اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  آذربایجان شرقی

ناکارآمدی بازرگانی محصولات کشاورزی ناشی از ناکارآمدی نظام بهره‌برداری است /کشاورزی ایران ناگزیر به رفتن به سمت کشت فراسرزمینی است

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، گفت: ناکارآمدی بازرگانی محصولات کشاورزی ناشی از ناکارآمدی نظام بهره‌برداری است.

ناکارآمدی بازرگانی محصولات کشاورزی ناشی از ناکارآمدی نظام بهره‌برداری است /کشاورزی ایران ناگزیر به رفتن به سمت کشت فراسرزمینی  است

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران تراز در ارتباط با مهم‌ترین چالش پیش روی بخش کشاورزی استان و کشور در حال حاضر اظهار داشت: بخش کشاورزی باوجود تمام ناملایمات ۲۱ درصد اشتغال را پوشش داده و در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ حدود ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی استان را محصولات بخش کشاورزی تشکیل داده است و باید گفت، ارزش این بخش در اقتصاد ملی حدود ۱۲ درصد است.

مهم‌ترین چالش بخش کشاورزی 

وی با بیان اینکه مهم‌ترین چالشی که بخش کشاورزی کشور از آن رنج می‌برد، شرایط اقلیمی حاکم بر کشور است که قیمت تمام شده محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد، افزود: در اکثر کشورها حدود ۴۰ درصد محصولات کشاورزی از اراضی آبی و ۶۰ درصد از اراضی دیم به عمل می‌آید که علت آن نیز شرایط آب و هوایی حاکم بر آنهاست که میزان بارندگی در این کشورها از ۷۵۰ میلی‌متر بالاتر است که طبیعتاً هزینه تولید را کاهش می‌دهد. در کشور ما این شرایط کاملاً معکوس می‌باشد و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد محصولات کشاورزی ما از اراضی آبی و ۳۰ درصد آن از اراضی دیم حاصل می‌گردد، از این‌رو قیمت تمام شده این محصولات طبیعتاً بالاتر خواهد بود.

50 درصد محصولات کشاورزی آذربایجان‌شرقی در حوضه دریاچه ارومیه تولید می‌شود

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به حوضه دریاچه ارومیه به عنوان یکی از حوضه‌های اصلی استان که حدود ۵۰ درصد محصولات در آن تولید می‌شد، اشاره کرد و گفت: این حوضه در حال حاضر تحت تاثیر شرایط بحرانی کم آبی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: علاوه بر چالش‌های اقلیمی، عمده‌ترین چالشی که کشاورزان با آن مواجه هستند، ناکارآمدی بازرگانی محصولات کشاورزی است اگر این امر به عنوان یک معلول در نظر گرفته شود، علت آن ناکارآمدی نظام بهره‌برداری خواهد بود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اذعان داشت: باید بپذیریم که اگر واسطه‌ها را به عنوان عنصر نامطلوب در بازار بنگریم، مطمئناً خود تولید تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، از این‌رو در فرآیند تولید محصولات کشاورزی واسطه عنصر نامطلوب نیست؛ ایجاد رقابت در فرآیند واسطه‌گری به سود تولیدکننده و واسطه انحصاری به ضرر آن خواهد بود.

وی، تفکیک این ۲ را ضروری دانست و گفت: ناکارایی بازار محصولات کشاورزی نیز شامل همین امر است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به وجود باغ‌های تجاری از جمله باغ‌های تجاری سیب در شهرستان‌های مراغه، اهر، مرند و میانه که سالانه از  ۷۲۰ هزار تن سیب تولیدی، ۲۰۰ هزار تن صادر می‌گردد، یادآور شد: پارادوکسی که بین اتاق بازرگانی استان و تجار و تولیدکنندگان وجود دارد از این امر نشأت می‌گیرد که ایشان معتقدند محصولی برای صادرات وجود ندارد؛ این در حالی است که همانطور که گفته شد برای مثال سالانه ۲۰۰ هزار تن سیب صادر می‌گردد.

فتحی این امر را ناشی از عدم اعمال استانداردهای مورد نظر بازار در تولید محصولات دانست و تصریح کرد: تاکنون تولید بر مبنای خواست خود تولیدکننده بوده است اما در تولید تجارت محور باید ذائقه و سلیقه بازار مورد شناسایی قرار گیرد و این انتظار که خود کشاورز بتواند اقدام به اینکار نماید، عملاً امکان‌پذیر نیست و واسطه‌های مختلف می‌توانند این وظیفه را انجام دهند و با درخواست تولیدات مطابق با مشخصه‌های بازار از تولیدکنندگان، تولید محصولات را به سمت استانداردهای بازار سوق دهند.

وی با بیان اینکه یکی از مظاهر نظام بهره‌برداری ناکارآمد،کوچک بودن قطعات کشاورزی است که مورد انتقاد تجار در کشاورزی قراردادی می‌باشد، افزود: برای حل این مشکل تعاونی‌ها از جمله تعاونی باغداران می‌تواند جایگزین قراردادهای تک به تک با کشاورزان گردد و براساس مشخصه‌های درخواستی به ارائه محصولات بپردازد این امر در مورد محصول کلزا در سال گذشته کاملاً عملی گردید و 95 درصد کلزای تولیدی در قالب کشاورزی قراردادی کشت شد.

فتحی در ارتباط با اقدامات صورت گرفته برای حفظ توازن تولید با مصرف در صورت وقوع هر نوع رویدادی با اشاره به طرح جهش تولید در دیمزارها که با پشتیبانی ستاد اجرایی فرمان امام پیش برده می‌شود، گفت: با استفاده از ارقام مناسب و تغذیه مناسب و استفاده بهینه از آبیاری و روش‌های به زراعی تلاش می‌شود، تولید در دیمزارها افزایش یابد که این امر در سال گذشته عملی شد و حدود ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار در مزارع تحت پوشش طرح به نسبت مزارع شاهد افزایش تولید اتفاق افتاد که این راهکار در مورد بسیاری از محصولات دیگر نیز قابل اجراست.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اظهار داشت: خوشبختانه در زمینه توسعه گلخانه‌ها اقدامات خوبی در استان و کشور در حال رخ دادن است و در مورد کشت فراسرزمینی نیز کشور و مخصوصاً استان آذربایجان‌شرقی ناگزیر به حرکت به این سمت است تا نهاده‌های دامی مورد نیاز توسط کشاورزان و تشکل‌های توانمند در خارج از مرزها تولید گردد این اقدامات می‌تواند به جبران کاهش تولید محصولات کشاورزی به دلیل شرایط جوی کمک نماید.                  

انتهای پیام/۶۰۰۰۲/س

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول