يکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲

استانها  /  گیلان

نمازجمعه تریبونی برای مطالبه‌گری خواسته‌های مردم از دستگاه‌ها

امام‌جمعه رودسر با بیان اینکه تریبون نماز جمعه تریبون رهبری و نظام است که سیاست‌های رهبری به‌واسطه این تریبون تشریح و ترویج می‌شود، گفت: ائمه جمعه به‌عنوان محور وحدت، حق دخالت در کار اجرایی را ندارند اما می‌توانند از طرف مردم با مطالبه‌گری بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت داشته باشند.

نمازجمعه تریبونی برای مطالبه‌گری خواسته‌های مردم از دستگاه‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس از رودسر، نماز جمعه به‌عنوان یک مراسم عبادی سیاسی در بین امت اسلام از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار است امام صادق (ع) در این زمینه می‌فرماید هیچ‌کس نیست که به‌سوی نماز جمعه گام بردارد مگر آن‌که خداوند سبحان آتش جهنم را بر او حرام گرداند.

نماز جمعه منشأ آثار و برکات زیادی است و همانند سایر اجتماعات دینی موجب تقویت روح همبستگی و برادری و ایجاد وحدت و الفت بیشتر میان مسلمانان و اصلاح و تزکیه فرد با آگاه ساختن جامعه از مسائل سیاسی و مشکلات اجتماعی می‌شود زیرا انحطاط و ضعف و زبونی هر اجتماع بیش از هر چیز معلول عدم آگاهی و بازماندن از رشد سیاسی و عدم اطلاع‌رسانی از مشکلات است.

نماز جمعه در عصر غیبت، واجب تخییرى است و انسان می‌تواند نماز جمعه و یا نماز ظهر را بخواند.
نماز جمعه دو رکعت است و حتماً باید به‌صورت جماعت خوانده شود. پیش از نماز، دو خطبه واجب دارد که خطیب، در آن‌ها علاوه بر دعوت نمازگزاران به تقوا، مسائل اجتماعى سیاسى مسلمانان را هم باید مطرح کند. گوش دادن به خطبه‌های نماز جمعه واجب و شرکت نکردن بدون عذر، در نماز جمعه، نشانه نفاق است.

رسول خدا صلی اللّه علیه و آله در آغاز هجرت، وقتى به مدینه رسید، اولین نماز جمعه را براى مردم بپا داشت و این اجتماع شکوهمند و سازنده را پایه‌گذاری کرد.

پنجم مردادماه سالروز اقامه نخستین نماز جمعه تهران به امامت حضرت آیت‌الله طالقانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که امام خمینی (ره) پس از انقلاب با احیا و انتشار گسترده آن در همه شهرهای ایران از آن برای انتشار سلطه دینی سیاسی ولی‌فقیه استفاده کرد ازاین‌رو امامان جمعه همگی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از سوی ولی‌فقیه منصوب‌شده و دیدگاه رسمی ولی‌فقیه را بیان می‌کنند. 

امام‌جمعه رودسر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رودسر اقدام معمار کبیر انقلاب اسلامی برای احیای نماز جمعه در کشور را حکیمانه دانست و اظهار کرد: امام (ره) با احیای دوباره نماز جمعه به‌عنوان یک فریضه قرآنی خواست تا مردم به‌صورت هفتگی با انقلاب و ولایت بیعت کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین تقی روحانی با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نماز جمعه در معدود مناطق کشور و به‌صورت پراکنده برگزار می‌شد، افزود: امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی در سراسر کشور و در بیش از ۹۰۰ مرکز استان، شهرستان و بخش فریضه نماز جمعه اقامه می‌شود.

نماز جمعه یک عبادت سرتاپا سیاسی است
وی با بیان اینکه نماز جمعه یک نماز عادی و معمولی نیست بلکه یک عبادت سرتاپا سیاسی بوده که از زمان تأسیس تاکنون فراز و نشیب‌های فراوانی به خود دیده است، تصریح کرد: خطیب جمعه بخشی از خطبه‌ها را به مسائل سیاسی جهان و جامعه اسلامی اختصاص می‌دهد و نمازگزاران شعارهای استکبارستیزانه سر می‌دهند.

وی با اشاره به اقدام منافقین در ترور ائمه جمعه در محراب نماز و تقدیم پنج شهید محراب به انقلاب اسلامی افزود: باوجوداینکه دشمن اعلام می‌کرد نماز جمعه را مورد هدف قرار می‌دهد اما خللی در ایمان مردم برای اقامه نماز جمعه ایجاد نمی‌شد مردم حتی در زمان موشک‌باران شهرها توسط رژیم بعثی عراق با کفن نماز جمعه را اقامه می‌کردند.

امام‌جمعه رودسر تعطیلی چهارماهه نماز جمعه در ایام شیوع گسترده ویروس منحوس کرونا را به‌واسطه حفظ سلامت مردم و با تائید مقام معظم رهبری دانست و گفت: به دنبال اعلام وضعیت سفید در استان‌ها شاهد حضور پرشور مردم مشتاق برای اقامه نماز جمعه این یادگار امام (ره) در مصلاها بودیم که نشانگر جایگاه ارزشمند نماز جمعه در بین مردم است.

وی با اشاره به نقش محوری ائمه جمعه در جامعه بیان کرد: مقام معظم رهبری ائمه جمعه را فرماندهان قرارگاه‌های فرهنگی جامعه در جنگ نرم معرفی کردند و لذا ائمه جمعه در خط مقدم جبهه فرهنگی قرار دارند تلاش کنیم با تقویت این جایگاه به دشمن اجازه ندهیم که سنگرهای ما را یکی‌یکی فتح کند.

روحانی اقامه نماز جمعه را یکی از وظایف ائمه جمعه دانست و افزود: ائمه جمعه رئیس شورای فرهنگ عمومی، رئیس شورای زکات و رئیس ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر شهرستان‌ها هستند و بدون ردیف بودجه دولتی و با کمک‌های خیرین و مردمی فعالیت‌های فرهنگی شهرستان را با کم‌ترین توقع و امکانات دنبال می‌کنند و در میدان نبرد با دشمن هستند.

جذب حداکثری جوانان اولویت اصلی نماز جمعه 
وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های صورت گرفته ستاد نماز جمعه رودسر برای جذب و حضور پررنگ جوانان در نماز جمعه تصریح کرد: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم ۳۶ بار از جوانان یادکردند و لذا یکی از اهداف مهم شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه جذب حداکثری جوانان به‌عنوان آینده‌سازان انقلاب و کشور به نماز جمعه است.

ائمه جمعه محور وحدت جامعه
امام‌جمعه رودسر ایجاد همدلی و وفاق بین جریان‌های سیاسی و ارتباط همه‌جانبه با نهادها و دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی برای خدمت بهتر به مردم را از دیگر وظایف ائمه جمعه دانست و گفت: تریبون نماز جمعه تریبون رهبری و نظام است که سیاست‌های رهبری به‌واسطه این تریبون تشریح و ترویج می‌شود ائمه جمعه به‌عنوان محور وحدت، حق دخالت در کار اجرایی را ندارند اما می‌توانند از طرف مردم با مطالبه‌گری بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت داشته باشند.

وی با بیان اینکه عده‌ای از مردم به دلیل اینکه مسؤولین نظام خوب به وظایف خود عمل نمی‌کنند به دفتر ائمه جمعه به‌عنوان نماینده ولی‌فقیه و داشتن حق مطالبه گری برای حل مشکلات خود مراجعه می‌کنند، افزود: مهم‌ترین عامل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم به دلیل وجود عده‌ای مدیران نالایق و بی مسؤولیت است.

روحانی با بیان اینکه اگر از تریبون نماز جمعه انتقادی می‌شود درواقع مطالبه گری برای حل مشکلات مردم بوده که نباید با توهین و تضعیف اشتباه گرفت، تصریح کرد: طبق فرمایش رهبری ما هم معتقدیم همه دولت‌ها به‌اندازه خود برای نظام و مردم زحمت کشیدند و ما هم قدردانی می‌کنیم اما هر جا کم‌کار شده باید با مطالبه گری حل کرد و این به معنای دخالت در کار اجرایی نیست.

آنچه در نماز جمعه مهم است حضور و جذب حداکثری مردم در این اجتماع بزرگ عبادی سیاسی است یکی از کارهای جذاب مردم میز خدمت و دیدار چهره به چهره مرم و مسئولان در نماز جمعه برای رسیدگی به مشکلات و درخواست‌های مردم است.

میلاد شعبان پور یکی از جوانان رودسری با بیان خاطره‌ای از میز خدمت در نماز جمعه گفت: مشکلی داشتم که گره آن به دست یکی از ادارات سطح شهرستان باز می‌شد چند بار مراجعه کردم و هر بار امروز و فردا می‌شد و حل نشد اما خوشبختانه با مراجعه به میز خدمت در نماز جمعه رودسر و گرفتن راهنمایی‌های لازم از سوی مدیر آن اداره مشکلم به‌راحتی حل شد. 

نماز جمعه باید به مکانی برای حل مشکلات جامعه باشد

مرتضی رمضان خواه یکی دیگر از جوانان رودسری نیز در این گفت‌وگو با بیان اینکه نماز جمعه باید به مکانی برای حل مشکلات جامعه باشد، اظهار کرد: می‌توان با برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی همانند تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه برای دستگیری نیازمندان، استفاده از خیران برای کمک به ازدواج جوانان و استفاده از ظرفیت جوانان برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن نماز جمعه بهره گرفت.

 اسماعیل الهی یکی دیگر از شهروندان رودسری نیز ساده زیستی امام‌جمعه را در جذب مردم به نماز جمعه تأثیرگذار خواند و با ذکر خاطره‌ای از مرحوم حضرت آیت‌الله جنیدی امام‌جمعه فقید رودسر اظهار کرد: بارها ایشان را دیدم که از کوچه‌های شهر رودسر با پای پیاده تا مسجد رفت‌وآمد می‌کرد مردم رودسر الفت خاصی به این امام‌جمعه داشتند.

حجت‌الاسلام هانی رمضان نژاد مسؤول امور جوانان ستاد نماز جمعه شهرستان رودسر برای جذب جوانان در نماز جمعه نیز اظهار کرد: بسترسازی لازم مانند ارتباط و نشست‌های امام‌جمعه با جوانان، واگذاری برخی امور نماز جمعه به جوانان و بهره‌گیری از توانمندی‌های جوانان در برگزاری هر چه باشکوه‌تر نماز جمعه برای حضور جوانان و نوجوانان در این آئین الهی تأثیرگذار خواهد بود.

به گزارش فارس، یکی از دسیسه‌های دشمنان جدا کردن نسل جوان و نوجوانان از ارزش‌های دینی با تهاجم فرهنگی است که می‌توان با اشاعه فرهنگ دینی در جامعه و جذب این گروه از جامعه می‌توان با توطئه‌های دشمنان مقابله کرد.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول