سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵

استانها  /  آذربایجان شرقی

20 درصد اطاله دادرسی ناشی از مسائل و مشکلات کارشناسی است

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی گفت: کارشناسان دادگستری در مورد موضوعات محوله باید در محدوده موضوع قرار اظهارنظر کنند، متاسفانه 20 درصد اطاله دادرسی ناشی از مسائل و مشکلات کارشناسی است.

20 درصد اطاله دادرسی ناشی از مسائل و مشکلات کارشناسی است

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، موسی خلیل‌اللهی در مراسم تحلیف کارشناسان جدیدالورود مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان با بیان اینکه کارشناسان در روند امر قضاوت و اجرای عدالت تاثیرگذار بوده و ایفای نقش می‌کنند، اظهار داشت: نظراتی که کارشناسان رسمی دادگستری صادر می‌کنند خواسته یا ناخواسته در امر قضاوت موثر بوده و به صورت غیرمستقیم در آراء قضایی تاثیرگذار است،بر همین اساس باید توجه ویژه‌ای به تکالیف محوله داشته باشند.

وی افزود: هر چند کارشناسان دادگستری از رشته های تخصصی مختلف در این جایگاه حضور دارند اما باید به نسبت جایگاهی که قرار دارند اظهارنظر کنند.

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی ادامه داد: متاسفانه بعضا مشاهده می‌شود برخی از کارشناسان دادگستری به دلیل تکرار موضوعات در پرونده‌های محوله، عادی‌انگاری می‌کنند در حالی که نباید این اتفاق بیفتد،هر پرونده‌ای که ارجاع می‌شود با توجه به تفاوت طرفین و کیفیت پرونده تازگی داشته،باید با دقت پرونده مطالعه و نظر کارشناسی ارائه شود.

وی با بیان اینکه 20 درصد اطاله دادرسی ناشی از مسائل و مشکلات کارشناسی است، خاطرنشان کرد: کارشناسان دادگستری در مورد موضوعات محوله باید در محدوده موضوع قرار اظهارنظر کرده و از اظهارنظرهای خارج از موضوع پرهیز کنند.

خلیل‌اللهی با تاکید بر حفظ شان جایگاه کارشناسان بیان کرد: همانگونه که دستگاه قضایی موظف به رعایت شان کارشناسان هستند،در مقابل کارشناسان نیز باید در مکاتبات و رفتار خودشان قضات را رعایت کنند.

انتهای پیام/60025/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول