شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸

استانها  /  فارس

فارس من| سنگبری‌های بلوار دکتر حسابی شیراز ساماندهی می‌شوند

شهردار منطقه ۱۰ شیراز اظهار داشت: از سالها پیش سنگبری‌هایی در محدوده بلوار دکتر حسابی تا دوکوهک فعالیت کرده اند که هم اکنون با گسترش شهر و سکونت بسیاری از مردم در حوالی این مکان ها، نیاز است تا فعالیت و محدوده آنها نیز مشخص و مدون شود.

فارس من| سنگبری‌های بلوار دکتر حسابی شیراز ساماندهی می‌شوند

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سوژه ای با عنوان « ضرورت جمع‌آوری پسماندهای عمرانی بلوار دوکوهک شیراز» در سامانه فارس من خبرگزاری فارس ثبت شده که در توضیحات آن آمده است:
« چرا محدوده بلوار دکتر حسابی تا دوکوهک شیراز از نخاله‌های ساختمانی و ضایعات سنگ‌بری‌ها پر شده است؟

فقط کافی است باد شدیدی بوزد و تمام پیاده رو و قسمت های اطراف را گرد و خاک و ناخاله و ضایعات بپوشاند. چرا این قسمت را بررسی نمی‌کنید؟ چرا سنگبری‌ها به خارج از شهر منتقل نمی‌شوند؟

چرا شهرداری به سلامتی مردم و مبلمان شهری توجه نمی‌کند؟ واقعا این قسمت و این وضعیت در شأن مردم نیست. خواهش میکنم این موضوع را پیگیری کنید.»

خبرنگار فارس موضوع را از شهردار منطقه ۱۰ و رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز پیگیری کرده است.

معرفی سنگبری‌های متخلف به مراجع ذی صلاح

روح اله خوشبخت در گفت و گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه پروژه های عمرانی و ساخت و ساز جزء لاینفک در هر شهر می باشد، اظهار داشت: ماحصل این پروژه ها و ساخت و سازها حتی فعالیت برخی مشاغل نظیر سنگ‌بری‌ها تولید پسماندهایی با عنوان پسماندهای عمرانی و ساختمانی است و یکی از دغدغه های مدیران شهری ساماندهی و مدیریت این پسماندها می باشد.

وی ادامه داد: در شهر شیراز روزانه شیراز حدود ۷ هزار تن پسماند عمرانی و ساختمانی وارد سایت دفع این پسماندها می شود که برای مدیریت این پسماند از مرحله تولید تا دفع نهایی راهکارها و دستورالعمل‌هایی قانونی در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز تصریح کرد: به همین منظور ساماندهی پیمانکاران خاکبردار در سطح شهر از سال ۱۳۹۱ شروع شده و عملیات خاکبرداری تا دفع نهایی باید با مجوز این سازمان صورت پذیرد.

به گفته وی، برای نخاله های حاصل از احداث بنا نیز از سال ۱۳۹۱ ظروف مخصوص ذخیره این پسماندها در شیراز تهیه گردید و شهروندان در زمان احداث یا تعمیرات ساختمانی می توانند آن را از اداره ساماندهی پسماندهای عمرانی و ساختمانی سازمان درخواست نموده و ضایعات ساختمانی خود را در این مخازن ذخیره کرده و پس از  پر شدن ظروف با اعلام به شرکت یا سازمان نسبت به تخلیه آن اقدام می شود.

این مسئول در خصوص پسماندهای سنگبری ها بیان کرد: این ظروف یا مخازن ها برای مشاغلی نظیر سنگبری ها که در حین فعالیت روزانه پسماند عمرانی و ساختمانی دارند نیز  می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در مسیر پرتردد بلوار دکتر حسابی و دوکوهک سنگبری‌هایی وجود دارند که فعالیت آنها منجر به تولید پسماند عمرانی و ساختمانی می شود و در برخی اوقات برای پسماندهای تولیدی خود اقدام مناسب انجام نمی دهند، خاطرنشان کرد: برای همین منظور امور ساماندهی پسماندهای عمرانی و ساختمانی ضمن تذکر و اخطار لازم، در صورت عدم رعایت موضوع، پرونده تشکیل داده و به مراجع ذی‌صلاح معرفی می نمایند.

خوشبخت با اشاره به اینکه در این مسیر پروژه های عمرانی نظیر توسعه زیرگذر گلستان و احداث چپ گرد صدرا از مدت ها پیش شروع شده است، اظهار داشت: برای تسریع در اجرای برخی پروژه های عمرانی و حتی ساختمانی با درخواست مناطق شهرداری و سازمانها دپوهای موقت پسماند عمرانی در نزدیک محل پروژه در نظر گرفته می شود و پسماندهای حاصل از عملیات اجرای پروژه در آن منطقه دپو می شوند و پس از پایان عملیات اجرایی پروژه ها، این پسماندها به سایت دفع پسماندهای عمرانی و ساختمانی منقل خواهند شد.

تهیه طرح مدون برای ساماندهی سنگبری‌ها

شهردار منطقه ۱۰ شیراز نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: از سالها پیش سنگبری‌هایی در محدوده بلوار دکتر حسابی تا دوکوهک وجود داشته و فعالیت کرده اند که هم اکنون با گسترش شهر و سکونت بسیاری از مردم در حوالی این مکان ها، نیاز است تا فعالیت و محدوده آنها نیز مشخص و مدون شود.

وی ادامه داد: به همین منظور شهرداری در حال تهیه یک طرح کامل و جامع برای ساماندهی سنگبری های این محدوده می باشد و ضمن تنظیم توافق‌نامه با مالکین این سنگبری‌ها، طرح را به کارگروه امور زیربنایی ارسال نماید.

مهران بهرامی نژاد در خصوص رهاسازی نخاله ها بیان کرد: در صورت مشاهده این اتفاق و رهاسازی نخاله و پسماند عمرانی در اطراف این سنگبری ها، تا سه مرتبه اخطار به همراه جریمه خواهد بود و پس از سه بار اخطار به مراجع قانونی تحویل داده خواهند شد.

وی با اشاره به بررسی ها و برخوردهای صورت گرفته بیان داشت: تاکنون مواردی را داشته ایم که سنگبری با عدم رعایت قانون، اقدام به ریختن نخاله های خود در محیط اطراف نموده که به شدت با آن برخورد شده است.

شهردار منطقه ۱۰ با بیان اینکه سلامت و رفاه مردم در اولویت شهرداری قرار دارد، گفت: در صورت مشاهده هرگونه تخلفی از جمله ریختن نخاله در محیط شهری، شهروندان می توانند با شماره ۱۳۷ تماس گرفته و موضوع را گزارش دهند که در اسرع وقت ماموران شهرداری به آن رسیدگی خواهند کرد و در صورت لزوم برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/س

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول