اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  آذربایجان شرقی

تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ در کشور/ مهم‌ترین چالش جهان تا سال ۲۰۳۰

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، گفت: با تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ کشور بر اساس دستور عمل مناسب با مصرف ۱۰ هزار نمونه نسبت به انجام تعیین میزان فلزات سنگین و باقیمانده آنتی بیوتیک‌ها در گوشت مرغ اقدام می‌شود که تلاش داریم امسال اجرای این برنامه را در زمینه تولید عسل نیز گسترش دهیم.

تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ در کشور/ مهم‌ترین چالش جهان تا سال ۲۰۳۰

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، مجتمع آزمایشگاهی ملی و منطقه‌ای دامپزشکی در اداره‌کل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی طی مراسمی با حضور رئیس سازمان دامپزشکی، نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان‌شرقی افتتاح شد.

این مجتمع آزمایشگاهی که مجهز به بخش تشخیص مولکولی (PCR)  آزمایشگاه‌های انگل شناسی، سرولوژی دام، سرولوژی طیور، آزمایشگاه میکروبی مرضی، آزمایشگاه میکروبی غذایی، آنالیز شیمی، آزمایشگاه ملی تشخیص هاری  و بخش دستگاه‌های حساس  (High tech) است.

این مجتمع آزمایشگاهی برای پیشگیری و مدیریت بیماری‌های مشترک انسان ودام به عنوان آزمایشگاه مرجع همچنین جهت انجام آزمایشات لازم برای صادرات و واردات دام و فرآورده‌های خام دامی احداث شده است.

ضرورت تخصیص ۲۵ میلیارد تومان مجتمع آزمایشگاهی ملی و منطقه‌ای دامپزشکی تبریز

امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی در مراسم بهره‌برداری از این مجتمع با اشاره به اهمیت سازمان دامپزشکی به عنوان یکی از سازمان‌های مهم در بهداشت و سلامت و پیشگیری از بیماری‌های مشترک انسان و دام، گفت: از میان یک‌هزار و ۷۰۹ عامل بیماری ۸۳۲ مورد آن بین انسان و دام مشترک بوده که این بار عظیم کنترل بر عهده دامپزشکی قرار دارد.

میزان کشندگی در آنفلوانزای فوق حاد پرندگان  ۷۰ درصد می‌رسد

وی با بیان اینکه، نکته مهم در بحث بیماری‌های مشترک انسان و دام به میزان کشندگی این بیماری‌ها مرتبط است، اظهار داشت: بیماری کرونا که اکنون سراسر جهان را گرفتار کرده است، از میزان کشندگی یک تا سه درصد برخوردار است اما در میان برخی از بیماری‌های مشترک انسان و دام میزان کشندگی پس از ابتلا بسیار بالا است  برای نمونه در آنفلوانزای فوق حاد پرندگان  این میزان به ۷۰ درصد می رسد در سایر موارد نیز مانند مشمشه، تب مالت، سل نیز اگر عامل  بیماری بتواند سد حیوانی را بشکند و در میان جمعیت انسانی گسترش پیدا کند رقم کشندگی بسیار بالاست که خوشبختانه با تلاش دامپزشکی در جهت پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها نقش سازنده‌ای دارند.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی اجرای این مجتمع آزمایشگاهی را از نیازهای مهم در این حوزه برای منطقه عنوان کرد و افزود: ارزش ریالی این مجتمع ۵۱ میلیارد تومان برآورد می‌گردد و برای تکمیل تجهیزات آن نیازمند ۲۵ میلیارد تومان اعتبار هستیم که امیدواریم با تخصیص اعتبار روند فعالیت‌های آن به شکل مطلوبی دنبال شود.

 آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این مراسم طی سخنان کوتاهی با تبریک هفته بسیج از تلاش دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی برای احداث این مجتمع آزمایشگاهی همچنین پیشگیری از بیماری‌های دام و طیور و کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام قدردانی کرد.

ضرورت توجه جدی به سلامت و کیفیت فرآورده‌های دامی

عابدین خُرّم استاندار آذربایجان‌شرقی نیز سخنران بعدی این مراسم بود، وی در سخنانی با قدردانی از تلاش‌های انجام شده برای احداث این مجتمع آزمایشگاهی در راستای کنترل بهداشتی تولیدات دام و طیور و پیشگیری از بیماری‌های دام و مشترک با انسان گفت: خوشبختانه استان آذربایجان‌شرقی از نظر تأمین و تولید نیازمندی‌های غذایی پس از غلات در زمینه گوشت و فرآورده‌های با منشأ دامی به حد خوبی رسیده است و این موجب انبساط خاطر است هرچند برخی مواقع کمبودهایی دیده می‌شود که مشکلی در زنجیره تولید ایجاد نمی‌کند اما آنچه که بعد از کمیت مورد باید باشد بحث کیفیت و سلامت محصولات است که هرگونه عدول و بی‌توجهی  به آن موجب به خطر افتادن سلامت و جان هموطنانمان می‌شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی، یکی از مشکلات جدی را در این عرصه تشخیص به موقع انواع بیماری‌ها دانست و گفت: با فعالیت این مجموعه که قادر است در سطح  منطقه‌ای، شمال‌غرب و فرامنطقه‌ای خدمات ارائه دهد امیدورایم شاهد فعالیت‌های جدی‌تر و کوشاتری در این عرصه باشیم.

تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ کشور

علی صفر ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در سخنان خود به اهمیت دامپزشکی و نقش آن در تأمین سلامت در سطح کشور و جهان  پرداخت و متذکر شد: ۲۱ سال پیش از تاسیس سازمان ملل متحد به لحاظ گسترش بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک انسان و دام کشورهای اقدام به تاسیس دفتر بین‌الملل کنترل بیماری‌های واگیردار دامی که در سال ۲۰۰۳  و درست پس از ۷۹ سال کشورهای جهان با توجه به اهمیت موضوع به این نتیجه رسیدند این دفتر را به سازمان بهداشت جهانی دام برسانند و طی یک برنامه جهانی همه کشورها ملزم به عضو آن باشند و الحاق به آن پس از تصویب  اساسنامه در پارلمان صورت بگیرد که بر این اساس موارد اعلامی از سوی این سازمان در حکم قانون بوده و دولت‌ها مکلف به اجرای آن هستند  که در حال حاضر ۱۸۲ کشور عضو این سازمان جهانی می‌باشند.

ماکنعلی با بیان اینکه تضمین سلامت مواد غذایی و تعیین میزان باقیمانده دارویی محصولات با منشأ دامی را از دیگر ارکان مهم فعالیت در این زمینه می‌باشد، اذعان داشت: با تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ کشور بر اساس دستور عمل مناسب با مصرف ۱۰ هزار نمونه نسبت به انجام تعیین میزان فلزات سنگین و باقیمانده آنتی بیوتیک‌ها در گوشت  مرغ اقدام می‌شود که تلاش داریم امسال اجرای این برنامه را به زمینه تولید عسل نیز گسترش دهیم.

مهم‌ترین چالش جهان تا سال ۲۰۳۰ 

داوودی نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم در سخنانی با بیان اینکه هرچه به جلو پیش می‌رویم اهمیت رشته دامپزشکی بیش از پیش آشکار می‌شود، گفت: اکنون در جهان با اتفاقات جدیدی روبه‌رو می‌شویم و بیماری‌های جدید و نوپدید هر دو یا سه سال یک بار رخ می‌دهند.

وی با اشاره به اهمیت دامپزشکی در تامین سلامت جامعه ادامه داد: توجه به دامپزشکی در صدر قرار دارد و از آنجا که برخی از قوانین دامپزشکی نیاز به اصلاح دارد در تلاش هستیم به عنوان وظیفه ملی و قانونی در جهت دفاع از دامپزشکی نسبت به اصلاح این قوانین با همفکری صاحب‌نظران اقدام کنیم.

داوودی با اشاره به پیش‌بینی‌های سازمان جهانی که مهم‌ترین چالش جهان را تا سال ۲۰۳۰ به تامین مواد غذایی مربوط دانسته‌اند، گفت: بر اساس اعلام WHO ، Oie  و سازمان ملل تقاضای بشریت برای غذا تا سال ۲۰۳۰ سال به سال افزایش یافته و حتی در برخی کشور ها مقدار تورم افزایش نسبی سالانه بین ۵ تا ۵/۸ درصد عنوان شدن و به هرحال این ابرچالش جهانی در حال وقوع به یک تهدید جدی تبدیل می‌شود.

داوودی با بیان اینکه این تغییرات را حتی در اقلیم حیات وحش نیز در رخ دادن است، بیان داشت: در نتیجه کمتر شدن غذای حیوانات شاهد نزدیک شدن حیات وحش به مناطق انسانی هستیم.

 موسوی نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نقش دامپزشکی در کنترل سلامت جامعه گفت: احداث این مجموعه آزمایشگاهی که نقش منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد گام موثری برای پیشرفت فعالیت‌های این حوزه خواهد بود.

لازم به ذکر است، این مجتمع آزمایشگاهی در اداره‌کل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی که در ۴ طبقه، به مساحت ۱۲۵۵ مترمربع احداث شده است.

انتهای پیام/ی

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول