اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

استانها  /  بوشهر

حکم سبز قاضی/ شکارچی متخلف محکوم به خواندن کتاب محیط زیست شد

رئیس اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از متهم شدن شکارچی ۲ قطعه تیهو به فعالیت در سمن‌های زیست محیطی و مطالعه کتاب نهضت حفظ محیط زیست خبر داد.

حکم سبز قاضی/ شکارچی متخلف محکوم به خواندن کتاب محیط زیست شد

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، سیروس کرمی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اظهار کرد: دادرس شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو دشتستان در طول هفته پایانی آبان ماه حکم سبزی را صادر کرد.

رئیس اداره امور حقوقی اداره کل محیط زیست استان بوشهر افزود: در این پرونده که متخلف اقدام به شکار ۲ قطعه تیهو(یک نر-یک ماده)  کرده بود، حکم تعزیری شش ماه حبس متخلف را با توجه به ابراز ندامت و پشیمانی متهم و اینکه هدف توسعه پایدار سیاست جنایی تعیین انسجام و ادامه هیات اجتماع (دولت و جامعه مدنی) با پاسخ به نیاز اشخاص و اموال به امنیت است و ابزار دستیابی به هدف مذکور در تدابیر کیفری و ناکیفری جستجو می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشتر نظام‌های پاسخگو به جرم تلاش دارند تا با اتخاذ تدابیر درمان- محور زمینه اصلاح مجرمان و بازگشت آنان به جامعه را فراهم سازند و تاحد امکان با فاصله گرفتن از حقوق تنبیهی از حذف یا طرد بزهکار جلوگیری کنند بدیهی است هر اندازه که سیاست جنایی بیشتر از ظرفیت‌های اجتماعی استفاده کننده در دستیابی به این اهداف توفیق بیشتری حاصل می‌کند.

این مقام مسؤول گفت: زندان به عنوان یکی از گسترده ترین مجازات‌ها توفیق چندانی در اصلاح و بازپروری زندانیان نداشته و با توجه به جرم زا بودن محیط زندان و هزینه های اقتصادی به تجویز حاصله از ماده ۶۴ و تبصره آن از قانون مجازات اسلامی حبس شش ماهه تعزیری به مجازات جایگزین متهم شد.

کرمی تصریح کرد: همکاری متهم با یکی از سمن‌های زیست محیطی استان بوشهر یا اداره محیط زیست شهرستان دشتستان در جهت جلوگیری از تخریب محیط زیست و شکار ازطریق فعالیت تبلیغی به مدت شش ماه و مطالعه کتاب نهضت حفظ محیط زیست بیانات مقام معظم رهبری از انتشارات انقلاب اسلامی که پس از مطالعه توسط اجرای احکام کیفری از ایشان آزمون و نمره قبولی اخذ کند.

رئیس اداره امور حقوقی اداره کل محیط زیست استان بوشهر اظهار کرد: در طول سال جاری، صدور احکام سبز در مراجع قضایی شهرستان دشتستان گسترش یافته و این رویه قضایی در صدور احکام زیست محیطی در این شهرستان تبدیل به الگوی قضایی شده است.

وی خاظرنشان کرد: در همین زمینه امیدوارم با توجه به سیاست‌های حبس-زدایی قوه قضاییه، صدور احکام سبز در سراسر استان بوشهر نیز تبدیل به رویه قضایی شود.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول