دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۷
۱۴:۲۲  -  ۱۳۹۹/۱/۷
طرح‌های اقتصاد مقاومتی گیلان به 41 پروژه کاهش یافت/ افزایش یک‌باره 9 پروژه اقتصاد مقاومتی در حوزه گردشگری

گفته‌شده تعداد پروژه‌های اقتصادی مقاومتی گیلان از 55 پروژه در سال گذشته به 41 پروژه کاهش‌یافته و علیرغم اینکه چهار دستگاه فاقد طرح‌های اقتصادی هستند، 9 پروژه اقتصاد مقاومتی به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری پیوست شده است.

طرح‌های اقتصاد مقاومتی گیلان به 41 پروژه کاهش یافت/ افزایش یک‌باره 9 پروژه اقتصاد مقاومتی در حوزه گردشگری

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، پیش از ظهر امروز نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی و اقتصاد مقاومتی گیلان در تالار غدیر استانداری به ریاست استاندار و اعضای ثابت این شورا برگزار شد.

کاهش ۱۴ عدد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی گیلان در سال جاری

در سال گذشته مجموعاً ۱۸ پروژه اقتصاد مقاومتی با ۵۵ زیر پروژه در استان گیلان از سوی ۹ دستگاه دنبال شد اما برای سال جاری (۹۹) مجموعاً ۴۱ پروژه توسط ۶ دستگاه در دست اقدام است و نشان می‌دهد امسال در گیلان با کاهش ۱۴ پله‌ای تعداد پروژه‌ها روبرو هستیم.

بیشترین پروژه‌های اقتصادی مقاومتی سال گذشته با هشت پروژه و ۱۴ زیر پروژه مربوط به سازمان جهاد کشاورزی استان بود و امسال نیز این سازمان گرچه تعداد پروژه‌هایش به ۱۰ پروژه تقلیل یافته اما مجدداً در صدر دستگاه‌های پرتعداد به لحاظ داشتن پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است.

بنا بر گفته مسؤولان سازمان برنامه‌وبودجه گیلان، امسال دستگاه‌های اجرایی زیر پروژه نخواهند داشت و نکته مهم‌تر این‌که سازمان مدیرت پسماند شهرداری‌های تابعه، پارک علم و فناوری، اداره کل شیلات و شرکت آب و فاضلاب گیلان فاقد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی هستند.

همچنین شورای برنامه‌ریزی گیلان، امسال برای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان که سال گذشته فاقد پروژه بود، ۹ پروژه اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی کرده است.

ارسلان زارع، استاندار گیلان با اشاره به تعیین عنوان «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری برای امسال، اظهار کرد: این عنوان با توجه به شرایط کنونی کشور بهترین شعار بوده و ما نیز باید با همدلی، انسجام و تلاش، کوشش حداکثری برای تحقق این شعار محوری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برای تحقق جهش تولید باید گام‌ها فراتر از روال معمول و عادی باشد، افزود: تصمیمات شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان می‌تواند در جهت تحقق جهش تولید بسیار اثرگذار باشد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به اینکه نهاد برنامه‌ریز و‌ مغز متفکر سیاست‌های تحقق جهش تولید، سازمان برنامه‌وبودجه است، گفت: گزارش و تصمیم‌سازی‌های کمیته‌های ذیل شورای برنامه‌ریزی توانستند طی سال گذشته موفق عمل کنند که کمیته‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، محیط‌زیست، فناوری، اشتغال و خانواده از نمونه‌های آن است، ازاین‌رو شورای برنامه‌ریزی و کمیته‌های آن باید زمینه توسعه استان را فراهم کنند.

نقش اثرگذار کمیته‌های تخصصی شورای برنامه‌ریزی در توسعه و رونق تولید

زارع با بیان اینکه تلاش شورای برنامه‌ریزی در سال جهش تولید باید مضاعف شود، تصریح کرد: کمیته‌های فرعی و‌ تخصصی شورای برنامه‌ریزی در سال جاری باید پیشنهادات خود را تدوین و در شورای برنامه‌ریزی استان مطرح تا در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود.

وی با بیان اینکه تکمیل پروژه‌های اقتصاد مقاومتی با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در گیلان برای سال ۹۹ در اولویت هستند، افزود: در سال جاری برای هر دستگاه نیازمند برنامه مشخص و زمان‌بندی‌شده هستیم، بنابراین همه دستگاه‌های اجرایی استان باید برنامه‌های سازمان خود را برای تحقق شعار سال حداکثر به مدت یک هفته تدوین و به دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی استان مکتوب اعلام کنند.

تحقق بیش از انتظار گیلان در صادرات غیرنفتی

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه در سال جاری باید از ظرفیت واحد‌های تولیدی و اقتصادی فراتر از ظرفیت اسمی آن‌ها بهره برد، خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری ما در صادرات غیرنفتی برای سال ۹۸ فراتر از ۵۰۰  میلیون دلار دیده شد و با این هدف‌گذاری توانستیم تا اسفند سال پیش از مرز ۵۱۸ هزار میلیارد تومان عبور کنیم و این میزان از صادرات، به‌غیراز صادرات چمدانی است.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین بر حمایت نظام اداری و مالی استان از تولیدکننده، تأکید کرد و گفت: تولیدکننده‌ها در همه بخش‌ها باید در صدور مجوزها و تسهیلات مالی در بانک‌ها بیشتر حمایت شوند.

زارع با بیان اینکه باید زمینه ارتقای کمی و کیفی واحدهای تولیدی را دستگاه‌ها را فراهم کنند، گفت: اگر شرکت‌ها و کارخانه‌ها با همان ظرفیت سال گذشته کار کنند نمی‌توان گفت جهشی در تولید صورت گرفته ازاین‌رو باید ظرفیت کمی و کیفی واحدهای تولیدی همان‌گونه که شرکت‌های تولید ملزومات بهداشت فردی در اسفندماه توانستند میزان تولید خود را بعضاً سه شیفته نیز افزایش دهند.

ضرورت افزایش کمی و کیفی تولید در گیلان با مساعدت دستگاه‌ها

وی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها باید برای خود برنامه‌ریزی در جهت توسعه و جهش تولید داشته باشند، خاطرنشان کرد: باگذشت سالیان سال در گیلان تنها یک کشت در بخش برنج انجام می‌شود و لذا شعار امسال باید بهانه‌ای برای افزایش تولید جهش وار و جهادی در همه دستگاه‌ها ازجمله جهاد کشاورزی باشد.

استاندار گیلان با بیان اینکه جهش تولید شعار نیست، بلکه سیاست و برنامه‌ای است که باید برای تحقق آن اهتمام ویژه داشت، تصریح کرد: علیرغم فعال شدن چندین شرکت در شهرک‌های صنعتی متأسفانه تعدادی دیگر همچنان بسته هستند و باید امسال با تلاش مضاعف و‌ جهاد گونه دستگاه‌ها و بانک‌ها، فعال شوند و به چرخه تولید بازگردند.

سیستم مدیریت کشور در شرایط سخت تحریمی موفق عمل کرده است

محمدعلی محمدی، دبیر شورای برنامه‌ریزی استان گیلان با اشاره به نام‌گذاری امسال به جهش تولید و استمرار این شعار در راستای شعارهای سال‌های اخیر اظهار کرد: تجربه نشان داده تعیین شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب در جامعه اثربخش بوده که یکی از آن حفظ و ارتقای جایگاه ایران در سطح بین‌المللی است.

وی با اشاره به موفقیت ایران در شرایط سخت تحریم، افزود: ایران در اوج تحریم‌های آمریکا در نقطه مطلوبی قرار دارد و این مهم نشان می‌دهد سیستم مدیریتی کشور علیرغم همه فشارها توانسته موفق عمل کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه باید برای تحقق جهش تولید به‌صورت مصداقی تلاش کرد، افزود: در این راستا سازمان برنامه‌وبودجه در حال تدوین برنامه‌ای است که به‌زودی ابلاغ می‌شود.

وی از ادغام کارگروه‌های تخصصی ذیل شورای برنامه‌ریزی با مصوبه هیئت‌وزیران خبر داد و گفت: این کارگروه‌ها به چهار کارگروه تخصصی تقلیل یافته و در سال جاری نیز با همین رویه ادامه کار می‌دهد.

دبیر شورای برنامه‌ریزی استان گیلان همچنین از تشکیل جلسات این شورای در نخستین شنبه هرماه بر اساس تقویم اجرایی خبر داد و گفت: این جلسات به‌صورت ماهانه تشکیل می‌شود و جدای از جلساتی هست که با حضور مسؤولان ملی در سطح استان تشکیل می‌شود.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷/ق

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    همراه اول