اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

استانها  /  چهارمحال و بختیاری

گویندگان و نویسندگان اثرات مخرب بی‌حجابی را در فضای فکری جامعه تبیین کنند

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه در مسئله حجاب، نهضت تبیین‌ مقدم‌ بر امر به معروف و نهی از‌ منکر است، گفت: مطالبه مقام معظم رهبر‌ی از جریان‌ انقلابی نهضت تبیین است که یک همت همگانی می‌طلبد و هزار‌ نویسنده و هزار‌ گوینده باید بگویند و بنویسند تا اثرات مخرب بی‌حجابی در فضای تنفس فکری جامعه روشن شود.

گویندگان و نویسندگان اثرات مخرب بی‌حجابی را در فضای فکری جامعه تبیین کنند

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، بیست و هفتمین نشست گفتمان برتر فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری با موضوع عفاف و حجاب عصر امروز با حضور قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی در اردوگاه فرهنگی ایثار واقع در روستای چم‌عالی شهرستان سامان برگزار شد.

حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی در این نشست گفت: کشف حجاب یک پدیده جدید و یک چرخش  تمدنی و تغییر سبک زندگی محسوب می‌شود پس‌ باید از وجوه مختلف مورد تحلیل، بررسی و کنکاش قرار گیرد و ابعاد  آن تبیین شود.

وی با اشاره به اینکه‌ تمدنی بودن پدیده حجاب به این‌ علت است که پدیده غرب در طرف مقابل قرار دارد، افزود: بعد از جنبش فمنیسم که غرب آن‌ را تجربه کرده است، اینجا بخشی از چیدمان پازل غرب است‌ که در دوره رضاشاه با ورود این موج، حاکمیت آن را تحمیل کرد.

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: با نگاه از بعد تاریخی و با عینک تمدنی اگر به تمدن غرب بنگریم می‌توان قصه کشف حجاب را ذیل این‌ پروژه دانست.

زن مسلمان، زن انسان‌ساز است

حریزاوی خاطرنشان کرد: در موضوع کشف حجاب، عظمت نگاه اسلام به زن و عظمت زن‌ در تمدن اسلامی باید مشخص شود.

وی تصریح کرد: با اینکه زن غربی زن فریبنده و زن‌ شرقی سودآور است اما زن مسلمان یک زن انسان‌ساز است آنچنان که رهبر‌ معظم انقلاب، ولایت اجتماعی زن را مطرح کردند.

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه رهبر‌ انقلاب در جریان مباحث کشف حجاب، حرام‌ سیاسی را مطرح کردند، یادآور شد: جنبش کشف حجاب در‌ ایران از پنج سال گذشته آغاز شده بود و سال گذشته به اغتشاشات گره خورد که حتی تعبیر فتنه برای آن سخت است چرا که  فعالیت‌هایی آشکارا صورت می‌گرفت.

حریزاوی با طرح این سوال که پدیده کشف حجاب بیشتر اعتقادی است یا بیشتر اعتراضی؟ گفت: پدیده‌های اجتماعی پدیده‌های طیف‌گونه و مرتبه‌بندی‌ شده هستند که عادت داریم با استفاده از مفاهیم عقلی و نقلی، نظرات را اعتقادی کنیم و دلیلی بیاوریم و مسئله را با شکل پایان‌نامه‌ای حل کنیم.

وی ادامه داد: متأسفانه در حوزه و دانشگاه به این صورت است در حالی که چگونگی مواجه شدن با این موضوع درد بزرگی است آنچنان که رهبر انقلاب موضوع را متنوع‌تر‌ از همیشه مطرح کردند و با طرح حرام‌ سیاسی برای اولین‌بار نشان دادند که در سویه غالب این پدیده سیاسی نحوه مواجهه با آن مهم‌ است و باید شهید مطهری دیگری بیاید تا این مواجهه را تبیین کند.

کم‌بهرگی از اسلام‌ سیاسی و اسلام‌ انقلابی میان بی‌حجابان مشهود است

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: در تحقیق مرکز باقرالعلوم در ‌مطالعه درباره ۷۰‌ دختر دانش‌آموز و مصاحبه با ۷۰ زندانی موج اول اغتشاشات و موسسه جوانان رضوی و تحقیق گونه‌شناسی که توسط سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان متولی دین‌داری مردم در ایران انجام‌ شد، مواردی همچون کم‌بهرگی از اسلام‌ سیاسی و اسلام‌ انقلابی مشهود بود.

حریزاوی تصریح کرد: از هفت طیفی که در جامعه ایران هستند برخی از جامعه متدینین رهبر معظم انقلاب را قبول دارند اما نظام‌ تحلیلی‌ ایشان را نمی‌شناسند و این نوعی آسیب است، بایدانگاره‌های  خود را کنار‌ بگذارند و به مدیریت رهبر انقلاب و نظام فکری ایشان‌ توجه کنند تا تقدم‌ و تاخر بر ولی حل شود.

رهبر انقلاب عبارت حرام سیاسی را برای اولین‌بار در ادبیات مدیریتی مطرح کردند

وی افزود: مقام معظم رهبری با ورود حرام‌ سیاسی که تا کنون در ادبیات مدیریتی مطرح نبوده است در واقع ادبیات گناه کبیره را توسعه دادند که باید یک کار نخبگانی در اختلاف‌نظرهای بین حرام‌ شرعی و حرام‌ سیاسی انجام‌ شود.

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به مبارزه جدی مقام معظم رهبری با دوقطبی‌سازی گفت: رهبر انقلاب برخی از افرادی که کشف حجاب کردند را اهل تضرع دانستند که این‌ بسیار مهم‌ است تا از طرد ضعیف‌الحجاب جلوگیری شود و به تعبیر مقام معظم رهبری این‌ها غافل هستند و نمی‌دانند ‌و باید آن‌ها را آگاه کرد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع کشف حجاب برکاتی داشت، از جمله نگرانی جریان انقلاب از این‌که نظام به یک جمع‌بندی و امر به معروف و نهی از منکر به جریان پایداری برسد.

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی تشریح کرد: با خالص‌سازی و معنادار شدن انقلاب اسلامی و عقلانیت انقلابی، جریانات سال گذشته با صبر و حوصله انقلابی بدون تنش‌های شدید مدیریت‌ شد و البته ریزش‌هایی‌ هم داشت.

حریزاوی ادامه داد: می‌توان گفت طبق صحیفه امام راحل در مقابل تحجر و تجددی که وجود داشت یک نقطه اشتراکی بین تجدد و انقلابی‌گری شکل گرفت.

وی اظهار کرد: از لحاظ تدبیری و معنایی مقام معظم رهبری در مسئله حجاب کوتاه نیامدند و فرمودند من هم در مسئله حجاب مثل امام‌(ره) هستم، باید در حجاب تلاش و اصرار‌ کرد‌ ولی چون جامعه نیاز به اقناع دارد همه باید قیام‌ کنند.

بی‌حجابی ظلم به خود فرد، خانواده و عفت و مقام‌ زن است

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: تبیین ارزش حجاب و اینکه بی‌حجابی نوعی اعتراض و مبارزه با حاکمیت نیست‌‌ و در واقع ظلم به خود فرد، خانواده و عفت زن و مقام‌ زن است یک‌ اصل مهم‌ است.

حریزاوی با بیان اینکه اگر نهضت تبیین بدون‌ روش‌های صریح‌ انتقادی راه بیفتد اثرگذار است چرا که تا تبیین نشود نوبت به امر به معروف و نهی از منکر نمی‌رسد، افزود: مقدمه این واجب یعنی حجاب شرط تاثیر است که به تبیین‌ بر‌می‌گردد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مطالبه مقام معظم رهبر‌ی از جریان‌ انقلابی همین نهضت تبیین است که یک همت همگانی می‌طلبد و هزار‌ نویسنده و هزار‌ گوینده باید بگویند و بنویسند تا اثرات مخرب بی‌حجابی در فضای تنفس فکری جامعه روشن شود.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول