چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴

استانها  /  چهارمحال و بختیاری

فعالیت 16 مرکز شبانه‌روزی و 45 مرکز روزانه توانبخشی در استان

سرپرست اداره‌کل بهزیستی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه 16 مرکز شبانه‌روزی و 45 مرکز روزانه توانبخشی در استان فعال است، گفت: این مراکز در مجموع به سه هزار و 800 نفر مددجو شامل کودکان ناشنوا، سالمندان، بیماران اعصاب و روان، معلولین ضایعه نخاعی و جسمی حرکتی ارائه خدمات می‌دهند.

فعالیت 16 مرکز شبانه‌روزی و 45 مرکز روزانه توانبخشی در استان

معصومه محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد با بیان اینکه  16 مرکز شبانه‌روزی و 45 مرکز روزانه توانبخشی در استان فعال است، گفت: این مراکز در مجموع به سه هزار و 800 نفر مددجو شامل کودکان ناشنوا، سالمندان، بیماران اعصاب و روان، معلولین ضایعه نخاعی و جسمی حرکتی ارائه خدمات می‌دهند.

سرپرست اداره‌کل بهزیستی چهارمحال و بختیاری در ادامه با بیان اینکه خدمات مراکز روزانه مانند مدرسه است که مددجو صبح با سرویس ایاب و ذهاب وارد مرکز می‌شود و از خدمات پزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری، آموزش‌های مهارت‌های زندگی، موسیقی درمانی، امور فرهنگی و اردویی در طول هفته بهره‌مند می‌شود، افزود: بعد از صرف ناهار مددجو مجددا با سرویس به منزل بازگردانده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اولویت سازمان بهزیستی ارتقا و افزایش مراکز روزانه است چرا که مددجو در اوقات فراغت خود آموزش‌هایی را فرامی‌گیرد، اضافه کرد: این مددجویان در بستر خانواده زندگی می‌کنند و چند ساعتی در روز به توانمندسازی مددجو کمک می‌شود.

محمدی گفت: مددجویانی که سرپرست موثر ندارند و یا دارای شرایط خاص هستند و خانواده توانایی نگه‌داری در منزل را ندارند در مراکز شبانه‌روزی پذیرش می‌شوند.

ارائه خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه به 16 هزار و 600 مددجوی استان

وی با بیان اینکه در طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه تاکنون در استان 16 هزار و 600 مددجوی روستایی شناسایی شده است، افزود: در این طرح تسهیل‌گران که شامل افراد تحصیل‌کرده، دانشگاهی و آموزش‌دیده هستند روند کمک به درمان مددجویان را در نقاط دورافتاده و صعب‌العبور تسهیل می‌کنند.

سرپرست اداره‌کل بهزیستی چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: در طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه مددجویانی که در مناطق روستایی ساکن هستند از خدمات سازمان بهزیستی مانند سایر مددجویان بهره‌مند می‌شوند.

در حال حاضر 450 نفر در استان از خدمات طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده استفاده می‌کنند

وی با بیان اینکه طرح مبتنی بر خانواده از دیگر طرح‌های توانبخشی سازمان بهزیستی است که از سال 91 در استان در حال اجرا است، اضافه کرد: مددجویانی با شرایط خاص که در کنار خانواده‌ها زندگی می‌کنند از بین اعضای خانواده یک مراقب برای آن‌ها در نظر گرفته‌ می‌شود.

محمدی با بیان اینکه در این طرح اولویت با خانواده‌های دو معلول به بالا و یا یک معلول با شرایط خاص است و در هفته چند روز و در هر روز چند ساعت از مددجو مراقبت‌های حمایتی شامل ارائه آموزش‌های لازم را می‌کند، توضیح داد: در صورت نبود اعضای خانواده یک مراقب از خارج منزل ارجاع داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده مبتنی بر مراقبین رسمی و غیررسمی است، تشریح کرد: مراقبین رسمی باید دارای شرایط خاص، تحصیلات و آموزش‌دیده باشند و مراقبین غیررسمی در مناطق محروم و صرفا از اعضای خانواده انتخاب می‌شوند و لزومی برای وجود شرایط خاص نیست.

سرپرست اداره‌کل بهزیستی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در حال حاضر 450 نفر در استان از خدمات طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده استفاده می‌کنند در این طرح حق مراقبت از پایه 200 هزار تومان به بالا با توجه به شرایط خاص مددجو تعیین می‌شود.

انتهای پیام/68024

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول