس کرونا و رزمایش کمک مومنانه بودیم.

وی افزود: در کنار مبارزه با ویروس کرونا و اجرای رزمایش کمک مومنانه، شاهد گسترش فعالیت‌های عمرانی و محرومیت‌زدایی گروه‌های جهادی بسیج استان برای خدمت به ولی نعمتان بودیم.

رئیس مجمع جهادگران بسیج استان اردبیل بیان کرد: گروه‌های جهادی بسیج در تمام شرایط سخت و بحرانی در کنار مردم بودند و در شرایط بحرانی کرونا با راه اندازی کارگاه‌های تولید ماسک، ضدعفونی معابر و اماکن، تغسیل اموات کرونایی، تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی و معیشتی، ارائه خدمات به زندانیان و خانواده‌های زندانیان نیازمند، مشارکت در اجرای پویش‌های متعدد از جمله نذر هوشمند، نذر خون، نذر سلامت، احسان نان و غیره جلوه‌هایی از خدمت مومنانه به ولی نعمتان را به نمایش گذاشتند.

وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ نیز با تجربیات کسب شده گذشته و توانمندسازی و توسعه بیش از پیش خدمات‌رسانی به مردم،گروه‌های جهادی بسیج همچنان با قوت و قدرت در کنار ولی نعمتان خواهند بود.

اصلانی گفت: محور و میدان‌داران گام دوم انقلاب جوانان جهادی هستند و بدون شک نقش آفرینی جوانان در گروه‌های جهادی باعث امیدآفرینی در مناطق محروم استان شده است.

کار و تلاش توام با روحیه جهادی

سردار فرهنگ مستعد حصاری نیز اظهار کرد: رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس با روحیه جهادی در خط مقدم جبهه حق علیه باطل، از عزت و اقتدار ایران اسلامی دفاع کردند و امروز گروه‌های جهادی بسیج مانند رزمندگان دوران دفاع مقدس در عرصه خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی مجاهدت می‌کنند.

وی افزود: بسیج و سپاه در شرایط سخت و بحرانی کرونا با تمام توان در کنار مردم بوده و با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی نقش مهمی در کنترل شیوع ویروس کرونا ایفا کرد.

جانشین سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل بیان کرد: در سال‌ گذشته علی‌رغم فعالیت‌ها و اقدامات موثر برای مبارزه با ویروس منحوس کرونا و اجرای رزمایش بزرگ کمک مومنانه، اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی و اشتغال‌زایی نیز به همت بسیج و سپاه با اهتمام ویژه عملیاتی شد.

وی با بیان اینکه خدمت به مردم توفیق الهی و وظیفه همه ما در بسیج و سپاه است گفت: کار و تلاش توام با روحیه جهادی و با هدف کسب رضایت الهی در خدمات‌رسانی بسیج به مردم مشهود است که خود امری اساسی است.

جانشین فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل با اشاره به نقش آفرینی گروه‌های جهادی بسیج، بیان کرد: توانمند‌سازی و صیانت از گروه‌های جهادی بسیج از اهمیت ویژه برخوردار است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.‌

آری، گروه‌های جهادی از همان روزهای اول شیوع ویروس کرونا با تاسی از رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس با روحیه جهادی و با هدف کسب رضایت الهی در عرصه حاضر شده و جلوه‌های زیبای ایثار، همدلی و گذشت را آفریدند.

گروه‌های جهادی در عرصه‌های مختلف سازندگی، علمی، سلامت و ... همواره حاضر بوده و بدون ذره‌ای چشم داشت در خدمت مردم و محرومان هستند.

انتهای پیام/3463/خ

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول