شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۸

استانها  /  آذربایجان غربی

سیره و سبک زندگی امام هشتم بهترین الگو برای زندگی اسلامی

امام هشتم شیعیان علی ابن موسی الرضا(ع) همچون دیگر اهل بیت الگوی ناب برای حفظ حقوق خانواده و رعایت ارزش و کرامت انسانی در این بستر مقدس است؛ الگویی که متکی بر رویدادهای مرسوم درس‌های ماندگاری برای پیروان حقیقی‌ ایشان دارند.

سیره و سبک زندگی امام هشتم بهترین الگو برای زندگی اسلامی

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، مسلمان باید سبک زندگی اسلامی داشته باشد؛ سبکی که بر پایه فلسفه اسلامی شکل بگیرد و توجه و اهتمام به آخرت با ویژگی طریقت برای دنیا در آن اصالت می‌یابد و دست‌یابی به جزئیات سبک زندگی اسلامی نیازمند تعمیق و تأمل در آموزه‌های وحیانی اسلامی و سنت و سیره پیشوایان معصوم(ع) است.

مسلمانان  باید بهترین رفتار اجتماعی را داشته باشد؛ زیرا بندگی خداوند تنها با نماز و روزه نیست، بلکه با نیکی و احسان به دیگران و رفتارهای پسندیده اجتماعی است که در آیات و روایات بر آن تاکید شده است و از نظر امام رضا(ع) بهترین بنده کسی است که خصوصیات خوب را نسبت به خدا و خلق دارا باشد و به شکل ملکه این رفتارها در او نهادینه شود و وقتی از امام رضا(ع) در باره بهترین بندگان خدا سوال می‌شود ایشان می‌فرماید: آنان که هرگاه نیکی می‌کنند، خوشحال می‌شوند، هرگاه بدی می‌کنند، استغفار می‌کنند، هرگاه چیزی به آنان داده می‌شود،، هرگاه مبتلا و گرفتار می‌شوند، شکیبایی می‌کنند، و هرگاه خشمگین می‌شوند، عفو و گذشت می‌کنند.

در ادامه برای بررسی سبک زندگی یکی از پیشوایان دین امام‌رضا(ع) مصاحبه‌ای با نماینده مجلس خبرگان و کارشناس مذهبی داشته‌ایم.

امام رضا (ع) بهترین سبک و الگو برای زندگی است

حجت‌الاسلام جواد مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، اظهار  داشت: خداوند متعال از میان مردم انسان‌هایی را به عنوان حجت و الگو برای مردم انتخاب کرده تا پیام الهی را به مردم ابلاغ و حلال و حرام را در بین مردم تبیین کرده و هم به طور عملی نیز اسوه و الگو باشند تا با نگاه به آنان سبک زندگی را یاد بگیرند و از رفتار و گفتار و کردار  آنان الگوگیری کنند.

وی ادامه داد: امام هشتم (ع) از همین سبک و سلسله هستند و سلسه حجج الهی و معصومینی است که خدای متعال برای هدایت انسان‌ها مشخص و معرفی کرده تا مردم با نگاه به سبک زندگی این بزرگواران مسیر زندگی را پیدا و راه درست را تشخیص دهند .

عضو مجلس خبرنگان با اشاره به فضیلت‌های بسیار امام رضا (ع) تصریح کرد: در ارتباط با زندگی امام رضا(ع) از 2 جهت میتوان صحبت به میان آورد، ارتباط با خدا و ارتباط با مردم که در ارتباط با خدا می‌توان گفت که زندگی اولیای الهی خدا محور است و به دنبال اوامر الهی حرکت می‌کنند و چیزی از زندگی به غیر از خدا نمی‌بینند.

حجت الاسلام شبستری با اشاره به سبک زندگی ائمه (ع) عنوان کرد: به تعبیر امیر المومنین هیچ چیزی در زندگی نمی‌بینم مگر اینکه خدا را با او قبل از او بعد از او می‌بینم خدا محوری و حرکت و تنظیم امور براساس دستورات الهی همان چیزی است که در زندگی معصومین و اولیای خدا مشاهده می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در زندگی امام رضا (ع) نیز سبک زندگی امام نیز به همان گونه است و تمام برنامه‌ها، سبک زندگی و عبادت امام خدا محور بوده و حتی اگر امام ولایت عهدی را قبول کردند و شاید کسانی خیال کنند ولایت عهدی امری دنیوی باشد اما مصلحت و اراده الهی در این موضوع است و که مسوولیت را پذیرفته‌اند.

شبستری یادآور شد: سبک زندگی امام هشتم در ارتباط با مردم نیز خدا محوری اولویت اول است و تواضع و حسن سلوک و رفتار و توجهی که نسبت به هدایت مردم و توجه به اینکه دستورات الهی اجرا شود و گذشت از حق خود و مهربانی و عفو از خصوصیات بارز امام رئوف است.

وی تاکید کرد: در جایی که دستورات الهی و احکام شرعی و حقوق الهی به میان می‌آمد انعطافی نداشتند و برخورد می‌کردند و خدا محوری و حرکت در مسیر دستورات الهی و اجرای اوامر الهی محور تمام امور و کارهای امام بزرگوار بوده است.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: با توجه اینکه در برهه از زمان قرار گرفته‌ایم که نیاز به کمک به هم‌نوعان و مستمندان زیاد مورد توجه است امام رضا (ع) نیز توجه ویژه و تاکید خاصی به کمک به مستمندان و نیازمندان داشتند .

وی ادامه داد: احسان و خدمت به مردم و تلاش برای رفع نیاز نیازمندان از هزاران سال عبادت افضل‌تر است و در روایات فراوانی از احسان و کمک به خلق و تلاش برای رفع نیازهای مردم توصیه و سفارش شده است.

حجت الاسلام شبستری خاطرنشان کرد: این تلاش برای رفع نیازهای مردم باید با اخلاص باشد و نباید ریا و منت در این امر به وجود آید و فراموش نکنیم کمک کردن به افراد بایدعزتمندانه بوده و حس ذلت را در فرد نیازمند به وجود نیاورد .

حجت الاسلام سیامک نصری مقدم کارشناس مذهبی با اشاره به سبک زندگی امام رضا (ع) اظهار داشت: باید به این موضوع توجه کنیم که سبک زندگی اهل بیت(ع) بهترین سبک زندگی است چرا که آنان انسان‌های عالم، آگاه و کامل هستند و به طور یقین زندگی این بزرگوران می‌تواند الگوی خوبی برای افراد باشد.

وی افزود: هدف اولیای خدا رضایت الله و رساندن انسان به کمال و خدا است و کسی که تمام زندگیش وقف دین و مردم شود در زندگی این افراد حسادت و خودخواهی و منیت وجود ندارد و می‌توان گفت یکی از بهترین الگوها زندگی امام رضا(ع) است.

کارشناس مذهبی ادامه داد: زندگی  55ساله امام رضا را اگر مرور کنیم ۵۱ سال در شهر مدینه و سه سال آن در ایران بودند و سراسر زندگی ایشان همراه با درس و عبرت و فضلیت است و درس‌های  بسیاری از امام می‌توان یاد گرفت امام رضا القاب بیشماری داشتند و ایشان به امام رئوف معروف بودند .

نصری مقدم تصریح کرد: جوهر زندگی انسان‌ها اهل بیت است و سبک و زندگی و برنامه‌ای که آنان تبیین می‌کنند همراه با صلاح و رستگاری خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: امام هشتم (ع) سفارش کرده است که زندگی خود را به پنج قسمت تقسیم کنید قسمت اول ساعتی برای عبادت باشد که امام رضا  به نماز اول وقت و احترام به بزرگترها تاکید می‌کردند و قسمت دوم ساعتی برای معیشت و کسب روزی حلال و قسمت سوم صله ارحام و دیدار با اقوام و پدر و مادر و قسمت چهارم دیدار با دوستان و قسمت پنجم ساعتی برای نشاط و تفریح و لذت‌های حلال است که در این راستا باید برنامه‌ای مناسبی همراه با سبک وسیاق ائمه داشته تا رستگار شویم .

خاطرنشان می‌شودنام امام هشتم، (علی) و لقب مشهورش (رضا) و کنیه معروفش (ابوالحسن) است و خصوصیات اخلاقی و زهد و تقوای آن حضرت به‌گونه‌ای بود که حتی دشمنان خویش را نیز شیفته و مجذوب خودکرده بود.

امام رضا(ع) با مردم در نهایت ادب تواضع و مهربانی رفتار می‌کردند و هیچ‌گاه خود را از مردم جدا نمی‌دانستند و این امام بزرگوار بسیار به مستمندان رسیدگی می‌کردند و به دادن صدقه به‌ویژه در شب‌های تاریک و به‌صورت پنهانی بسیار مبادرت می‌کردند و هیچ فرقی میان غلامان و اشراف و اقوام و بیگانگان نمی‌گذاشتند.

همواره متبسم و خوش‌رو بودند؛ بهترین بخش غذای خود را قبل از تناول، برای گرسنگان جدا می‌ساختند و ایشان از نظر علمی در دوران خویش زبانزد عام و خاص بودند، از این‌رو به دستور مامون مناظره‌هایی با دیگر ادیان و شخصیت‌ها برگزار می‌شد که درنهایت مغلوب امام رضا(ع) می‌شدند، همچنین امام در این راستا شاگردان بسیاری را تعلیم دادند و تربیت کردند و امام رضا (ع) در سن ۳۵ سالگی عهده‌دار مسوولیت امامت و رهبری شیعیان شدند و حیات ایشان مقارن با خلافت خلفای عباسی بود که به دستور مأمون وارد خراسان شدند و سرانجام مأمون عباسی این امام همام را در سن ۵۵ سالگی در سحرگاه روز آخر صفر سال ۲۰۳ هجری قمری به شهادت رساند و پیکر پاک ایشان با مشایعت بسیاری از شیعیان و دوستداران آن حضرت در مشهد دفن شد و امروز پناهگاه عاشقان اهل‌بیت(ع) است.

گزارش از رقیه وکیلی

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول