سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶

استانها  /  آذربایجان شرقی

مردی که در یک روز دوبار متولد شد

کیک روی میز و دیواری که با سه عدد بادکنک و یک کاغذ رنگی تزئین شده است نشان از تولدی می‌دهد که سه فرزند برای بابای خود تدارک دیده‌اند، جشنی برای تولدی دوباره که با تولد شناسنامه‌ای پدر همزمان شده است.

مردی که در یک روز دوبار متولد شد

خبرگزاری فارس، معصومه درخشان- بلای خانمانسوز اعتیاد وقتی در روح و روان فرد رخنه می‌کند،دیگر برای او همسر و فرزند معنای واقعی خود را از دست می‌دهد.

مرد، زندگی را برای خود و همسرش به جهنمی تبدیل کرده و زن برای چندمین بار از دست کتک‌ها و توهمات شوهر معتادش روانه خانه پدری می‌شود. 

نئشگی و خماری مرد را به یک مرده متحرک تبدیل کرده و تحمل رفتارهای مرد برای همسر، دختر و دو پسر نوجوانش غیرقابل کنترل شده است.

اینها برش بسیار کوچکی از زندگی "خلیل" مرد معتادی است که ۱۵ سال زندگی با افیون از او مردی خمار ساخته است، وی در ابتدا هفت سال تریاک مصرف کرده و حالا به مصرف شیشه معتاد شده و زندگی روی خوش خود را از او برگردانده است.

همسر او "لیلا" سال‌ها با ترس از اینکه روزی قربانی توهم مرد شیشه‌ای زندگی خود می‌شود، چندین بار به خانه پدری در تهران رفته و خیلی وقت‌ها از نیمه راه بازگشته است چرا که عاطفه مادری او، اجازه نداد دو پسر و یک دخترش بی‌مادر بمانند.

طی یک سال اخیر که خیرین « یاران مهر اوجان» از سرگذشت این زندگی که در آستانه فروپاشی بود مطلع شده‌اند،یاور و همراه این زن بوده و در تهیه مایحتاج زندگی او را  کمک و یاری کرده‌اند.

این زن درمانده مرکز خیریه "یاران مهر اوجان" را تنها مامن و پناهگاه خود می‌دانست و هر زمان که از دست توهمات شوهر معتادش به تنگ می‌آمد به این مرکز خیریه پناه می‌برد. چرا که دیگر خانواده خودش و حتی خانواده شوهرش نیز پذیرای او و بچه‌هایش نبود به همین خاطر این موسسه خیریه تنها جایی بود که به آنجا پناهنده می‌شد.

طرح "درمان خانگی"

حالا بعد از ۱۵سال خبرهای خوبی به گوش می‌رسد. این مرکز خیریه با همکاری سپاه و با اجرای طرح"درمان خانگی" دست به دست هم داده‌اند تا او را در ترک اعتیاد یاری کنند.

لیلا اسلامی مدیر مرکز خیریه" یاران مهراوجان" در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به سختی‌های و مشکلات زیاد این خانواده گفت: ۱۵ سال است که  شوهر معتاد این زندگی را بر خود و اعضای خانواده‌اش حرام کرده و خانواده را در آستانه فروپاشی قرار داده بود. همسر این مرد چندین بار به تهران پیش خانواده خود رفته بود ولی نتوانست بدون فرزندان خود دوام بیاورد بنابراین دوباره به این زندگی برگشته بود و حتی دیگر خانواده شوهرش نیز به او اجازه نمی‌دادند که پیش آنها بماند.

وی ادامه داد: این خانم، فداکاری خیلی زیادی از خود نشان داد، در برابر افرادی که به او پیشنهاد می‌کردند،طلاق بگیر و زندگی خودت را نجات بده، مقاومت کرد و راه دیگری را انتخاب کرد. این خانم در برابر فشارها ایستاد و تصمیم گرفت به جای اینکه آشیانه زندگیش از هم بپاشد مرد زندگی خود را تشویق کند تا با دنیای افیون خداحافظی کند.

حالا اما با اراده‌ای که مرد از خود نشان داده و تلاش و پیگیری مستمر و مداوم خیریه " بانوان مهر اوجان" کم کم زندگی به روی آنها لبخند می‌زند.

اسلامی در این رابطه افزود: اخیرا طرحی به نام" درمان خانگی" از سوی سپاه اجرا می‌شود که براساس این طرح افراد معتاد زیر نظر کارشناسان و بر اساس داروهای گیاهی درمان می‌شوند و این فرد " خلیل" نیز یکی از آن افرادی است که با استفاده از این طرح و کمک خیرین خیریه و فداکاری همسرش موفق به ترک اعتیاد شده است.

جشنی برای تولد دوباره

وی ادامه داد: امروز اول بهمن ماه تولد اوست و همسر و فرزندانش قصد داشتند به یمن تولد او در این روز و تولد دوباره او از دست اهریمن اعتیاد،برایش جشن کوچکی برپا کنند، ما نیز تصمیم گرفتیم در جشن خانوادگی آنها حضور پیدا کرده و شاهد خوشحالی آنها باشیم.

حالا به همراه سه نفر از اعضای خیریه " بانوان مهر اوجان" وارد خانه آنها می‌شویم، یک دختر و دو پسر نوجوان به استقبال‌مان می‌آیند، فرزندان پاک و معصومی که از خوشحالی سلامت پدر قلبشان خوشحال شده و چشمانشان به اشک نشسته است. خوشحالی آنها از دیدن چهره شاد پدرشان قابل توصیف نیست، پدری که به جان دختر و پسران خود قسم خورده و عهد بسته است، این لحظات را هر گز با مواد افیونی عوض نکند.

کیک تولد این جشن کوچک که توسط یکی از خیرین موسسه که هر ماه یک کیک تولد رایگان به موسسه اهداء می‌کند، تهیه شده است و روی میز قرار می‌گیرد، پدر مقابل کیک نشسته و فرزندانش دور او را گرفته‌اند و برای جشن تولد دوباره پدر که با سالروز تولد شناسامه‌ای او  همزمان شده است کف زده و شمع‌های تولد را با همدیگر فوت می‌کنند و این لحظات را در قاب نگاه خود به یادگار ثبت می‌کنند.

 دخترش از بوسیدن و در آغوش گرفتن پدرش حال دلش خوب می‌شود و مدام می‌گوید: « از اینکه حال بابام خوب شده  خیلی خوشحالم، دلم می‌خواهد پدرم همیشه این طوری بوده و بخندد و هیچ وقت مادرم را اذیت نکند».

او به قولی که پدرش به او و برادرش داده دلش گرم است و می‌گوید: « پدرم قول مردانه داده است و هیچ وقت زیر قولش نمی‌زند».

پسر نوجوانش نیز با یادآوری روزهای بسیار سختی که در خانه داشتند و پدرش باعث همه آن لحظات سخت بود، گفت: پدرم همیشه عصبانی بود، مادرم را به شدت کتک می‌زد و همه اینها در اثر مصرف کردن مواد مخدر بود. در اثر تلاش‌های مادرم که مدام با پدرم صحبت می‌کرد یک روز پدرم در خانه گریه می‌کرد و با خود می گفت: « تا کی می‌خواهم به این زندگی ادامه دهم». پدرم دیگر از این نوع زندگی خسته و درمانده شده بود، دیگر خودش نیز به تنگ آمده بود، به کمک مادر و اعضای خیریه تصمیم بزرگ زندگیش را گرفت و برای همیشه این مواد افیونی را کنار گذاشته است.

وی ادامه داد: مادرم خیلی روزهای بد و سختی را پشت سر گذاشته است، تحمل این روزها برایش سنگین بود به طوری که  مادرم چندین نوبت مریض شد و در بیمارستان بستری کردند.

اعتیاد چگونه سراغ‌مان می‌آید

«خلیل- خ» که حالا با دنیای افیون و مواد خداحافظی کرده است، به خبرنگار فارس در تبریز گفت:  قبل از این ورزشکار بودم ولی نمی‌دانم چگونه وارد منجلاب اعتیاد شدم، حالا که وارد دنیای پاکی و سالم زندگی شده‌ام به مادر، همسر و فرزندانم قول داده‌ام دیگر سراغ این کارها نمی‌روم، دوستان قبلی که داشته‌ام را از زندگی خود حذف کرده و دیگر ارتباطی با آنها ندارم.

وی افزود: جوانان مواظب دوستان خود باشند، وقتی یک فرد در دام اعتیاد گرفتار می‌شود، در ابتدا فکر نمی‌کند که توسط دوستان خود معتاد می‌شود در حالی که 80 درصد نقش دوستان در گرایش یک فرد به اعتیاد موثر است. شاید من هم روزی فکر نمی‌کردم توسط دوستانم در منجلاب اعتیاد گرفتار شوم.

خلیل ادامه داد: وقتی یک فرد معتاد تصمیم می‌گیرد خود را نجات داده و دوباره به زندگی سالم بر گردد،یعنی به  آخر خط رسیده است، دیگر امیدی برای زنده ماندن و زندگی ندارد وقتی به آن درجه می‌رسد انگار خداوند به او اراده می‌دهد تا با اراده خود تصمیم بگیرد که زندگی جدیدی برای خود بسازد و من چون  تصمیم گرفتم که با اراده خودم از دام اعتیاد رها شوم پس تا آخر خط مقاومت کرده و به امید خدا پاک و سالم زندگی می‌کنم.

انتهای پیام/60020

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول