اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  آذربایجان شرقی

زیرساخت‌های ارتباطی نباید به بن‌بست برسد/ تولید 35 درصد قطعات خودرو در تبریز

استاندار آذربایجان‌شرقی، گفت: زیرساخت‌های ارتباطی ما نباید به بن‌بست برسد و با اتصال به کشورهای همسایه و دسترسی به بازارهای منطقه می‌توان بسیاری از نیازهای کشور را تأمین کرد.

زیرساخت‌های ارتباطی نباید به بن‌بست برسد/ تولید 35 درصد قطعات خودرو در تبریز

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدرضا پورمحمدی در جلسه بررسی زمینه‌های سرمایه‌گذاری گروه توسعه اقتصاد ملل در آذربایجان‌شرقی با اشاره به ظرفیت‌های تبریز و آذربایجان در بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، تولیدی و نیروی انسانی متخصص، اظهار داشت: تبریز، آذر تابناک در آسمان کشور است که از انقلاب مشروطیت تا پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به نقش و وظیفه خود در برهه‌های حساس عمل کرده است.
 
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه آذربایجان‌شرقی در دهه‌های گذشته، آن ‌چنان که باید و شاید، توسعه نیافته و باید تلاش کنیم تا این استان را به جایگاه واقعی و لایق شأن آن برسانیم.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی از این استان به عنوان دروازه دسترسی ایران به اروپا و بازار بزرگ آسیای مرکزی نام‌برد و گفت: فعالیت نزدیک به پنج هزار واحد صنعتی و تولیدی و وجود زیرساخت‌هایی مانند گمرک، خطوط ریلی و محورهای مواصلاتی تنها بخشی از ظرفیت‌های استان است؛ اما قانع به وضعیت موجود نبوده و برای بهبود و ارتقاء زیرساخت‌ها تا رسیدن به وضعیت مطلوب و ایده‌آل تلاش می‌کنیم.
 
پورمحمدی تأکید کرد: زیرساخت‌های ارتباطی ما نباید به بن‌بست برسد و با اتصال به کشورهای همسایه و دسترسی به بازارهای منطقه می‌توان بسیاری از نیازهای کشور را تأمین کرد.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و گفت: بعد از شیوع کرونا، بسیاری از تولیدکنندگان ما با تغییر در خط تولید خود، اقدام به تولید مواد ضدعفونی‌کننده کردند و امروز نه تنها نیاز داخلی در این زمینه برطرف شده، بلکه به دنبال صادرات این محصولات هم هستیم.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به پایین بودن نرخ بیکاری در استان نسبت به میانگین کشوری، یادآور شد: گرچه این مطلب در ظاهر خبر خوبی است اما با دقت نظر در آن و بررسی موضوعاتی همچون مهاجرفرستی استان روشن می‌شود که جوانان غیرتمند و جویای کار ما برای اشتغال و کسب روزی حلال به سایر نقاط کشور، مهاجرت می‌کنند که نتیجه آن، پایین آمدن نرخ بیکاری است.
 
پورمحمدی اشتغال‌زایی برای جوانان را اولویت اصلی مدیریت ارشد استان عنوان  و تصریح کرد: از هر طرحی برای اشتغال‌زایی مناسب و پایدار برای جوانان، حمایت می‌کنیم و دستگاه‌های اجرایی نیز موظف به همکاری ویژه در این زمینه و پرهیز از بروکراسی‌ پیچیده و زمان‌گیر هستند.
 
وی، خواستار معرفی هر چه بیشتر ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان به‌ویژه در بخش معدن شد و افزود: در نقاط مختلف استان معادن بسیار غنی از انواع کانی‌ها داریم و از نظر بهره‌مندی از ذخایر مس، رتبه نخست کشور و ذخایر طلا، رتبه دوم کشور متعلق به آذربایجان‌شرقی است.
 
پورمحمدی تأکید کرد: باید با اتخاذ تدابیر مناسب عملیاتی، زمینه برای بهره‌وری هر چه بیشتر بخش معدن در راستای اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی استان فراهم شود.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین تولید 35 درصد قطعات مورد نیاز خودرو کشور در تبریز، کسب عنوان ملی پایتخت شیرینی و شکلات ایران و صادرات این محصولات به بیش از 80 کشور جهان و راه‌اندازی بزرگترین شهرک تخصصی کیف، کفش و چرم در تبریز را از دیگر ظرفیت‌های ارزشمند استان برشمرد.
 
وی، پروژه‌هایی مانند شهرک صنایع‌دستی، ترمینال جدید فرودگاه بین‌المللی تبریز، خط دو مترو، انتقال زندان تبریز و سرمایه‌گذاری در پهنه‌های حاشیه بزرگراه تبریز- سهند را از جمله پروژه‌های توجیه‌دار سرمایه‌گذاری عنوان کرد و متذکر شد: با توجه به محدودیت منابع دولتی برای اجرای پروژه‌های اقتصادی، جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی می‌تواند بسیاری از منابع و ظرفیت‌های بالقوه استان را به پروژه‌های اشتغال‌زا تبدیل کند.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود، تحریم‌های اقتصادی را آخرین حربه دشمنان در مقابل ملت ایران دانست و گفت: ملت ایران در طول چهل سال گذشته، همواره تحت فشار و تحریم استکبار جهانی بوده و با روحیه مقاومت و تکیه بر توانمندی‌های داخل، توانسته است توطئه‌های دشمنان را بی‌اثر سازد.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه با اشاره به مرزی بودن استان و وجود فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های راه و آب، بیان داشت: تامین فایناس برای اجرای پروژه‌های مختلف در این دو بخش همچنین سرمایه‌گذاری مستقیم بخش خصوصی در هر یک از فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان، امکان‌پذیر است.
 
جواد رحمتی، به ظرفیت‌های ارزشمند شهر جدید سهند نیز اشاره کرد و با تبیین برنامه‌های مدیریت استان برای اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری متفاوت در حاشیه بزرگراه تبریز- سهند، گفت: سهند جزو یازده شهر جدید کشور محسوب می‌شود که با داشتن نرخ رشد 9.5 درصدی در آینده نزدیک به بزرگترین شهر استان پس از شهر تبریز تبدیل خواهد شد.
 
وی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری در این منطقه، مطمئنا با تضمین برگشت سرمایه همراه خواهد بود و ما نیز آماده هرگونه همکاری با سرمایه‌گذاران هستیم.
 
نایب ‌رئیس هیأت مدیره گروه توسعه اقتصاد ملل و مدیرعامل موسسه اعتباری ملل نیز در این جلسه با بیان اینکه تبریز نقش بسیار مهمی در پیشرفت، استقلال و شکوفایی اقتصادی ایران اسلامی داشته است، گفت: تعصب و تخصص کاری در تمام مدیران این استان مشهود است و امیدواریم بتوانیم با تعریف زمینه‌های همکاری مشترک، سرمایه‌گذاری‌های موفقی در استان داشته باشیم.
 
سیدامین جوادی ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های بسیار مناسب در تبریز، سرمایه‌گذاری در این شهر را به سرمایه‌گذاری در خارج از کشور ترجیح می‌دهیم و علاقه داریم که از تمامی ظرفیت خود برای اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی این منطقه استفاده کنیم.
 
وی گفت: در هر پروژه و طرحی که امکان کسب سودی هر چند کم برای این مجموعه وجود داشته باشد آماده سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک در آذربایجان‌شرقی هستیم.
 
شهردار تبریز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی و تعدادی دیگر از مسوولان استان نیز در این جلسه به تبیین فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان در بخش‌های مختلف پرداختند.
 
در این جلسه مقرر شد، کارگروهی متشکل از نمایندگان گروه توسعه اقتصاد ملل، استانداری آذربایجان‌شرقی، شهرداری تبریز، سازمان قطار شهری، اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی و مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان، ظرف مدت دو هفته زمینه‌های سرمایه‌گذاری گروه توسعه اقتصاد ملل را بررسی و تفاهم‌نامه‌های همکاری در زمینه‌های مورد نظر را تهیه کند.
 
انتهای پیام/60001/ر/س

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار
    همراه اول