پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴

استانها  /  آذربایجان شرقی

15 درصد تماس‌های اورژانس تبریز مزاحمت تلفنی است/ فردی که 1200 بار مزاحم اورژانس شد

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان‌شرقی، گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد تماس‌های روزانه‌ اورژانس را مربوط به مزاحمت‌های تلفنی است.

15 درصد تماس‌های اورژانس تبریز مزاحمت تلفنی است/ فردی که 1200 بار مزاحم اورژانس شد

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز،  فرزاد رحمانی به‌مناسبت فرا رسیدن چهل و پنجمین سالروز تاسیس اورژانس در کشور (26 شهریورماه ) و گرامیداشت روز ملی اورژانس "نشست خبری با عنوان روز ملی اورژانس "  با گلایه از ایجاد برخی مزاحمت‌ها برای اورژانس و ایجاد ماموریت‌های کاذب، اظهار کرد: ماموریت‌های کاذب سبب تعطیل شدن چندین ساعته یک پایگاه شده و سلامت بیماران را در صورت نیاز به خدماتی فوری اورژانس و احیاء قلبی به خطر می‌اندازد.

وی، ۱۰ تا ۱۵ درصد تماس‌های روزانه‌ اورژانس را مربوط به مزاحمت‌های تلفنی عنوان کرد و گفت: به‌طوریکه  یک نفر، یک‌هزار و ۲۰۰ بار مزاحم اورژانس شده است. شماره‌های مزاحمان اورژانس توسط امور حقوقی، قوه قضائیه و امور ارتباطات زیرساخت، پیگیری و قطع می‌شود.

ابتلای قطعی ۶۷ پرسنل اورژانس آذربایجان شرقی به کرونا 

رحمانی در ادامه نشست از ابتلای قطعی ۶۷ پرسنل اورژانس آذربایجان‌شرقی به کرونا خبر داد و بیان کرد: هشت نفر از این تعداد در بیمارستان‌های استان بستری شده بودند و شهید عباس انصاری از پرسنل اورژانس سراب بود که حین انتقال بیمار مبتلا از شهرستانی به شهرستان سراب به کرونا مبتلا شد و پس از هفته‌ها مبارزه با این بیماری به شهادت رسید.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه همانند پایگاه‌های اورژانس سراسر کشور در اورژانس آذربایجان‌شرقی نیز با کمبود پرسنل مواجه هستیم، یادآور شد: عمده مشکل ما نبود مکان کافی برای احداث پایگاه‌های جدید در سطح کلان‌شهر تبریز است.

رحمانی از احداث پایگاه اورژانس نزدیک بازار تبریز را یکی از الزامات برای کلان‌شهر تبریز عنوان کرد و گفت: در صورت بروز اتفاقی در یکی از تیم‌چه‌های بازار تبریز، انتقال بیمار با برانکارد چندان ممکن نبوده و نیازمند احداث پایگاه در این محل هستیم.

راه‌اندازی اورژانس بانوان در تبریز

وی در ادامه متذکر شد: اورژانس بانوان در تهران و شیراز وجود دارد و ما هم آماده راه‌اندازی اورژانس بانوان هستیم. مجوز ایجاد اورژانس بانوان امسال گرفته شده و اولین دوره آموزش تکنسین‌های خانم نیز آغاز گردیده است.
 
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بیان کرد: مقرر شده است پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان دوره کاردانی فوریت‌های پزشکی، اورژانس بانوان نیز راه‌اندازی شود.

رحمانی در ادامه تعداد استاندارد ایستگاه‌های پایگاه‌های اورژانس را بر اساس برنامه ششم توسعه، ۴۵ پایگاه عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بدون احتساب اورژانس روان و پایگاه‌های موتوری که بعدها افزوده شده‌اند، حدود ۲۸ پایگاه اورژانس وجود دارد که تلاش می‌کنیم تا پایان سال به ۳۲ پایگاه و تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از ۴۰ پایگاه برسد.

وی با اشاره به تعداد پایگاه‌های خیرساز، افزود: پایگاه‌هایی با کمک خیران  در شهر زنوز، آذرشهر و شبستر ساخته شده‌اند و دو پایگاه اورژانس تبریز نیز خیرساز بوده و مجوز احداث هشت پایگاه خیرساز نیز اخذ شده است.

رحمانی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط خاص امسال، خیران در خرید ماسک و تجهیزات حفاظت فردی، طب‌سنج و دستگاه سنجش اکسیژن خون، کمک زیادی کردند.

علت ۴۵ درصد از تماس‌ها را با اپراتور مرکز فوریت‌های پزشکی، تروما و تصادفات 

وی در ادامه، علت ۴۵ درصد از تماس‌ها را با اپراتور مرکز فوریت‌های پزشکی، تروما و تصادفات عنوان کرده و ادامه داد: علت بقیه تماس‌ها نیز به بیماران قلبی، بیماران تنفسی، کرونایی و مسمومیت‌ها و سایر موارد مربوط بوده و ۷۵ الی ۸۰ درصد از بیماران به بیمارستان منتقل شده و ۱۵ درصد از آنها در صحنه درمان می‌شوند.

آزادسازی ۱۱۰ دستگاه آمبولانس از منطقه آزاد ارس

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مرکز مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنانش از اختصاص آمبولانس‌های جدید به پایگاه‌های جدید و در دست احداث خبر داد و گفت: با آزادسازی ۱۱۰ دستگاه آمبولانس در سال ۹۷ از منطقه آزاد ارس و توزیع آن در پایگاه‌های اورژانس سطح استان، توانستیم نیاز به آمبولانس‌های جدید را تامین کنیم.

 رحمانی ادامه داد: ۱۳ دستگاه آمبولانس بنز نیز به پایگاه‌های اورژانس جاده‌های صعب‌العبور اختصاص داده شد که این آمبولانس‌ها سال گذشته در بارش برف سنگین، کمک زیادی کرد.

وی متذکر شد: کمبودی از نظر آمبولانس نداریم اما مشکل در زمان رسیدن بر سر صحنه است که شاید بخشی از آن مربوط به کمبود پایگاه باشد که سعی می‌کنیم تمامی مناطق را پوشش دهیم.

رحمانی با مقایسه 6 ماهه عملکرد مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی طی سال‌جاری و سال گذشته، بیان کرد: تعداد کل ماموریت‌های تصادفی و غیر تصادفی با کاهش هشت درصدی از 56 هزار و 292 مورد در سال گذشته به 52 هزار و 53 مورد طی سال‌جاری رسیده است.

 وی از کاهش 6 درصدی ماموریت‌های غیرتصادفی مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی خبر داد و گفت: تعداد این ماموریت‌ها نیز از 44 هزار و 764 مورد به 42 هزار و 329 مورد در سال‌جاری کاهش یافته است.

کاهش ۱۶ درصدی تعداد کل ماموریت‌های تصادفی

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مرکز مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به کاهش ۱۶ درصدی تعداد کل ماموریت‌های تصادفی در سال ۹۹، بیان کرد: سال گذشته، ۱۱۵۲۹ ماموریت تصادفی انجام شده بود که امسال تعداد آن به  ۹ هزار و ۷۷۴ ماموریت، کاهش یافته است.

رحمانی ادامه داد: تعداد بیماران انتقالی به بیمارستان طی سال‌جاری، 28 هزار و 991 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 33 هزار و 354 نفر بود ۱۳ درصد کاهش داشته است.

افزایش ۳۰ درصدی تماس با مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی

وی از افزایش ۳۰ درصدی تماس با مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی طی سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: سال گذشته تعداد تماس‌های روزانه با اپراتور مرکز اورژانس تبریز ۹۰۰ مورد و سایر شهرستان‌ها ۳۰۰ مورد بود که امسال به حدود ۳ هزار و ۲۰۰مورد تماس روزانه در کل استان افزایش یافته است.

وی با اشاره به تماس‌های کرونایی با مرکز اورژانس، بیان داشت: تعداد تماس‌ها در این خصوص در روزهای اولیه شیوع کرونا بسیار زیاد بود اما پس از راه‌اندازی سامانه، ۴ هزار و ۳۰ تعداد تماس‌ها کمتر شد.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مرکز مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز اذعان داشت: در ابتدا چهار دستگاه آمبولانس صرفا برای انتقال بیماران کرونایی اختصاص داده شده بود که پس از هر بار انتقال  شست و شو و ضدعفونی می‌شد اما اکنون به‌دلیل افزایش موارد مراجعه‌ سرپایی، اکثرا در پایگاه‌ها ضدعفونی و شست‌ و شو آمبولانس‌ها همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در مجموع دو سوم از ماموریت‌های روزانه مربوط به کلان‌شهر تبریز و مابقی مربوط به سایر شهرستان‌های استان است، خاطرنشان کرد: از ابتدای اسفندماه تا شهریورماه سال‌جاری ۳ هزار و  ۱۲ ماموریت کرونایی انجام شده است که یک‌هزار و ۸۶۴ مورد آن مربوط به تبریز است.

وی در ادامه این نشست، افزود: روزانه ۳۰۰ ماموریت اورژانسی انجام می‌شود که حدود ۲۱۰ مورد از آن متعلق به تبریز است، گاهی اوقات پرسنل هر پایگاه اورژانس بدون استراحت و حتی صرف غذا، روزانه ۱۲ ماموریت انجام می‌دهند.

رحمانی از افزایش تعداد پایگاه‌ها به 6 پایگاه و ایجاد سه پایگاه موتوری در تبریز خبر داد و گفت: بر اساس آیین‌نامه پوشش فراگیر خدمات اورژانسی باید به ازای هر ۵۰۰ هزار نفر در سطح شهر، یک پایگاه موتوری وجود داشته باشد.

وی با اشاره به انجام عملیات‌های متعدد توسط پرسنل اورژانس برای نجات مادران باردار در فصل زمستان در روستاهای صعب‌العبور آذربایجان‌شرقی به‌ویژه در شهرستان‌های هشترود، بستان‌آباد و چاراویماق، ورزقان بیان کرد: دهیاران می‌توانند با کمک به اورژانس محلی را که به تائید هوانیروز هم برسد برای هلیکوپتر اورژانس در نظر بگیرند.

سخنگوی اورژانس آذربایجان‌شرقی نیز در ادامه این نشست از رسانه‌ها خواست، قبل از شروع فصل سرما و افزایش موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن اطلاع‌رسانی‌های لازم را در این خصوص به منظور پیشگیری از مرگ با قاتل خاموش، انجام دهند.

وحید شادی‌نیا ادامه داد: کار رسانه‌ها به ارائه آمار مصدومان و کشته‌شدگان در حوادث مختلف خلاصه نشود، بلکه رسانه‌ها به رسالت‌شان در راستای ارائه نکات آموزشی و پیشگیری نیز عمل کنند و مردم را با خدمات و وظایف اورژانس آشنا کنند.

گفتنی است، مردم می‌توانند انتقادات، پیشنهادات و رضایت خود از عملکرد پرسنل اورژانس را به سامانه ۱۹۰ گزارش داده و از راهنمایی کارشناسان مستقر در خصوص کمبودهای دارویی نیز بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/60002/س

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    همراه اول