شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۶

استانها  /  آذربایجان غربی

محرم فرصتی برای معرفت‌ و بصیرت‌/ تأکید علمای آذربایجان غربی بر رعایت مسائل بهداشتی در عزاداری‌ها

با آغاز ماه محرم، دل‌های سوخته به سوی کعبه عشق حسین (ع) رهسپار می‌شود؛ به‌سوی حسینی که مظهر عزت الهی است و عاشورایش، جلوه‌گاه حماسه و شجاعت و غیرت دینی است .

محرم فرصتی برای معرفت‌ و بصیرت‌/ تأکید علمای آذربایجان غربی بر رعایت مسائل بهداشتی در عزاداری‌ها

خبرگزاری فارس، ارومیه - رقیه وکیلی؛ محرم سرآغاز ماه حزن و اندوه اهل بیت پیامبر(ص) است و همه دوستداران و پیروان خاندان پیامبر اکرم(ص) غمگین و محزون هستند و این مجالس عزاداری محرم و صفر فرصت مناسبی برای خودسازی، معرفت افزایی، ارتباط بیشتر با خدا و افزایش دوستی و محبت اهل بیت(ع) در دل‌هایمان است و هم زمان با فرا رسیدن ماه محرم جای جای شهرها و روستاها و مردم با سیاه پوش کردن خیابان‌ها ارادت خود را به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و اندیشه های حسینی اعلام می‌کنند.

این را باید بدانیم که پیام قیام باشکوه سیدالشهدا(ع) منحصر به آن زمان نیست، بلکه این پـیام پـیامی جاوید و ابـدی است و فراتـر از محدوده زمان و مکان است، هر جا و در هر جامعه‌ای که به حق عمل نشود و از بـاطل خودداری نشود، بدعت‌ها زنده و سنت‌ها نابـود شود، هر جا که احکام خدا تغییر و تحریف یابد و حاکمان و زمامداران بـا زور و ستمگری بـا مردم رفتـار کنند، در هر جامعه‌ای که ویژگی‌های جـاهلیت را داشته باشد آن جامعه، جامعه‌ای یزیدی بـوده و مبـارزه و مخالفت بـا مفاسد و آلودگی‌ها و آمران و عاملان آن، کاری حسینی خواهد بود.

نکته قابل توجه این که تاریخ عاشورا بیشتر از بسیاری موضوعات دیگر دارای منابع معتبر و قابل استناد است و مرثیه سرایان متعهد و آگاه، اصولاً نیازی به استفاده از منابع غیر قابل استناد ندارند و ذاکران اهل بیت(ع) باید از بیان هر سخن و تعبیری که حاکی از اظهار ذلت یا عجز امام حسین(ع) و خانواده ایشان در حادثه عاشورا باشد اجتناب کنند و ماه محرم ماه احیای دین خدا و ماه رهایی از ظلم و انحراف و بدعت و خروش بر پیرایه‌هایی بوده که به اسلام بسته شده است.

مراسم عزاداری محرم امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکلی متفاوت برگزار می‌شود و توصیه متخصصان بهداشتی در این زمینه رعایت مسائل بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی است؛ مراجع تقلید و بزرگان دینی نیز در پیام‌ها و سخنان خود ضمن تأکید بر اینکه اقامه عزای حسینی(ع) باید پرشورتر از سال‌های قبل برگزار شود، رعایت دستورات بهداشتی و حفظ سلامت عزادارن را واجب دانسته‌اند و لازم است بدانیم که عذاداری امسالمان متفاوت تر از هر سال خواهد بود و شعور حسینی بر شور حسینی ارجحتر خواهد داشت.

برای در جریان قرارگرفتن نحوه برگزاری مراسمات محرم در ایام کرونایی در آذربایجان‌غربی خبرنگار فارس با چند تن از مسوولان مربوطه مصاحبه‌ای ترتیب داده است که با هم می‌خوانیم. 

محدودنکردن مردم آذربایجان غربی برای حضور در مراسم عزاداری/رعایت پروتکل‌های بهداشتی الزامی است

حجت الاسلام سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌ غربی و امام جمعه ارومیه، به محدود نکردن مردم برای حضور در مراسم عزاداری تأکید کرد و گفت: محدودیت و ممنوعیت برای حضور در مراسم عزاداری که با رعایت فاصله گذاری و رعایت موارد بهداشتی انجام می‌شود، نباید وجود داشته باشد زیرا مردم نسبت به اعتقادات خود و عزاداری سید الشهدا (ع) تعلق خاطر دارند.

وی تصریح کرد: بر اساس پروتکل های اعلامی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، مباحث مختلف برگزاری عزاداری ماه محرم باید به صورت دقیق بررسی شده و بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد ملی کرونا به همه مساجد و دسته‌های عزاداری ابلاغ شود تاهمه بتوانند با لحاظ شرایط خاص امسال، این مراسم را به نحو مطلوب اجرایی کنند.

امام جمعه ارومیه اضافه کرد: در اجرای مراسم عزاداری ماه محرم افراط و تفریط از هیچ  فرد و گروه و مسوولی قابل قبول نخواهد بود و همه باید تلاش کنند تا بر اساس مصوبات و دستورالعمل های ابلاغی عمل کنند که در این باره، مسوولان هیات‌های عزاداری و مساجد باید به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

قریشی به اهمیت برگزاری مراسم عزاداری روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی اشاره کرد و گفت: مراسم عزاداری روزهای تاسوعا و عاشورا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در هر منطقه نسبت به فرهنگ و شرایط بومی آن منطقه مراسم اجرا می‌شود که باید مسوولان استانی ساز و کار و دستورالعمل مناسب این ۲ روز را هر چه سریعتر و با بررسی کارشناسی دقیق تدوین و برای اجرایی شدن ابلاغ کنند.

کرونا مانع نشر گفتمان مکتب حسین (ع) نخواهد شد

علیرضا بقائی رییس شورای هیئات مذهبی ارومیه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، اظهار داشت: یکی از مباحث کلیدی به عنوان یک رکن و اساس در حوزه بشریت زیست بوم فرهنگی و سبک زندگی در قامت اسلام ناب است.

وی تصریح کرد: ریشه شوکت، اقتدار و صلابت گفتمان انقلاب اسلامی، در محرم و صفر است و بخش عمده‌ای از زندگی‌های ما به این مکتب گره خورده است.

رییس شورای هیئات مذهبی ارومیه بیان کرد: بخش عمده‌ای از هویت ما به مکتب عاشورا گره خورده و هویت و بخشی از زندگی ما است، و نمی‌توان نسبت به آن بی تفاوت بود.

بقائی یادآور شد: درس‌های بی بدیل و بی نظیری از مکتب سید الشهدا (ع) گرفته‌ایم و بسط این ارزش‌ها رمز حیات انقلاب اسلامی است و همه دلدادگان مکتب امام حسین (ع) برای این ایام برنامه دارند و شرایط کرونا مانع نشر این گفتمان نخواهد شد بلکه باید بتوان با خلاقیت، ابتکار و نو آوری این بحران را مدیریت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به طورقطع تلاش خواهیم کرد مراسم عزاداری محرم در فضای باز و با رعایت پروتکل بهداشتی و با کمک همیاران بهداشت و همه مسوولان هیئات مذهبی به نحو احسن برگزار شود.

شور و شعف اهل بیت هرگز تعطیل نمی‌شود/ شعور حسینی بر شور حسینی ارجحیت دارد

حجت الاسلام سیامک نصری مقدم کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، اظهار داشت: شور و شعف اهل بیت هیچ گاه تعطیلی ندارد و باید توجه داشت که ایام محرم فرصتی است برای ما که به سمت و سوی اهل بیت سوق پیدا کنیم و این موضوع دلیل بر این نمی‌باشد که بدون رعایت ضوابط و موازین بهداشتی پیش برویم و باید بدانیم که شعور حسینی بالاتر از شور حسینی است.

وی با اشاره به اینکه محیط، زمان،انسان در طول زمان قابل تغییرات است و شان وجود انسان همیشه قابل تغییر بوده و انسان موجودی پویا و قابل رشد و ترقی است، افزود: در حال حاضر جامعه با معضل بزرگی به نام ویروس کرونا مواجه هست که مدت زمانی است جهان و به تبع آن کشورمان درگیر این مشکل بوده و لازم است که رفتار انسان متناسب با شرایط باشد.

کارشناس مذهبی تصریح کرد: دنیا درگیر بیماری منحوس کرونا بوده و علم نیز در برابر درمان این بیماری ناتوان است در این راستا مذهبیان که باوری به نام توکل دارند بیشتر مورد توجه عام قرار می‌گیرد، چرا که مذهبیان خود را وابسته به یک قدرت مطلق می‌دانند و در شرایط کرونایی قشر مذهبی و هییتی که دارای شور و شعف هییتی هستند به طور قطع خود را برای دوران کرونا آماده کرده‌اند.

نصری مقدم تاکید کرد: در این دوران باید برنامه‌ها با توجه شرایط و فضای موجود برنامه ریزی شود شاید برخی از برنامه ها مذهبی اجرا نشود اما کرونا به ما نشان داد که ما دارای قابلیت‌های زیادی در فضای مجازی هستیم و می توان با بالا بردن سواد رسانه‌ای اثر گذاری را در این فضا افزایش دهیم.

وی ادامه داد: باید در نظر داشت که انسان نسبت به هر شرایطی عکس العملی مناسب را نشان می‌دهد و با توجه به شرایط کرونایی هییت‌های مذهبی در فضای مجازی ورود پیدا کردند و هم در جریانات دفاع سلامت مردم اقداماتی زیادی انجام شد چه بسا در بحث کمک های مومنانه با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری نیز فعالیت‌هایی بی شماری انجام دادند.

نصری مقدم با اشاره به برگزاری مراسمات در دوران کرونایی اذعان کرد: طبق بیانات مقام معظم رهبری با صلاح دید قرارگاه مبارزه با کرونا و با رعایت پروتکل های بهداشتی مراسمات ایام محرم انجام می‌شود و تعطیلی مراسمات وجود ندارد در این راستا فقط با توجه به وجود شرایط خاص نحوه برگزاری، زمان برگزاری و مکان و ابزار برنامه ها تغییر پیدا کرده است.

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: هییت‌ها و افراد مذهبی علاوه بر اینکه مقید به مذهب و دین هستند بعد انسانی و حق الناس در بین این افراد بیشتر نمود پیدا می کند وخیالمان باید از این افراد راحت باشد که تمام این افراد مقید به رعایت حق الناس هستند و با رعایت موازین بهداشتی مراسمات ایام محرم را برگزار می‌کنند.

وی با اشاره به نوآوری و خلاقیت در برگزاری مراسمات ایام محرم در دوران کرونایی اعلام کرد: در فضای مجازی جلسات آنلاین و بنرهای مذهبی آماده سازی و بسیاری کارهای تولیدی در بخش فرهنگی انجام شده و در فضای مجازی پخش می‌شود و طبق فرمایش امام که این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است تلاش بر این است با توجه به وسع انجام وظیفه کنیم و این مراسمات با شکوه هر چه بیشتر در ایام کرونایی با رعایت ضوابط و موازین بهداشتی برگزار شود.

نصری مقدم خاطرنشان کرد: تحریم‌های هییت یک تلنگر است که قدر داشته ها را بیشتر بدانیم و می توان از این فضا برای رشد جامعه استفاده کرد و شاید این فضا و زمان بیشتر تاثیرگذار باشد.

عزاداری محرم مطالبه مردمی و امری دینی است/ رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضروری است

حجت الاسلام علی داداش زاده مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی در گفت وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: شیوع کرونا عزاداری محرم را تحت تاثیر قرار داده است ولی این امر مطالبه مردم و امر دینی است و در ستاد ملی کرونا مقرر شد برنامه های ماه محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

وی تصریح کرد: کمیته امنیتی اجتماعی ستاد کرونا در کارگروهی به نام محروم و صفر با مسولیت سازمان تبلیغات اسلامی استان برنامه های محرم و صفر را مدیریت می کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی ادامه داد: مراسم محرم برگزار می شود ولی در داخل مساجد دسته جات با یک چهارم ظرفیت مسجد، برنامه هایی توسط روحانیون و با رعایت پروتکل های بهداشتی به همت هیات امنای مساجد برگزار خواهند کرد.

داداش زاده با بیان اینکه دستورالعمل ها به هیات های امنای مساجد ابلاغ شده است، ادامه داد: هیات های مذهبی باید برای برگزاری مراسم مجوز داشته و مراسم را در فضای باز برگزار کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: هر هیاتی که مجوز ندارد نمی تواند دسته روی کند و باید هیات ها مکان مخصوصی داشته باشند تا مراسم را در آن محل برگزار کنند.

داداش زاده با بیان اینکه باید نذورات با رعایت موارد شرعی و تا حد امکان با رعایت احکام نذر در قالب جیره خشک و تحت نظر کارشناس بهداشت انجام شود، اظهار داشت: در این راستا دانشگاه علوم پزشکی استان نظارت های خود را افزایش خواهد داد.

وی با اشاره به وجود بیش از 3 هزار هیات مذهبی در استان، ادامه داد: در صورتی که هیات های مذهبی پروتکل ها و تعهدات بهداشتی را رعایت نکنند پس از تذکرات لازم به دادستانی معرفی و مجوز آن هیات لغو می شود.

شیوع ویروس کرونا در ایران، آیین های عزاداری محرم را نیز همچون دیگر مراسم ها و برنامه های ملی و مذهبی تحت تاثیر قرار داد اما آحاد مردم تلاش کردند با تغییر در شکل ظاهری این عزاداری ها و با رعایت دستورات بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 پرچم آزادی خواهی پیام شهدای عاشورا را زنده نگه دارند.

انتهای پیام/ح

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول