پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۴

استانها  /  فارس

تامین مسکن محرومان و توسعه روستایی؛ اولویت بنیاد مسکن

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس با بیان اینکه در سالی که گذشت طرح تامین ۳ هزار ۵۰۰ واحد مسکونی ویژه مددجویان و اقشار آسیب‌پذیر در فارس ۹۰ درصد پیشرفت داشت، گفت: این طرح با تاکید بر توسعه روستایی و محرومیت‌زدایی امسال هم دنبال می شود.

تامین مسکن محرومان و توسعه روستایی؛ اولویت بنیاد مسکن

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، عطا الله زمانی با گرامیداشت دهه حساب ۱۰۰ امام راحل و گرامیداشت سالروز تاسیس بنیاد مسکن افزود: به مالکان هر واحد مسکونی مددجویی در قالب این طرح ۳۰۰ میلیون ریال کمک رایگان پرداخت شده که تاکنون در این زمینه ۷۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس گفت: طرح ساخت ۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی ویژه مددجویان و اقشار آسیب پذیر در قالب تفاهم نامه با سازمان برنامه و بودجه سال گذشته در فارس اجرایی شد و تا کنون ۹۰ درصد پیشرفت داشته است، در قالب این طرح وام های ارزان قیمت ۵۰ میلیون تومانی در اختیار مالکان واحدهای مسکونی قرار می گیرد، ۶۴ درصد از واحدهای مسکونی دریافت کننده تسهیلات نیز در این طرح کار مقاوم سازی را انجام داده است.

وی اظهار داشت: بنیاد مسکن با تهیه و اجرای طرح های هادی روستایی گام های موثری برای توسعه و محرومیت زدایی در استان فار س انجام داده است، هم اکنون برای ۱۰۰ درصد روستاهای استان فارس طرح هادی تهیه شده و در ۵۴ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار معادل یک هزار و ۲۶۴ روستا این طرح اجرایی شده است و شاخص توسعه روستایی در استان فارس فراتر از متوسط کشوری است.

زمانی افزود: این طرح ها در ۲ هزار و ۳۳۸ روستا در استان فارس تهیه  شده  ۳۳۵ طرح هادی در استان فارس در سال گذشته  اجرا شده است.

وی صدور اسناد مالکیت در روستاها با همکاری ثبت اسناد و املاک را یکی دیگر از شاخص های توسعه روستایی در فارس دانست که بنیاد مسکن دنبال کرده است و گفت: 283 هزار و 213 سند مالکیت روستایی در فارس صادر شده است ، در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت نیز 33 هزار و 857 جلد سند مالکیت واحد های مسکونی صادر شده است .

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس ادامه داد: اعطای اسناد مالکیت، موجب قانونمند شدن معاملات و جلوگیری از تخلفات و ایجاد انگیزه برای رونق اقتصادی در مناطق شهری و روستایی شده است.

وی اظهار داشت: تضمین مالکیت و ارزش دادن به تثبیت مالکیت خانه‌های مسکونی، جلوگیری از تعارض مالکان، وجود وثیقه‌ای مطمئن برای اخذ تسهیلات، جلوگیری از مهاجرت جامعه روستایی به شهرها، برنامه‌ریزی موثر در بازار خرید و فروش و قانونمند کردن این فعالیت همچنین تسریع در امر آموزش و بهداشت، از نتایج اجرای این طرح است.

زمانی، فقدان اسناد املاک را باعث ایجاد مشکل در برنامه‌ریزی اجتماعی و اقتصادی دانست و گفت: نبود مستندات در املاک و مستغلات، موجب می‌شود که معاملات به صورت غیررسمی صورت گیرد و همچنین به دلیل وجود اطلاعات ناقص، افرادی در فروش املاک ایجاد خدشه کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس از واگذاری اراضی به متقاضیان و زوج های جوان به عنوان یکی دیگر از شاخص های توسعه روستایی یاد و خاطر نشان کرد : ۱۰۳ هزار و ۳۰۵ قطعه زمین تا کنون به متقاضیان در روستاهای استان فارس واگذار شده است همچنین بنیاد مسکن با همراهی اداره کل امور عشایر استان ۱۳۵ طرح مطالعاتی اسکان عشایر تدوین کرده که ۶۱ طرح مصوب شده است ، همچنین ۵۲ روستای استان فارس برای تهیه طرح مطالعاتی هدف گردشگری و حفظ بافت با ارزش فرهنگی و گردشگری شناسایی شده که این طرح ها در ۴۶ روستا تصویب شده و ۱۴ طرح نیز در حال مطالعه است.

وی به موضوع واگذاری زمین در روستاها برای ایجاد انگیزه سکونت نیز اشاره کرد و گفت: بنیاد مسکن در برخی از روستاها زمین واگذار می کند، افرادی که در این موارد متقاضی هستند می توانند با اخذ زمین مناسب و اقدام به ساخت و ساز زمینه افزایش جمعیت را هم فراهم کنند، در این زمینه از حساب ۱۰۰ امام (ره) هم برای ساخت سرپناه کمک می شود ، کمک های هشت میلیون تومانی هم می شود تا سرپناه نیازمندان در روستاها با سرعت ساخته شود ، خیرین هم دراین زمینه کمک می کنند تا ساخت سرپناه شتاب گیرد.

زمانی به اقدامات انجام شده برای بازسازی واحد های خسارت دیده از سیل در خارج از استان فارس هم اشاره کرد و گفت: فارس به عنوان استان معین از سال ۶۹ که زلزله رودبار رخ داد تا سیل سال ۹۸ در استان خوزستان بازسازی ۱۹ هزار و ۱۷۱ واحد مسکونی را خارج از استان فار س انجام داده است.

وی، تامین مسکن شهری متناسب با سطوح درآمدی شهروندان را از اولویت های بنیاد مسکن دانست و گفت: اجرای ۵ هزار و ۳۴ واحد مسکونی در قالب ۸۸ طرح دراستان فارس، طراحی یک هزار و ۳۳ واحد مسکونی در قالب ۳۷ پروژه در دست اجرا از جمله عملکردها در حوزه مسکن شهری است، همچنین در این حوزه ۷۱ پروژه مسکونی با پیشرفت فیزیکی ۲۳ درصد برای ساخت ۲ هزار و ۱۰۷ واحد مسکونی در حال اجرا است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس با اشاره به استقبال کم نظیر متقاضیان طرح مسکن ملی در فارس به ویژه در مناطق جنوبی استان گفت: ۴ هزار و ۲۵۶ قطعه زمین برای اجرای این طرح در فارس آماده شده است.

زمانی، افزود: تاکنون ۲۲ هزار و ۱۸۶ نفر برای مشارکت در این طرح نام نویسی کرده‌اند و شمار متقاضیانی که تایید نهایی شده‌اند، پنج هزار ۹۸۷ نفر است. 

وی اظهار داشت: با مشارکت بنیاد مسکن، یک هزار و ۱۴۳ نفر در قالب طرح مسکن ملی در بانک‌های عامل مبادرت به افتتاح حساب کرده و ۲ هزار و ۷۷۷ نفر از متقاضیان نیز آورده خود را واریز کرده‌اند. 

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد: میزان آورده متقاضیان طرح مسکن اقدام ملی در این استان تاکنون یک هزار و ۱۶۶ میلیون ریال است و برای ۸۱ واحد پروانه ساخت صادر شده است.  

به گفته زمانی، کار پی‌کنی برای ۵۷ واحد آغاز شده، ۵۷ واحد در مرحله اجرای اسکلت است و سایر عملیات زیرساخت نیز با پیشرفت مناسبی در حال اجراست.  

وی، با برشمردن مزایای اجرای طرح اقدام ملی و حمایت دولت از این طرح، گفت: شهرستان‌های لارستان، اوز، گراش، خنج و دیگر شهرهای جنوب استان فارس با استقبال کم نظیر از این طرح، رکورد کم سابقه‌ای را در کشور به ثبت رساندند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس ادامه داد: در طرح مسکن ملی که در شهرستان‌های جنوب فارس قرعه کشی و نام نویسی آن انجام شده، روند قرعه کشی و سرعت عمل واریز وجه متقاضیان به نحو شایسته‌ای صورت گرفته است و این موضوع نشان دهنده شاخص کیفی اجرای این طرح در جنوب استان فارس است. 

وی ادامه داد: در پنج سال گذشته بنیاد مسکن بیش از ۱۷ میلیون متر مکعب آسفالت در روستاها انجام داده و طرح توسعه معابر با آسفالت و زیر سازی معابر شتاب قابل توجه گرفته است ، به عبارت دیگر  هزار و ۷۰۰ کیلومتر آسفالت داخل روستاها انجام شده است ، این موضوع زمینه ساز مهاجرت معکوس و ایجاد انگیزه برای سکونت در روستاها است و تحول قابل قبولی ایجاد کرده است.

انتهای پیام/س

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول