دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵

استانها  /  فارس

زمین‌های شهرک اردوگاه فسا مالک شخصی دارد/ پیگیری برای تغییرکاربری

شهرک اردوگاه فسا واقع در دل شهر پس از گذشت سی سال از جنگ، همچنان شمایل جنگ زده خود را دارد؛ اما انگار که بوی نو شدن می‌آید.

زمین‌های شهرک اردوگاه فسا مالک شخصی دارد/ پیگیری برای تغییرکاربری

به گزارش خبرگزاری فارس از فسا، منطقه‌ای که یک جاده آن را از خوابگاه جدا کرده بود و شمایلی متفاوت با کل شهر محل تحصیلم داشت، همیشه باعث کنجکاویم بود که دلیل این‌همه تفاوت ساختاری چیست؟!

 چند باری را در بین کوچه‌پس‌کوچه‌های خاکی آن، که در زمان تاریکی هوا در کوچه‌ها شاید دست بالا از هر ۱۰ چراغ‌برق یکی از آن دارای روشنایی بود، رفتم؛ منطقه‌ای فقیرنشین با مردمانی بسیار معمولی، منازلی کم امکانات و بسیار ساده با سقف‌هایی شیروانی، کلیاتی از دیده‌ها بود.

 پس از بررسی‌های خواندنی و شنیدنی متوجه شدم که این شهرک، اردوگاه شهید رجایی نام داشته و در سال‌های جنگ برای اقامت مهاجرین و جنگ‌زده‌ها احداث‌شده است؛ همچنین فهمیدم که دارای تقریباً ۳۰۰ منزل بوده و درعین‌حالی که در دل شهر است از گاز کشی بی‌بهره مانده است.

پس از مدتی به نیت گرفتن گزارش، به این شهرک و در میان چند خانم که در جلو منزلی دورهم نشسته بودند، رفتم و پس از معرفی خودم پای صحبت‌هایشان نشستم.

 گلایه و ناامیدی از وعده‌ها

خانمی که در بین صحبت‌ها او را مادر مرجان صدا زدند، شروع به صحبت می‌کند و می‌گوید: ما منزلمان را از جنگ‌زده‌ها خریدیم و سال‌هاست که اینجا ساکن هستیم.

 وی از وعده‌های عملی نشده گلایه کرده و اظهار می‌کند: در تمامی دوره‌ها می‌آیند و قول اصلاح می‌دهند، اما عملی نمی‌شود؛ مسئولین وعده ساخت منزل، وام و گاز کشی دادند اما خبری نیست؛ درحالی‌که فرم نوسازی نیز پرکرده‌ایم.

همسایه‌های دیگر که اکنون تعدادشان نیز بیشتر شده حرف مادر مرجان را تائید کرده و به کوچه‌های خاکی و سقف‌ خانه‌شان اشاره کرده و از ناامیدی‌شان در وعده‌های داده و عملی نشده صحبت می‌کنند.

 مادر مرجان به سختی‌های نداشتن گاز در این منطقه نیز اشاره‌کرده و می‌گوید: زمستان‌ها امکان تکیه دادن به دیوارها از شدت سرما نیست و برای تهیه نفت در این فصل از سال بسیار مشکل‌داریم و خیلی سختی می‌کشیم.

 مرجان به پیشنهاد مادرش من را به منزل‌شان برد تا سقف‌های خانه‌شان را نشانم دهد؛ او می‌گوید: سقف‌های ما از ایرانیت و پشم‌شیشه است که شهرداری اجازه درست کردن آن را به ما نمی‌دهد و در صورت اصلاح حتی جریمه نیز می‌کند.

طراحی یک سناریو

 در ادامه برای پیگیری مشکلات ساکنان این شهرک به گفت‌وگو با رئیس اداره بنیاد مسکن شهرستان فسا پرداختم.

محمد انصاری جابری در این خصوص به خبرنگار فارس در فسا می‌گوید: ۳۰ درصد از اهالی این شهرک همچنان مردم جنگ‌زده و مابقی از قشر ضعیف خود شهرستان هستند.

وی اضافه می کند: با اینک منازل سند نداشته و صاحب زمین‌ها شخص دیگری بوده و افراد تنها مالک هوایی این املاک هستند، اما ساکنین اینجا خودشان منازل را خریدوفروش می‌کردند.

رئیس بنیاد مسکن فسا  در خصوص اقدامات  صورت گرفته برای رسیدگی به وضعیت این منطقه اظهار می‌کند: با حضور معاون بازسازی کشور در شهرستان، بنا بر این شد که مانند شهرستان گچساران، در فسا نیز یک سناریو طراحی کنیم که در اینجا زلزله‌ای رخ‌داده است. پس‌ازآن شروع کرده و با دادن تسهیلات، منازل را بازسازی و تحویل مردم اردوگاه دهیم.

 

رئیس بنیاد مسکن فسا عنوان می‌کند: بنا به تحویل قطعه زمینی توسط اداره راه و شهرسازی به بنیاد مسکن شد؛ تا ما پله‌پله خانه‌ها را تخریب کنیم، بسازیم و جلو برویم.

انصاری جابری در ادامه به خبرنگار فارس می‌گوید: در حال حاضر اداره راه و شهرسازی پیگیر تغییر کاربری زمینی در جلو این شهرک، از فضای سبز و آموزشی به مسکونی است.

وی بابیان اینکه بنیاد مسکن درحال بازپرداخت تسهیلات بازسازی است، مطرح می‌کند: مسئله‌ دیگر، عدم توانایی بنیاد مسکن در نگهداری تسهیلات بازسازی بوده که یک فرصت برای نگهداری آن داریم و پس از مدتی تسهیلات می‌سوزد.

به جد پیگیر تغییر کاربری زمین هستیم

در ادامه به گفت‌وگو با رئیس راه و شهرسازی فسا نشستم.

محمدمهدی غفاری‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در فسا می‌گوید: روبه‌روی اردوگاه مهاجرین جنگی، مقداری زمین متعلق به دولت بوده که نماینده‌ دولت نیز سازمان ملی زمین و مسکن است.

وی با اشاره به کاربری آموزشی و فضای سبز این زمین، عنوان می‌کند: حدود شش هزار متر از این زمین کاربری فضای سبز و ۱۰ هزار مترمربع نیز آموزشی است.

وی افزود: در راستای مسکن اجتماعی و ساماندهی بحث اردوگاه مهاجرین جنگی، جلساتی در شهرستان برگزار و مقرر شد که ما ۱۶ هزار متر را به مسکونی تغییر کاربری داده و در اختیار بنیاد مسکن بگذاریم.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان فسا با اشاره به تلاش‌های زیاد صورت گرفته، ادامه می‌دهد: اداره آموزش‌وپرورش اعلام کرد در صورتی مازاد زمین را عدم نیاز می‌زنیم که شش هزار متر از آن در اختیار این اداره قرار گیرد.

غفاری‌نیا اضافه می‌کند: اما شهرداری،  شش هزار متری که کاربری فضای سبز داشت را با اظهارنظر کتبی برای تغییر کاربری آن به مسکونی، موافقت کرد و اکنون مازاد 9هزار و 866متر بوده که می‌توانیم به مسکونی تبدیل کنیم.

وی بابیان اینکه اقدامات وارد فاز تغییر کاربری شده است، عنوان می‌کند: طی یک ماه آینده زمین  در کمیسیون ماده پنج، جهت تغییر کاربری قرار می‌گیرد.

 

رئیس راه و شهرسازی فسا بابیان اینکه ما به جد دنبال این موضوع هستیم و همچنین با اشاره به جلسه اخیر تشکیل‌شده در شهرستان با حضور  فرماندار، نماینده دستگاه قضا، شهردار و معاون املاک و حقوقی استان، اظهار می‌کند: بنا شد که جلسه کمیته فنی که در واقع پیش‌شرط جلسه کمیته ماده پنج است در هفته آتی با حضور ۱۰ اداره در سطح استان، در خصوص تغییر کاربری زمین اردوگاه تشکیل شود.

زمین را نیاز داریم

رئیس اداره آموزش‌وپرورش فسا نیز در این خصوص به خبرنگار فارس اظهار می‌کند: کاربری 10هزار متر از این زمین آموزشی است؛ درحالی‌که به این قطعه زمین نیاز است، نمی‌توانیم بر آن عدم بزنیم.

امینی‌نژاد با اشاره به اینکه مقداری را عدم نیاز زدیم، عنوان می‌کند: مابقی زمین را برای ساخت سالن اجتماعات نیاز داریم.

وی در جواب خبرنگار فارس مبنی بر ایجاد سالن آمفی‌تئاتر در نقطه‌ای دیگر از شهر، مطرح می‌کند: ما تمامی زمین‌ها با کاربری آموزشی را در سطح شهرستان بررسی کردیم و با توجه به مسئله ترافیکی و کاربری خاصی که برای این سالن مدنظر داریم، این مکان بهترین موقعیت را دارد.

رئیس آموزش‌وپرورش فسا افزود: جایی دیگر موقعیتی مشابه با این زمین برای سالن اجتماعات ندارد و این بهترین مکانی است که به ذهن ما و کارکنان آموزش‌وپرورش رسیده است.

امینی‌نژاد می‌گوید: جلسه‌ای با حضور شهرداری، فرمانداری، بنیاد مسکن، اداره راه و شهرسازی و آموزش‌وپرورش تشکیل شد و به بیش از ۲ هزار متر از زمین عدم نیاز زده شد و اکنون بحثی در آن شش هزار متر نیست.

وی افزود: آن‌ها نیز به این توافق رسیدند که با همان مقدار زمین شهرداری و ما، کار خود را شروع کنند و عدم اقدام برای شروع کاربر سر این قطعه زمین نیست.
 

شهرداری استعلام نمی‌دهد

خبرنگار فارس در خصوص دغدغه‌ ساکنین این شهرک مبنی بر عدم گاز کشی، موضوع را با رئیس اداره گاز فسا مطرح کرد.

علی بردبار در جواب خبرنگار فارس عنوان می‌کند: از نظر شرکت گاز، گاز کشی مشکلی ندارد و این شهرداری است که جواب استعلام ما را نداده و موافق با این امر نیست.

 

مجوز به‌شرط مالکیت

شهردار فسا نیز در خصوص عدم ارائه مجوز گاز کشی و اجازه ساخت سقف منازل به خبرنگار فارس اظهار می‌کند: شهرک اردوگاه دارای چندین مشکل بوده که در چند مورد شهرداری اجازه ورود داشته و در بسیاری از این موارد خیر.

حسن برات مشکل اساسی و بنیادی این شهرک را بحث مالکیت دانسته و می‌گوید: مردم ساکن در این منطقه مالکیت ندارند و زمین‌های اینجا مالک شخصی داشته و شهرداری نیز تنها در قبال مالکیت اجازه صدور مجوز دارد.

وی با اشاره به اینکه حتی مالک زمین‌ها رأی دادگاه مبنی بر تخلیه نیز دارد، بیان می‌کند: اما باملاحظه‌ی وی تاکنون حکم اجرانشده است.

به گزارش فارس، مردمی که در دل شهر سکونت دارند و در چندمتری‌شان امکاناتی هست که آن‌ها از آن بی‌بهره مانده‌ و صدای اعتراضشان به‌جایی نمی‌رسد و در یک‌کلام مظلوم واقع‌شده‌اند؛ نیاز به تلاش جدی مسوولین دارند.

گزارش از زهرا زارع پور

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول