اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

استانها  /  آذربایجان شرقی

آذربایجان‌شرقی رتبه نخست اجرای طرح کشت قراردادی در کشور است/ پایداری تولید در اراضی دیم با اجرای طرح جهش تولید

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از رتبه نخست این استان در اجرای طرح کشت قراردادی با مباشرت تعاونی‌های روستایی در سطح کشور خبر داد و گفت: طرح جهش تولید در اراضی دیم نیز دیگر طرحی است که با هدف تحقق پایداری تولید در این بخش و تقویت دیم‌کاران با نتایج قابل قبول در استان در حال اجراست.

آذربایجان‌شرقی رتبه نخست اجرای طرح کشت قراردادی در کشور است/ پایداری تولید در اراضی دیم با اجرای طرح جهش تولید

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، جلال رحیم‌زاده با اشاره به اجرای طرح کشت قراردادی محصولات کشاورزی در آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: در این طرح که امسال برای نخستین بار به صورت آزمایشی در برخی استان‌های کشور در حال اجراست، دو محصول گندم و دانه‌های روغنی از جمله کلزا کشت می‌شود که در آذربایجان‌شرقی ۳۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیمی و ۶۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آبی در قالب این طرح به زیر کشت می‌رود.

وی، بیشترین تمرکز در این طرح را بر روی کشت آبی عنوان و تصریح کرد: در طرح کشت قراردادی که با هدف حمایت از کشاورزان با توان مالی پایین و فاقد نقدینگی در زمان کاشت و داشت اجرا می‌شود، به صورت پایلوت کشاورزان برخی استان‌ها به ویژه در مناطق جنوب کشور با شرکت‌های غله و در شهرهای نیمه شمالی کشور نیز با تعاونی روستایی به عنوان مباشر قرارداد منعقد می‌کنند. 

رحیم‌زاده افزود: بر این اساس علاوه بر تضمین خرید محصول پس از برداشت، از اقدامات حمایتی از جمله خرید بذر و کود و حتی بیمه محصولات کشاورزی برخوردار می‌شوند.

مدیر امور زراعت جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی، گفت: بر اساس اهداف حمایتی این طرح که البته با تأخیر و در اواخر آذر ابلاغ شده، امسال قرارداد کشت در ۱۶ هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی استان شامل ۱۴ هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی دیم و ۲ هزار هکتار اراضی آبی با مشارکت تعاونی روستایی به عنوان ذی‌نفع و کشاورز به عنوان طرف قرارداد و یا نظارت جهاد کشاورزی منعقد شده و در همین خصوص ۸۰ تن کود پاییزه نیز بین کشاورزان طرف قرارداد توزیع شده و اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم برای توزیع کود بهاره نیز صورت گرفته است.

رحیم‌زاده همچنین اضافه‌  کرد: سال آینده علاوه بر این اقدامات حمایتی در بحث بذر، سمپاشی، کود پاییزه و بهاره و آزمایش خاک نیز در مورد اراضی دارای قرارداد انجام خواهد شد. 

وی، افزایش بهره‌وری و حمایت از کشاورزان را از مهم‌ترین اهداف اجرای طرح کشت قراردادی عنوان کرده و  متذکر شد: علمی کردن کشاورزی با استفاده از ظرفیت نظام مهندسی کشاورزی از طریق ارائه نکات فنی و افزایش میزان تناژ برداشت و تولید از دیگر اهدافی است که در کنار  ساماندهی تولید محصولات کشاورزی در این طرح دنبال می‌شود که فعلا ًمحصولات استراتژیک مانند گندم و دانه‌های روغنی را در دستور کار داریم.

مدیر امور زراعت جهادکشاورزی استان ابراز کرد: افزایش سطح کشت، بهره‌وری بیشتر از منابع آبی، کاشت ارقام مقاوم در برابر کم آبی و به‌کارگیری تکنیک‌های کشت ویژه شرایط کم آبی و تنش‌های آبی نیز در گام‌های بعدی دنبال خواهد شد، به‌گونه‌ای که برای نمونه در بحث کلزا با کارخانه‌های روغن کشی قرارداد می‌بندیم تا محصول تولیدی به محض برداشت به این کارخانه‌ها تحویل و مبلغ حاصله نیز در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

رحیم‌زاده یادآور شد: با وجود ابلاغ دیرهنگام مفاد این طرح از سوی دولت، آذربایجان‌شرقی از لحاظ اجرای طرح کشت قراردادی با مباشرت تعاونی‌های روستایی در سطح کشور پیشتاز است و این طرح سال آینده با قدرت بیشتری اجرایی خواهد شد و نهاده‌های کشاورزی از جمله کودهای مورد استفاده که قیمت بالایی دارند، به‌صورت حمایتی برای کشاورزان طرف قرارداد تأمین و حتی بیمه کشاورزی آنها نیز به صورت اقساطی انجام می‌شود و پرداخت این هزینه‌ها پس از فروش محصول صورت می‌گیرد.

وی، طرح جهش تولید در دیمزارها را دیگر طرح حمایتی از بخش کشاورزی برشمرد و اذعان داشت: این طرح با توجه به ضعیف بودن بخش دیم‌کاران و با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و با هدف تحقق پایداری تولید در اراضی دیم از سال گذشته به صورت پایلوت و آزمایشی در دیم‌زارهای چهار استان همدان، کردستان کرمانشاه و آذربایجان‌شرقی با استفاده از کارشناسان مراکز تحقیقات دیم و جهاد کشاورزی اجرا شد و افزایش ۱۹۰ کیلوگرمی میزان برداشت محصول در هر هکتار از ملموس ترین نتایج آن بود و با توجه به گزارش‌های ارائه شده در این زمینه به خدمت مقام معظم رهبری با دستور ایشان امسال به‌صورت عمومی در کل کشور اجرا می‌شود.

مدیر امور زراعت جهادکشاورزی استان، ادامه داد: بر اساس ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی سهم ابلاغی آذربایجان‌شرقی در این طرح ۳۵۲ هزار هکتار است که اقدامات لازم برای اجرای طرح با پیشرفت ۸۷ درصدی در ۳۰۶ هزار هکتار  از اراضی استان انجام شده و ۲۱۱ هزار هکتار از این ۳۰۶ هزار هکتار نیز از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی و تخفیف در نظر گرفته شده با پشتیبانی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تحت پوشش بیمه قرار گرفته که حدود ۶۸ درصد اراضی را شامل می شود و از این نظر نیز در سطح کشور رتبه نخست را داریم.

رحیم‌زاده گفت: در قالب طرح جهش تولید در دیم‌زارها ۱۵۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض در بحث بیمه محصولات و ۳۰ میلیارد تومان نیز اعتبار توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و با همکاری بانک ملی به عنوان تسهیلات چهار درصدی برای نوسازی تجهیزات کشاورزی در نظر گرفته شده که بر این اساس در آذربایجان‌شرقی پرونده ۴۲۸ دستگاه برای دریافت تسهیلات خرید معرفی شده‌اند و در آینده نیز توزیع بذر آغشته به کود برای تسهیل روند کاشت اجرایی می‌شود.

وی همچنین ادامه داد: در نتیجه این اقدامات سال گذشته محصول کلزای کشت شده در دو هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی دیم استان با قیمتی ۹ درصد بالاتر از نرخ معمول به یک شرکت صنایع غذایی در تهران فروخته شد و امسال نیز در حال انعقاد قراردادهای مشابه هستیم و از کشاورزان دیم کار استان نیز انتظار داریم برای تقویت تولید خود و انتفاع بیشتر از این بخش، به مراکز جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها و بخش‌ها مراجعه از ظرفیت‌هایی مانند ۴۲۵ کارشناس فعال در طرح جهش تولید دیم‌زارها بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/۶۰۰۱۵/س

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول