اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  اردبیل

رفع تورم راهکار دارد/ راهکارهای رفع تورم توسط دولت عملی نشد

پدیده تورم به یکی از موضوعات مهم در طی سال‌های اخیر تبدیل شده و استان اردبیل نیز از این قضیه مستثنی نبوده، اما طبق گفته اغلب کارشناسان این موضوع راهکارهای بسیاری داشته که متاسفانه از دید مسئولان دولتی مغفول مانده است.

رفع تورم راهکار دارد/ راهکارهای رفع تورم توسط دولت عملی نشد

خبرگزاری فارس – اردبیل| مهران عقلمند: پدیده تورم به یکی از مهم‌ترین موضوعات در طی سال‌های اخیر تبدیل شده و افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها و تورم در طی چند سال اخیر سبب بروز بسیاری از مشکلات اقتصادی برای مردم گشته به‌طوری‌که در طی سال گذشته تورم بی سابقه و دو رقمی ۵۰ درصدی را تجربه کردیم.

استان اردبیل نیز همانند سایر مناطق کشور از این قضیه مستثنی نبوده و با پدیده تورم دو رقمی دست و پنجه نرم می‌کند، به‌طوری‌که در طول سال گذشته تورم نقطه به نقطه استان اردبیل در ماه‌های مختلف سال بیش از میانگین کشوری بوده و این موضوع با شروع سال جدید نیز تداوم یافته است.

 

طبق گزارش مرکز آمار ایران، استان اردبیل در اولین ماه از سال ۱۴۰۰ با تورم ۵۴.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل در رتبه ۷ کشوری قرار گرفت و این درحالیست که در این ماه تورم کل کشور ۴۹.۵ درصد بوده و این موضوع و تورم بالای استان اردبیل در دومین ماه از سال جاری نیز کماکان تداوم داشته و این استان با تورم ۴۹.۲ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته در رتبه ۱۴ قرار گرفت.

از آنجایی‌که استان اردبیل جزو استان‌های کم‌برخوردار با سرانه درآمد پایین و سهم اندک نسبت به سایر استان‌ها از تولید ناخالص داخلی محسوب می‌شود لذا تورم بالا و دو رقمی در طی سال‌های اخیر سبب فشار مضاعف بر مردم به خصوص اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه شده است.

موضوعی که متاسفانه در طی چند سال اخیر به شدت ادامه داشته و این امر نشان می‌دهد که عملا اقدامات اساسی از سوی مسؤولان دولتی در راستای کنترل تورم و کاهش آن صورت نپذیرفته است.

 

افزایش تورم و قیمت کالاها در سایه بی‌توجهی مسؤولان

یکی از شهروندان اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس ضمن گلایه از وضعیت قیمت‌های بالا در بازار اظهار کرد: در طی چند سال اخیر قیمت انواع کالاها به‌خصوص کالاهای اساسی به شدت افزایش یافته و متاسفانه این موضوع در سایه بی توجهی مسؤولان امر هم‌چنان ادامه دارد.

وی افزود: در حالی‌که همواره مسؤولان از نظارت بر بازار و انجام اقداماتی در راستای کنترل قیمت‌ها در بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها سخن می‌گویند اما این موضوع در میدان عمل مشاهده نمی‌شود و هم‌چنان شاهد قیمت‌های بسیار بالا در بازار هستیم.

این شهروند اردبیلی ادامه داد: در حالی‌که استان اردبیل جزو یکی از استان‌هایی با درآمد پایین در کشور محسوب می‌شود، تورم بالای ۵۰ درصدی در مقطعی از سال سبب مشکلات بسیار زیادی برای مردم شده و درآمدهای کارگری کفاف هزینه‌های بالا و تورم‌های افسارگسیخته را نمی‌دهد.

وضعیت موجود در بازار و تورم‌های دو رقمی سبب نارضایتی مردم شده و اما یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در بین اذهان عمومی نقش بسته این است که آیا می‌توان تورم را کنترل کرد و دوباره به یک تورم تک رقمی رسید؟ برای پاسخ به این سوال و هم‌چنین اطلاع از عوامل دخیل در افزایش و کاهش تورم به سراغ یکی از کارشناسان اقتصادی در استان اردبیل رفتیم.

 

کنترل قیمت کالاهای غیرقابل تجارت سبب کاهش تفاوت تورم بین استانی می‌شود

محمد حسن زاده، استاد دانشگاه‌های استان اردبیل در این خصوص عنوان کرد: عوامل بسیار زیادی در افزایش و کاهش تورم در سطح جامعه دخیل بوده و اما در بُعد استانی و دلایل تفاوت تورم در بین استان‌ها وقتی به آمار تورمی کشور توجه می‌کنیم تفاوت آن‌چنانی بین تورم استان‌ها وجود ندارد.

وی افزود: اما یکی از دلایل تفاوت تورمی بین استان‌ها مربوط به برخی از کالاهایی می‌شود که امکان جابجایی نداشته و تفاوت تورمی در مورد آن کالاها سبب ایجاد تفاوت تورمی در بین استان‌ها می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: به‌طور مشخص در خصوص بحث مسکن چون امکان جابجایی بین استانی ندارد لذا تورم بین استانی می‌تواند ناشی از تورم آن در استان‌های مختلف باشد و بنابراین در بعد استانی کنترل قیمت چنین کالاهایی که غیرقابل تجارت بین استانی بوده عامل اصلی در کاهش و کنترل تورم در بین استان‌ها است.

رشد نقدینگی از علل اصلی افزایش تورم است

حسن زاده تشریح کرد: اما موضوع تورم بیشتر یک موضوع ملی بوده و میزان نقدینگی در جامعه به عنوان اصلی‌ترین عامل در ایجاد تورم محسوب می‌شود و طبق نظریه مقداری پول، هر چقدر افزایش نقدینگی داشته باشیم همان مقدار تورم خواهیم داشت.

استاد رشته اقتصاد دانشگاه‌های استان اردبیل ادامه داد: اساسا در علم اقتصاد گسترش نقدینگی باید متناسب با رشد اقتصادی باشد و اگر تناسبی با آن نداشته باشد و این افزایش نقدینگی بیشتر از رشد اقتصادی باشد سبب ایجاد پدیده‌ای به نام تورم خواهد شد.

وی بیان کرد: در طول چندین سال گذشته رشد نقدینگی در کشور رقم بیشتری نسبت به رشد تولید واقعی داشته و بنابراین مازاد تولید نقدینگی به سمت ایجاد تورم رفته، پس می‌توان گفت اصلی‌ترین عامل تورم بحث نقدینگی است.

 

کسری بودجه دولت از اصلی‌ترین عوامل افزایش نقدینگی

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به دلایل افزایش نقدینگی در جامعه گفت: اما اصلی‌ترین عاملی که سبب افزایش نقدینگی می‌شود مربوط به بودجه دولت است، به‌طوری‌که عموما مشاهده می‌شود که دولت بودجه خود را با کسری بودجه تنظیم می‌کند و این بدان معناست که در آمدهای دولت کفاف هزینه‌های آن را نمی‌دهد.

حسن زاده ادامه داد: بنابراین بودجه کشور با کسری مواجه می‌شود و عموما در ایران این کسری بودجه از طریق ابزارهایی هم‌چون استقراض از بانک مرکزی، انتشار پول و بالا رفتن پایه پولی تامین می‌شود که تمامی این عوامل افزایش تورم و نقدینگی را به‌همراه دارد.

تزریق درآمدهای نفتی و افزایش نرخ ارز از دیگر دلایل افزایش تورم است

استاد دانشگاه‌های استان اردبیل با اشاره به عوامل دیگر در ایجاد تورم بیان کرد: تزریق درآمدهای نفتی به‌عنوان عامل دوم در ایجاد تورم در کشور ایران بوده که این نقدینگی مدام وارد کشور شده و تورم را به دنبال داشته است.

وی تصریح کرد: در کنار دو عامل ذکر شده عدم تامین ارز مورد نیاز کشور که سبب افزایش نرخ ارز می شود یکی دیگر از عوامل تورم‌ساز در کشور بوده  و در پی آن قیمت کالاهای وارداتی به شدت با افزایش قیمت مواجه شده و یک تورم هم از این طریق ایجاد می‌شود.

 

ایجاد نظم مالی در دولت و از بین بردن کسری بودجه دولت از راهکارهای کاهش تورم

حسن زاده با اشاره به راهکارهای کنترل و کاهش تورم عنوان کرد: اما روش‌های مختلفی برای کنترل تورم وجود دارد که ایجاد نظم مالی در دولت و جلوگیری از کسری بودجه و حداقل روند کاهشی کسری بودجه در سال‌های آتی باید جزو هدفگذاری‌های اصلی در راستای کاهش تورم باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: این دو موضوع باید در برنامه‌ها و اولویت‌های اصلی دولت آتی قرار داشته باشد و در کنار آن یکی از راهکارهای تامین کسری بودجه نیز از طریق استفاده از اوراق مشارکت بوده که باید مد نظر قرار گیرد.

افزایش عرضه کالا و رونق تولید از راهکارهای کنترل تورم

استاد دانشگاه‌های استان اردبیل تشریح کرد: اگر در بحث بلند مدت طرف تولید تقویت نشده و عرضه کالاها افزایش نیابد و یا متناسب با افزایش تقاضا، عرضه اتفاق نیفتد تورم به وجود خواهد آمد و در چنین وضعیتی پدیده ناگزیر در اقتصاد خواهد بود.

وی گفت: بنابراین در دوره کوتاه مدت و میان مدت سیاست‌های کنترل قیمت ارز و از بین بردن کسری بودجه از جمله راهکارهای اصلی کاهش تورم بوده و درکنار آن باید محیط را برای افزایش تولید فراهم کنیم و عرضه اقتصادی افزایش یابد تا افزایش عرضه اقتصادی منجر به کاهش تورم شود و این موارد جزو اصلی‌ترین راهکارها برای کنترل تورم محسوب می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، طبق نظر اغلب کارشناسان اقتصادی کنترل و کاهش تورم در وضعیت کنونی کشور امری محال و نشدنی نبوده و راهکارهای بسیاری برای کاهش تورم و فشار بر روی مردم وجود دارد که از شواهد امر پیداست که در طی چند سال اخیر مغفول مانده و اقدامی از سوی دولت برای کنترل و نظارت بر قیمت‌ها در بازار و کاهش تورم انجام نیافته است.

با توجه به وضعیت کنونی کشور و فشار اقتصادی موجود انتظار می‌رود که مسؤولان امر با اتخاذ تدابیر عملیاتی در راستای کاهش فشار تورمی بر روی مردم کاسته و زمینه ثبات اقتصادی در کشور را فراهم سازند.

انتهای پیام/۳۴۶۳/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول