پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸

استانها  /  گلستان

آشفته بازار سیب‌زمینی برای کشاورزان گلستانی/ بی تدبیری سیب‌ زمینی‌کاران گلستان را متضرر کرد

اگر چه در فصل برداشت محصولات باید شاهد خرسندی کشاورزان باشیم اما سال‌هاست که در سایه بی‎تدبیری مسوولان، داستان نارضایتی کشاورزان در زمان برداشت محصولات پای ثابت سوژه رسانه‎ها شده است.

آشفته بازار سیب‌زمینی برای کشاورزان گلستانی/ بی تدبیری سیب‌ زمینی‌کاران گلستان را متضرر کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، اگر چه در فصل برداشت محصولات باید شاهد خرسندی کشاورزان باشیم اما سالهاست که در سایه بی‎تدبیری مسوولان، داستان نارضایتی کشاورزان در زمان برداشت محصولات پای ثابت سوژه رسانه‎ها شده است و موجب شده این مشکل همچنان به قوت خود باقی بماند گویا مسوولان ذیربط نیز به این باور رسیده‎اند که برای رفع این مشکل از توانایی لازم برخوردار نیستند.

سال‌های زیادی است که گلستان تنها نام استان کشاورزی‌خیز را یدک می‎کشد و برخی مسوولان به این موضوع که اشتغال بیش از نیمی از مردم استان به کشاورزی و شاخه‎های آن وابسته است به خود می‎بالند در حالی که هنوز کشاورزان گلستانی از حداقل امکانات و حمایت‎ها بی‎بهره هستند.

خرید محصول و پرداخت به موقع مطالبات اگر چه جزو حداقل خواسته کشاورزان است اما با شروع فصل برداشت همین حداقل‎ها به مشکلات لاینحل برای مسوولان ما تبدیل می‎شود.

این روزها برداشت سیب‌زمینی از مزارع گلستان آغاز و به تبع آن بار دیگر شاهد گلایه‎مندی کشاورزان به دلیل نامناسب بودن قیت فروش این محصول در مزرعه هستیم.

امسال در مزارع گلستان ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار  سیب‌زمینی کشت شد و پیش‌بینی می‎شود ۱۷۰ هزار تن سیب‌زمینی در مزارع گلستان تولید شود، اگر چه در کشورهای توسعه‌یافته افزایش تولید محصولات کشاورزی یک مزیت محسوب می‎شود اما در کشور و البته استان ما برای کشاورزان یک امتیاز منفی است چرا که در صورت تولید زیاد فروش با مشکل مواجه خواهد شد.

  فراهم نبودن زیرساخت‎ها برای صادرات، نبود صنایع تبدیلی و افزایش کرایه حمل محصول از جمله عواملی است که در زمان برداشت سیب‌زمینی گلستان موجب کاهش قیمت شدید آن می‎شود مشکلات تکراری که گویا برنامه‎ای برای رفع آن در دست اجرا نیست.

* افزایش هزینه‎های کشاورزی در قیمت فروش لحاظ نمی‎شود/ ادامه فعالیت در بخش کشاورزی مقرون به صرفه نیست

در حال حاضر سیب‌زمینی گلستان کیلویی ۷۰۰ تومان تا ۹۰۰ تومان در مزارع از کشاورز خریداری می‎شود و به گفته کشاورزان اگر سیب‌زمینی کمتر از کیلویی ۲ هزار تومان به فروش برسد کشاورز متضرر خواهد شد.

در همین رابطه یک سیب‌زمینی‌کار گلستانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: قیمت نهاده‎های کشاورزی هر روز در حال افزایش است اما این افزایش هزینه‎ها در قیمت فروش محصول لحاظ نمی‎شود و ضرر تنها عایدی کشاورز در زمان برداشت است.

ابراهیم مقصودی تصریح کرد: افزایش قیمت ادوات کشاورزی، افزایش هزینه‎های کارگری در کنار افزایش روزافزون قیمت نهاده‎ها ادامه فعالیت را به کشاورز نخواهد داد چرا که این فعالیت به ظاهر اقتصادی برای او به صرفه نیست.

وی افزود: نتیجه ۶ ماه زحمت کشاورز برای او هیچ ثمری ندارد کشت سیب‌زمینی هکتاری ۳۵ میلیون تومان هزینه در برداشت در حالی که این محصول در بازار کیلویی ۳ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‎رسد اما از کشاورز کمتر از یک‌هزار تومان خریداری می‎شود.

سیب‌زمینی‌کار گلستانی، افزایش روزانه قیمت کرایه بار را یکی دیگر از هزینه‎های کشاورزان عنوان کرد و گفت: راننده هر قیمتی را اعلام کند مجبور به پرداخت آن هستیم چرا که سیب‌زمینی در صورت عدم برداشت به موقع دچار پوسیدگی می‎شود.

مقصودی با بیان اینکه در زمان نامناسب بودن قیمت فروش، خرید تضمینی دولت یک راهکار محسوب می‎شود، افزود: متأسفانه با تمام افزایش هزینه‎های کشت قیمت پیشنهادی دولت برای خرید سیب‌زمینی کیلویی ۶۰۰ تومان است.

وی ادامه داد: مسوولان اعلام می‎کنند یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت سیب‌زمینی تولید بیش از اندازه آن است در حالی که سال گذشته تولید استان زیاد بود و هر فردی که اقدام به کشت سیب‌زمینی کرد سود مناسبی نصیبش شد در واقع سیب‌زمینی سال گذشته در مزرعه کیلویی ۵ هزار تومان فروخته شد چرا که زمینه صادرات فراهم بود متأسفانه مسوولان ما برنامه‌ریزی دقیقی ندارند و اصلأ مشخص نیست که در یک سال چه وضعیتی برای یک محصول پیش خواهد آمد وظیفه کشاورز تولید است باید متولیان امر زیرساخت‎ها برای ادامه  تولید را فراهم کنند قرار نیست تمام بار مشکلات را کشاورز به دوش بکشد و بعد از گذشت چند ماه مراقبت از محصول حال که به مرحله فروش رسیده دغدغه فروش هم بر بقیه دغدغه‎های وی افزوده شود.

* نبود صنایع فرآوری سیب‌زمینی در گلستان  و هدر رفت محصول در مزارع

تولید ۱۷۰ هزار تن سیب‌زمینی در گلستان و عدم توانایی مسوولان برای فراهم کردن فروش مناسب این محصول در زمان برداشت نقطه ضعف استان کشاورزی‌خیز همچون گلستان را بیشتر از قبل نشان می‎دهد چرا که در استانی که یکی از محورهای اصلی توسعه آن کشاورزی محسوب می‎شود صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات در آن فراهم نیست امری که موجب شده در زمان پرباری محصول مشکلات عدیده برای کشاورزان به وجود آید.

به گفته مدیر سابق صنایع جهاد کشاورزی گلستان در استان 13 مورد برای ایجاد صنایع فرآوری سیب‌زمینی مجوز گرفته بودند.

عیدمحمد فاروقی گفت: از این تعداد مجوزها سه مورد به فعالیت رسیدند و دو مورد در استان می‎توانند حدود ۲۳ هزار تن سیب‌زمینی را فرآوری کنند که از این دو مورد یکی از آنها چندان فعال نیست.

با تلاش مسوولان طی چند سال اخیر شاهد فرآوری سیب زمینی در گلستان هم هستیم ۱۷۰ هزار تن تولید در مقابل ظرفیت ۲۳ هزار تن فرآوری سیب زمینی! یعنی ظرفیت استان کشاورزی‌خیز ما برای فرآوری سیب‌زمینی تنها حدود 14 درصد مقدار تولید آن در استان است و مابقی در صورت عدم مصرف به صورت تازه‌خوری و نامناسب بودن قیمت فروش محکوم به نابودی و هدر رفت خواهند بود، نابودی محصول به معنای نابودی زحمات چندین ماهه یک کشاورز است.

*افزایش کرایه حمل سیب‌زمینی در گلستان

فراهم نبودن زمینه صادرات برای سیب‌زمینی در کنار نبود صنایع فرآوری مناسب مشکلات سیب‌زمینی‌کاران استان را چندین برابر کرده است سال گذشته ۴ هزار تن صادرات سیب‌زمینی به ترکمنستان و قزاقستان انجام شد اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا همچنان مرزها بسته و شرایط برای صادرات فراهم نیست.

در کنار این مشکلات افزایش کرایه بار نیز بر دغدغه‎های سیب‌زمینی‌کاران گلستانی افزوده است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان در خصوص نارضایتی کشاورزان از افزایش قیمت حمل بار گفت: نیامدن کامیون به استان موجب افزایش کرایه بار شده است در همین رابطه از هفته گذشته در سراسر کشور و استان‎هایی که در سال‌های گذشته بیشترین سیب‌زمینی حمل می‎شد فراخوان داده‎ایم.

ایوب میرشاهی افزود: کامیون‎ها به زودی وارد استان خواهند شد و قیمت کرایه ماشین‎ها تعدیل خواهد یافت.

براساس این گزارش فصل برداشت انواع محصولات از جمله سیب‌زمینی در گلستان مشخص است و جالب آن است که هر ساله و در زمان فصل برداشت مسوولان به دنبال راهکاری برای رفع مشکلات هستند در حالی که می‎توان ماه‌ها قبل برای جلوگیری از بروز یکسری مشکلات تکراری در زمان برداشت محصولات برنامه‎ریزی‎های لازم را انجام داد.

انتهای پیام/83017/ق

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول