اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  آذربایجان شرقی

اجرای گام دوم طرح جهش تولید در دیمزارهای 15 استان کشور

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی از اجرای گام دوم طرح جهش تولید در دیمزارها در استان آذربایجان شرقی و 14 استان دیگر کشور خبر داد.

اجرای گام دوم طرح جهش تولید در دیمزارهای 15 استان کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، علی رخ افروز در همایش طرح جهش تولید دیمزار‌ها در تبریز با بیان اینکه این طرح به کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اجرا می‌شود، اظهار داشت: این طرح به مدت ۵ سال برای افزایش محصولات کشاورزی بخصوص در غلات و علوفه که وابسته به نزولات آسمانی و دیم هستند اجرا می شود.

وی با اشاره به اهداف طرح جهش تولید در دیمزار‌ها افزود: این طرح با استفاده از مکانیزاسیون جدید شخم زدن زمین کشاورزی، برای جلوگیری از فرسایش خاک و ذخیره سازی آب صورت می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه در این طرح بخشی از هزینه های کشاورزی به روش دیم را دولت پرداخت می کند گفت: روشهای نوین کشاورزی باعث افزایش استفاده بیشتر از آب و جلوگیری از فرسایش خاک می شود.

وی با بیان اینکه در اراضی دیم  ۱۵ استان در نظر گرفته شده پرداخت تسهیلاتی از قبیل خرید ادوات کشاورزی و کمک هزینه بیمه محصولات بر عهده دولت است افزود: این طرح با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در استان عملیاتی می شود. 

رخ افروز با بیان اینکه افزایش تولید در دیمزارها با استفاده از ادوات و روشهای نوین کشاورزی همچون اجرای خاکورزی حفاظتی، استفاده از کودهای بذرمال، ریزمغذی ها و رعایت تناوب زارعی غلات و حبوبات قابل دسترسی است که این موارد در اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارهای استان مورد نظر قرار گرفته است گفت: از امتیازات این طرح ارائه تسهیلات قرض الحسنه  برای خرید ادوات کشاورزی همچنین برخورداری از بیمه یارانه‌ دار محصولات کشاورزی است. 

وی خاطرنشان کرد: با جدیت و تلاش در اجرای موفقیت آمیز این طرح می توان به نتایج قابل توجهی در تولید دست یافت.

افزایش سطح زیرکشت طرح جهش تولید در دیمزارهای آذربایجان شرقی  به ۳۵۰ هزار هکتار در سال زراعی جاری

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام استان آذربایجان شرقی گفت: سهم استان آذربایجان شرقی در طرح جهش تولید در دیمزارها در سال زراعی جاری به ۳۵۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

مصباح ربانی در حاشیه همایش جهش تولید در دیمزارها در گفتگو با خبرنگاران در ارتباط با حمایتهای ستاد اجرایی فرمان امام در امر جهش تولید در دیمزارهای استان گفت: با توجه به اهمیت بخش کشاورزی برای مقام معظم رهبری، طرح جهش تولید در دیمزارها با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در سال ۱۳۹۹ تقدیم مقام معظم رهبری شده و بعد از بررسی، مورد تایید ایشان قرار گرفت و ۶ استان در کل کشور به عنوان استانهای پایلوت برای اجرای این طرح تعیین شدند که یکی از این استانها، آذربایجان شرقی با سطح ۱۵۴ هزار هکتار است.

وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان امام به عنوان پشتیبان این طرح اجرای وظیفه می کند، گفت: طبق تفاهم نامه بین وزارت جهادکشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام این وظایف شامل بیمه کشاورزی برای ترغیب و ایجاد انگیزه کشاورزان، تامین اداوات و ماشین آلات کشاورزی برای کشاورزان، ترویج و آموزش کشاورزی و حمل و نقل و ... می باشد.

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام استان با اشاره به اجرای این طرح در سال اول و کسب نتایج مطلوب گفت: نتایج کسب شده در سال اول زراعی  جهت استحضار و کسب تکلیف تقدیم  مقام معظم رهبری شده که بعد از 3 روز مورد تایید رهبری قرار گرفته و ایشان یه استمرار این طرح تاکید کردند و با برنامه ریزیهای وزارت جهاد کشاورزی و حمایت ستاد اجرایی فرمان امام این طرح به ۱۵ استان گسترش یافته و سهم استان آذربایجان شرقی به ۳۵۰ هزار هکتار افزایش یافت.

انتهای پیام/۶۰۰۳۴

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول