يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴

استانها  /  فارس

تعطیلی دستگاه‌های فرهنگی در شهر مدعی پایتخت فرهنگ

انتقاد بر عملکرد شورای شهر شیراز در آستانه ورود به سال پایانی شورای پنجم و زد و بند بر سر تصدی برخی کمیسیون‌های شورا در کنار عدم شفافیت‌سازی درباره حقوق اعضای شورا همچنین حق‌کمیسیون‌های دریافتی موضوعی است که در روزهای اخیر مورد بحث قرار گرفته است.

تعطیلی دستگاه‌های فرهنگی در شهر مدعی پایتخت فرهنگ

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، انتقاد بر عملکرد شورای شهر شیراز در آستانه ورود به سال پایانی شورای پنجم و زد و بند بر سر تصدی برخی کمیسیون‌های شورا در کنار عدم شفافیت‌سازی درباره حقوق اعضای شورا و حق‌کمیسیون‌های دریافتی موضوعی است که در روزهای اخیر مورد بحث قرار گرفته است.

این در حالی است که رئیس شورای شهر شیراز ، عملکرد شورا را قابل دفاع می‌خواند و ضمن ابراز رضایت از عملکرد شورای فعلی از اعضا می‌خواهد در انتخابات دور ششم شورای اسلامی شهر شیراز نیز حضور پررنگی داشته باشند.

در این میان به اذعان سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز، تغییر رئیس کمیسیون فرهنگی شورا در سال آخر شورای پنجم بدون شک حکایت از عملکرد نامناسب این کمیسیون در بحث فرهنگ دارد.

فرهنگی که به عنوان یکی از مهم‌ترین مباحث در سطح استان فارس و شهر شیراز با توجه به سابقه تاریخی فرهنگی این شهر بسیار حائز اهمیت است.

سخنگوی شورای شهر شیراز در این میان با اشاره به عملکرد نامناسب دستگاه‌های فرهنگی گفت: در شهرداری شیراز یک سازمان عریض و طویل به نام سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری با بیش از ۲۰۰ نفر نیرو وجود دارد که هر فردی در بخشی توانایی کار کردن نداشت، به این بخش منتقل می‌شود.

سعید نظری، در نشست خبری که صبح دوشنبه با حضور رئیس شورا برگزار شد، به این مهم اشاره کرد و گفت: تقریبا می‌توان گفت همه دستگاه‌های فرهنگی این شهر تعطیل هستند و همه اقدامات فرهنگی را متوجه شهرداری می‌دانند.

وی افزود: شهرداری به گاو نه من شیردهی تبدیل شده است که هم باید بودجه‌ها را بدهد و هم برنامه‌ریزی فرهنگی کند و در نهایت هم ضعیف ارزیابی شود!

نظری با بیان اینکه نسبت به عملکرد کمیسیون فرهنگی در سال‌های قبل انتقاداتی وارد بود، گفت: ترجیح دادیم یک نیروی تازه نفس‌، مدیریت کمیسیون فرهنگی را بر عهده گیرد و با تقویت ساختار کمیسیون شاهد عملکرد بهتری در حوزه فرهنگ در سطح شهر شیراز بوده و شهر را به سمتی ببریم که جایگاه پایتخت فرهنگی است.

وی در ادامه نوآوری و خلاقیت را عنصر گمشده در حوزه اجرای پروژه‌های مختلف در شهر شیراز عنوان کرد و گفت: اگر به دنبال توسعه مدیریت شهری در کلان شهر شیراز هستیم باید از عنصر خلاقیت در برنامه‌ریزی‌ شهری بهره‌مند شویم، عنصری که انصافا جایش خالی است.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر مد نظر قراردادن مدیریت مشارکتی در کلانشهر شیراز، گفت: یکی از مشکلاتی که در کلانشهر شیراز همچون سایر نقاط کشور در بحث مدیریت شهری دیده می‌شود، موضوع بروکراسی اداری است که به عنوان یک غول مطرح می‌شود که با شکست این غول، شاهد ایجاد نوآوری در کلانشهر شیراز خواهیم بود.

نظری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر لزوم ارائه گزارش عملکرد شورا و اجرای قانون شفافیت، گفت: برای ارائه گزارش عملکرد باید دید شورا را در چه شرایطی تحویل گرفته‌ایم؟ چرا که زمان آغاز به کار شورای پنجم، قیمت دلار سه هزار و ۲۰۰ تومان بود و امروز هشت برابر شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در حوزه ارتباطات بین‌الملل در شرایط متفاوتی قرار داشتیم و شهرداری دارای بدهی سه تا چهار هزار میلیارد تومانی بود که بیش از دو هزار میلیارد تومان آن مربوط به بانک شهر بود.

سخنگوی شورا بیان کرد: از سوی دیگر مفاهیم توسعه در شهرداری، بتن‌محور و سازه‌محور و مبتنی بر ساخت پل و زیرگذر بود در حالی که شورای پنجم با رویکرد انسان‌محوری، تغییر مفهوم توسعه در شرایط پسامدرن را در شهرداری در دستور کار خود قرار داده است همچنین در این راستا عدالت‌محوری، حفظ محیط زیست، انسان‌محوری، شفافیت، مبارزه با فساد نیز در دستور کار شورا قرار گرفت تا در بدنه شهرداری جاری شود.

نظری یادآور شد: در بحث شفافیت و مبارزه با فساد نیز شورا لوایح خوبی داشت و علی‌رغم وجود محدودیت‌ها، سه کمیته جهت شناسایی مبادی فساد، ساده‌سازی فرمول محاسبه عوارض و صدور پروانه و بازخوانی طرح تفضیلی شکل گرفت.

وی تاکید کرد: طرح تفضیلی، قوانین پیچ در پیج و راه‌های فرار رو به جلو را برای فساد بازگذاشته است بنابراین امروز شورا در تلاش است با شناسایی گردنه‌های بروکراسی در شهرداری به دنبال حل و فصل مسائل و جلوگیری از هرگونه فساد باشد.

عضو شورای شهر شیراز اظهار داشت: در عین حال بر روی افزایش کیفیت سرمایه انسانی در کنار کاهش فساد نیز سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.

وی همچنین با اشاره به بحث تحقق درآمدهای شهرداری، گفت: پیش‌بینی می‌شود بودجه چهار هزار و ٣٠٠ میلیارد تومانی شهرداری تا پایان امسال محقق شود اما با توجه به افزایش بسیار بالای نرخ تورم، شهرداری در هزینه‌کرد با این درآمدها با مشکل مواجه می‌شود.

نظری در پاسخ به لزوم شفاف‌سازی عملکرد دوچرخه‌های اشتراکی هوشمند نیز گفت: در بحث دوچرخه هوشمند بیدود نیز متن قرارداد بر روی سامانه شفافیت شورا قرار گرفته و آماده بهره‌مندی از هرگونه نظر حقوقی هستیم.

شرایط فعلی کشور مانع سرمایه‌گذاری شده است

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست که با یک ماه تاخیر به منظور تجلیل از مقام خبرنگار برگزار شده بود، از اجرای طرح ایده‌های برتر در شورا و شهرداری با توجه به اهمیت بحث نوآوری در کلان‌شهر شیراز خبر داد و گفت: با در نظر گرفتن این موضوع در جشنواره‌های مختلف سعی شده از این عنصر در مدیریت شهری بهره‌گیری لازم صورت بگیرد.

عبدالرزاق موسوی، محور فعالیت‌های شهری شیراز را انسان‌محور عنوان کرد و گفت: مرکز پژوهش‌های شورا به عنوان نقطه قوت این شورا است و طرح‌های مختلفی که قابلیت اجرا دارند در این پژوهشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

موسوی با اشاره به برنامه‌ریزی پنج ساله شورا و فعالیت‌هایی که تا به امروز محقق نشده است، افزود: برنامه‌ریزی‌ که مقرر شده است در سال پایانی شورای شهر انجام شود بر محور فعالیت‌های قبلی است و برنامه‌ریزی‌ که به صورت پنج ساله تدوین شده در سال پایانی شورا نیز لحاظ خواهد شد، این در حالی است که نمی‌توان مهر تأیید بر همه برنامه‌ها زد و اگر موردی مشکل‌دار است، باید اصلاح شود.

وی گفت: مجموعه شرایط حاکم بر کشور امروز فشار زیادی را بر شهرداری وارد کرده و از آنجا که سرمایه‌گذاری و گردشگری تابعی از شرایط عمومی کشور است، کمتر سرمایه‌گذاری حاضر به انجام حضور در عرصه است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در گذشته اداره شهرها با حمایت مالی دولت مرکزی انجام می‌شد، افزود: چندین سال است که دولت دیگر این کار را انجام نمی‌دهد و شهرداری‌ها باید براساس درآمدهای پایدار اداره شوند.

به گزارش فارس؛ در پایان این نشست از خبرنگاران حوزه شورای شهر تقدیر شد.

انتهای پیام/ س

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول