سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷

استانها  /  آذربایجان شرقی

استفاده از بسته تشویقی برای انسداد بی سوادی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی خواستار ارائه بسته‌های تشویقی از سوی دستگاه‌های اجرایی استان برای تشویق و ترغیب افراد بی‌سواد یا کم‌سواد به شرکت در دوره‌های سوادآموزی شد.

استفاده از بسته تشویقی برای انسداد بی سوادی

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، علیار راستگو در جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی آذربایجان شرقی، اظهار داشت: با وجود اقداماتی که در استان انجام شده نتوانسته‌ایم بی‌سوادی را به شکل کامل ریشه‌کن کنیم و باید تمام دستگاه‌های در این زمینه تلاش کنند.


وی  با تاکید بر اینکه باید از توان و ظرفیت سازمان های مردم نهاد نیز بهره مند شد، گفت: در چند شهرستان استان که بافت اصلی آن روستایی و عشایری است دلایل بی سوادی توسط سازمان های مردم نهاد بررسی و پایش و از نتایج آن در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها استفاده شود.

راستگو گفت: اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی رصد و پایش افراد بی‌سواد شاغل در واحدهای تولیدی و صنایع و همچنین شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران نیز اطلاعات دقیق از افراد بی‌سواد ساکن در روستاها را جمع آوری و اعلام کنند.

وی ادامه داد: دستگاه های فرهنگی استان آمار و اطلاعاتی در خصوص دلایل بی سوادی استان دارند که باید جمع بندی و ارائه شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی افزود: ترویج فرهنگ سوادآموزی در جامعه فارغ از اینکه توشه ارزشمندی برای آخرت است، تقویت نظام اسلامی را نیز در پی دارد چرا که هر فردی که بی‌سواد باشد، علاوه بر خود، معضل‌ها و گرفتاری‌هایی را نیز برای دیگران ایجاد می کند.

مدیرکل آموزش و پروش آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: حوزه ماموریت این اداره کل در حوزه سوادآموزی، شناسایی، جذب و آموزش است که اکنون در لایه های سخت این کار وارد شده ایم.

جعفر پاشایی افزود: مخاطب آموزش و پرورش در حوزه سوادآموزی افراد ۱۰ تا ۴۹ سال هستند که برابر آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در این حوزه سنی تقریبا چهار دهم درصد از میانگین کشوری پایین هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم گفت: از تمام بهورزان و مراقبان سلامت که در خط اول مواجه با مراجعه کنندگان به حوزه سلامت هستند دعوت می کنیم بازماندگان از تحصیل را شناسایی و آنها را برای سوادآموزی تشویق و ترغیب و به نهضت سوادآموزی معرفی کنند.

محمدحسین صومی گفت: حدود یک هزار خانه بهداشت در استان فعال است و حدود چهار هزار و ۵۰۰ نفر بهورز و مراقب سلامت در استان وجود دارد که اگر هر یک حداقل پنج نفر را معرفی کنند درصد بی سوادی در جامعه کاهش خواهد یافت.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان‌شرقی نیز گفت: باید هم پوشانی سه جانبه بین خانه های بهداشت، آموزش و پرورش و دهیاران انجام شود تا در روستاها افراد بی سواد با کدملی شناسایی شوند.

تقی کرمی افزود: امروزه تعریف از سواد، خواندن و نوشتن نیست و براساس تعریف یونسکو سواد به منظور توانایی تغییر در زندگی تعریف می شود.

وی تاکید کرد: این اداره کل آماده همکاری برای شناسایی افراد بازمانده از تحصیل در استان است و از تمام دهیاران و روسای شوراهای اسلامی روستاها در خواست می شود تمام اطلاعات ساکنان روستاها را از نظر تحصیلی جمع آوری و اعلام کنند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌ شرقی هم گفت: منشاء عمده مشکلات ما در جامعه به خصوص در حوزه آسیب های اجتماعی بی سوادی است.

بدر شکوهی افزود: برای پیشبرد امور محوله در حوزه سوادآموزی نیازمند همکاری رسانه ها هستیم تا با توجه به اهمیت و ضرورت موضوع در جامعه آگاه سازی و حساسیت زایی شود.

وی ادامه داد: گروه های هدف که تحت عنوان بی سواد و کم سواد تلقی می شوند به طور عمده در جوامع روستایی، عشایری و سکونگاه های غیر رسمی ساکن هستند.

شکوهی اظهار کرد: چالش اساسی برای شناسایی این افراد وجود دارد ولی می توان از ظرفیت دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها و خانه های بهداشت بهره مند شد.

وی گفت: متاسفانه با گذشت ۴۰ سال هنوز سامانه دقیق اطلاعاتی در این حوزه وجود ندارد که این قابل قبول نیست.

با تشکیل شورای پشتیبانی سواد آموزی، دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی از جمله جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، شوراهای اسلامی شهر و روستا و استانداری در راستای مبارزه با بی‌سوادی با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند.

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول