يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۲

استانها  /  فارس

کشمکش بر سر احداث یک کانون فرهنگی-مذهبی در شورای شهر شیراز

یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز عصر امروز در حالی برگزار شد که بگو مگو بر سر یک لایحه شهرداری مبنی بر واگذاری اذن انتفاع موازی ۴۹۷ متر مربع از پلاک‌های ثبتی ۱۰۶۳ و ۱۰۶۰ به هیأت امنای کانون فرهنگی مذهبی چشمه جهت احداث مجتمع فرهنگی و مذهبی بالا گرفت.

کشمکش بر سر احداث یک کانون فرهنگی-مذهبی در شورای شهر شیراز

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، بحث بر سر این لایحه که زمان زیادی از جلسه شورا را به خود اختصاص داد، بر تخصیص متراژ یاد شده به کانون با عضویت آیت‌الله سید شرف‌الدین ملک‌حسینی بود که پس از بحث و گفتگوی بسیار میان اعضا در نهایت به شهرداری شیراز اجازه داده شد که موازی ۴۹۷ متر مربع زمین از این پلاک‌ها واقع در بلوار سرداران به منظور "احداث مسجدی در آینده" با حفظ مالکیت شهرداری و رعایت آیین‌نامه نحوه واگذاری زمین به مؤسسات فرهنگی مذهبی مشروط به حضور حضرت آیت‌الله سید شرف‌الدین ملک‌حسینی در هیأت امنای مسجد آتی‌الاحداث واگذار شود.

بر مبنای تبصره این مصوبه، هیأت امنای مسجد در هنگام طراحی و ساخت موظف به پیش‌بینی احداث و تجهیز حداقل ۳۰۰ متر مربع فضا جهت کتابخانه به صورت مستقل به منظور استفاده عمومی شدند.

در ادامه این جلسه سه ایراد فرمانداری به مصوبه‌های پیشین شورا در هفتم مهرماه سال جاری به موضوع سلب قابلیت استفاده عمومی از عرصه مازاد بر عرض سه معبر پس از اجرای طرح تفصیلی مصوب توسط مراجع ذیصلاح بررسی شد و این مصوبه جهت بررسی بیشتر به کمیسیون شهرسازی و معماری شورا بازگردانده شد.

همچنین لایحه شهرداری شیراز درباره شارژ کارت رفاهی تعداد دو هزار و ۹۹۷ نفر پرسنل شرکت‌های حجمی طرف قرارداد سازمان مدیریت پسماند به مبلغ هر نفر پنج میلیون ریال، به تصویب رسید.

طرح یک فوریتی جمعی از اعضای شورا درباره همسان‌سازی شارژ کارت‌های رفاهی رانندگان استیجاری شاغل در شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز با همه پرسنل رسمی و شرکتی نیز به تصویب رسید که بر اساس آن شهرداری شیراز مکلف شد نسبت به شارژ کارت رفاهی رانندگان استیجاری در مناسبت‌های مختلف، مطابق با پرسنل رسمی و شرکتی اقدام کند.

بر اساس دو تبصره این مصوبه، مبلغ شارژ در خصوص رانندگان استیجاری ایاب و ذهاب معادل ۵۰ درصد مبلغ پرداختی به پرسنل رسمی و شرکتی است و پرداخت مبلغ شارژ نیز منوط به کارکرد به میزان حداقل چهار ماه متوالی خواهد بود.

در ادامه این جلسه ضمن ایراد سخنرانی رئیس هیئت‌مدیره انجمن نابینایان و کم‌بینایان شیراز پیرامون مسائل و مشکلات این قشر جامعه، با اهدای لوح تقدیر به مناسبت روز جهانی عصای سفید از برخی نابینایان به نمایندگی به جهت انجام فعالیت‌های مختلف تجلیل شد.

شهرداری در راستای شفافیت معاملات و قراردادها به شورا گزارش‌ دهد

در ابتدای این جلسه رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در نطق پیش از دستور خود با اشاره به شرایط خطرناک کرونا اظهار داشت:

با توجه به وضعیت سخت و خطرناک گسترش بیماری کرونا و ضرورت رعایت هر چه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامتی شهروندان، ما اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران و کارکنان شورا باید خود در رعایت این امر پیشگام باشیم.

سیدعبدالرزاق موسوی افزود: بنابراین از روسای کمیسیون‌ها درخواست می‌کنم، جلسات کمیسیون‌های شورا را در صورت مکان به صورت ویدئو کنفرانس و با استفاده از فضای مجازی برگزار کنند. در  جلسات صحن هم، صرفا شهردار و نمایندگان شهرداری که حضور آنان، حسب دستور جلسات ضروری است، حضور پیدا خواهند کرد.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از گسترش بیشتر کرونا و حفظ سلامتی شهروندان بر اساس مصوبه هیئت رئیسه تا دو هفته فعالیت شورا صرفاً با حضور اعضای شورا و کارکنان شورا ادامه خواهد یافت و از همه شهروندان در خواست می‌شود از مراجعه حضوری به شورا خودداری نمایند.

رئیس شورای شهر در ادامه خطاب به شهردار شیراز گفت: در موضوع تسریع روند بررسی کمیسیون معاملات و هم چنین شفاف کردن هر چه بیشتر روند معاملات و قراردادهای شهرداری گزارش مستندی به شورا ارایه شود.

وی افزود: در شرایط سخت اقتصادی موجود و محدودیت‌های جدی سرمایه گذاری، ما نیاز به تجدیدنظر و اصلاح نوع نگاه و در مواردی اصلاح قانون داریم بنابراین از مقامات استان، به ویژه استاندار و مسؤولین بازرسی و قضایی استان، انتظار داریم برای حذف موانع و تسهیل جذب سرمایه و سرمایه‌گذار به شهرداری کمک کنند.

موسوی با اشاره به اینکه هزینه اداره شهرداری و توسعه و آبادانی شهر با پول و سرمایه مردم تامین می‌شود، افزود: شهرداری‌ها در تامین منابع مالی در شرایط سختی هستند و ما در تعارض جدی قرار داریم، پس باید در این شرایط که بسیاری از مردم با تعطیلی کسب و کار مواجه هستند و دولت هم کمکی نمی‌تواند انجام دهد، شهر را اداره کنیم.

وی با اشاره به اینکه فقط حقوق و دستمزد شهرداری در سال حدود هزار میلیارد تومان است، گفت: دولت و نظام باید برای درآمدهای پایدار شهرداری‌ها فکری کند لذا از شهردار درخواست می‌کنم که گزارش میزان کمک‌های شهرداری به سایر بخش‌های بیرون از شهرداری، به‌ویژه در حوزه فرهنگی و اجتماعی را تهیه و به شورا ارایه کند.

رئیس شورای شهر شیراز در بخش دیگری از نطق خود با تاکید بر اینکه همه در برابر قانون یکسان هستند و باید پاسخگو باشند، افزود: چرا برخی آرای کمیسیون مواد صد اجرا نمی‌شود؟ مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، حقوقی به هم پیوسته است، همه باید کارشان را خوب انجام دهند و پاسخگو باشند چرا که شفافیت باید برای همه باشد و با هر سوءاستفاده از مقام و موقعیتی باید برخورد شود؛ چرا که قانون برای همه یکسان است‌.

موسوی ادامه داد: در موضوع ماده ۱۰۰ قانون شهرداری و کمیسیون ماده ۱۰۰ چند نکته مهم باید مورد توجه قرار گیرد، اول در تصویب قانون به دلیل ارتباط موضوعی و محتوایی قانون مربوطه با سایر قوانین و آثار اجتماعی فرهنگی، اقتصادی و حقوقی آن قانون باید به تمام شاخص‌هایی که در تصویب یک قانون ضروری است، توجه کنیم. یکی از نکته‌ها و شاخص‌های مهم این است که ما باید قانونی را که تصویب می‌کنیم، مبنی بر انعکاس خواسته‌ها و نیازهای مردم و جامعه باشد که اگر این ویژگی در قانون وجود نداشته باشد، قطعاً با مشکل روبرو خواهد شد.

وی بیان کرد: در حالی‌که اگر امروز بررسی دقیقی انجام شود، برخی از قوانین مصوب مجلس اجرایی نشده و یا به صورت ناقص اجرا شده‌اند. بنابراین باید به شاخص‌ها و ویژگی‌هایی که در تهیه و تصویب یک قانون ضروری است توجه کنیم.

رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه در موضوع ماده صد بنده تصور نمی‌کنم که اشکالات همه متوجه خود قانون باشد یعنی با اصلاح قانون مشکلات  برطرف شود، افزود: کمیسیون‌های مواد صد حداقل با دو مشکل روبرو هستند؛ اول اینکه به هر صورت شهرداری ها به دلیل قطع تمام منابع  مالی دولت و اینکه هزینه اداره شهر را باید از جیب مردم تامین کنند و عملاً هم تا کنون مجلس در تصویب قانونی که بتواند درآمدهای پایدار را برای شهرداری ها تامین کند موفق نبوده است، در عمل بخشی از منابع مالی شهرداری‌ها از محل همین ماده ۱۰۰ تامین می‌شود. نکته دوم، دخالت عوامل ذی‌نفوذ در صدور رای در کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ است و مهمتر از آن در اجرای رای.

وی افزود: چه بسیار آرایی که از کمیسیون صادر شده است، اما به دلیل نفوذ اشخاص صاحب نفوذ اجرای آن متوقف شده است. بنابراین ما باید فکری در این دو مورد کنیم؛ اول مشکل درآمدهای پایدار شهرداری ها را حل کنیم و دوم موضوع دخالت ها و نفوذ عناصر صاحب نفوذ هم از بین برود.

موسوی گفت: نظر به اینکه طرح اصلاح ماده صد قانون شهرداری‌ها در شورای عالی استان‌ها، در حال رسیدگی است از همه صاحب نظران و کارشناسان مرتبط دعوت می‌شود نظرات و پیشنهادات خود را ظرف مدت حداکثر یک هفته به کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز ارائه تا جمع بندی و به شورای عالی استان‌ها ارسال شود.

انتهای پیام/ س

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول