اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

استانها  /  آذربایجان شرقی

به حرمت شارحان و ناقلان و نگارندگان آگاهی، از دیروز تا فردا

آذربایجان عزیز و تبریز همیشه قهرمان در بهار امسال با خبری مسرت بخش که حاصل سالها انتظار و تلاش اهالی فرهنگ و ادب بود مشعوف گشت: موزه مطبوعات آذربایجان افتتاح شد.

به حرمت شارحان و ناقلان و نگارندگان آگاهی، از دیروز تا فردا

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، گوهر آگاهی هماره روشنی بخش راه انسان در بحبوحه های حیات اجتماعی و تنگناهای جمعی بوده است که قدرت سره و‌ناسره را به مدد آن در دست گرفته و جان را رهایی‌داده است. 
 
آگاهی بخش جدایی ناپذیر و انحصاری نوع انسان در این کره خاکی است که بخشش آن برکتی بی مثال برای جوامع انسانی به دنبال می آورد و حیات و ممات نوع بشر در گرو آن است.

در این میان حاملان و شارحان آگاهی، قشر فرهیخته هر جامعه ای هستند که در رکاب قلم -این خامه مقدس قسم خورده پروردگار - منظومه دانائی یک ملت را را رقم‌می زنند.

مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی، شریان حیاتی گردش آزاد اطلاعات هستند که نور شفافیت را بر تاریکخانه طالبان انحصار و ظلمت می تابانند و شایسته گرائی را نشر و عدالت طلبی را بسط می دهند تا فرصتهای همگون و‌مساوی در برابر قاطبه جامعه قرار گیرد.

اگر‌حرکت بسوی جامعه مدرن و متکثر را مصادف با شکوفایی مطبوعات سراسری و آزاد بدانیم، آنگاه به اهمیت گردش آزاد اطلاعات و اصحاب قلم و جریده آزاده مسلک را که بی شک ‌مجاهدان جوامع مترقی هستند را پی می بریم.

در ایران ما، اولین حرکات اجتماعی و جنبش های پیشگام ضد استبداد در مجاورت ‌مشروطه و بعد از آن و همچنین جنبش قیام ملی نفت و ۱۵ خرداد بر علیه استبداد حاکم و در هنگامه انقلاب اسلامی ایران، همگی در التزام مطبوعات پیش رو و اصحاب قلم شجاع و بی محابای زمان بوده است.

با این‌ مرور، لزوم حفظ میراث مربوط به مطبوعات کشور و منطقه آذربایجان که همواره پیشگام‌حرکات سیاسی و اجتماعی مترقی بوده است بیش از پیش عیان می گردد.

موزه مطبوعات آذربایجان، به واقع محلی است که تاریخ مکتوب در وهله اول و تاریخ شفاهی به طریق اولی در آن پیداست و گذر از آن در حقیقت ، قدم زدن در تالار تاریخ معاصر کشور به ضمیمه تنوع در آگاهی زمان است.
‌‌
مطبوعات منعکس کننده نظم اجتماعی و روابط اقتصادی و مناسبات سیاسی هر دوران هستند که استخراج صورت‌بندی قدرت و مفاهیم رایج در ان زمان از خلال نوشته های جراید، بسیار آسان و در عین حال گیرا و عبرت آموز است.
‌‌
موزه مطبوعات آذربایجان پس از سالها زحمت و مرارت دلسوزان این عرصه با همراهی جمعی از‌ روزنامه‌نگاران علاقمند و خبرنگاران ساعی این حوزه و با صرف وقت و هزینه شخصی اکنون با بار نشسته و ثمره آن را در یک‌ مکان مشخص و متمرکز به منصه ظهور رسانده است.
‌‌
مدت مدیدی بود که آذربایجان و تبریز منتظر این رویداد مبارک و بزرگ برای تکریم اربابان قلم در زمانهای گذشته و ثبت و ضبط آنچه در وادی جراید گذشته است بودند که اکنون با افتتاح "موزه‌ مطبوعات آذربایجان" به همت فرهنگ دوستان، تاریخ شناسان، اهالی رسانه و تلاش شبانه روزی انجمن‌ صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی در آخرین روزهای بهار ۱۴۰۰ هجری شمسی به ثمر‌ نشست.
‌‌
امید است که مجاهدان عرصه آگاهی و آموزگاران سپهر دانائی که قلم در مطبوعات دارند حمایتهای خود را از این واقعه مبارک‌ دریغ نورزند.

انتهای پیام/60012

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول