اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

استانها  /  گلستان

دفترچه‌های بیمه سلامت به‌صورت غیرحضوری تمدید می‌شود/ حذف دفترچه بیمه سلامت از اردیبهشت

مدیر کل بیمه سلامت گلستان از تمدید غیرحضوری دفاتر بیمه درمان سازمان بیمه سلامت خبر داد.

دفترچه‌های بیمه سلامت به‌صورت غیرحضوری تمدید می‌شود/  حذف دفترچه بیمه سلامت از اردیبهشت

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از روابط عمومی بیمه سلامت استان گلستان، مهرداد کمانگری اظهار کرد: سازمان بیمه سلامت ایران در راستای کاهش مراجعه بیمه‌شدگان به دفاتر پیشخوان به منظور تعویض دفاتر بیمه در دوران شیوع بیماری کرونا، دفاتر بیمه درمانی خود را در صندوق‌های کارکنان دولت، روستائیان، سلامت همگانی و بیماران خاص صندوق ایرانیان که از تاریخ یکم فروردین ۱۴۰۰ به بعد فاقد اعتبار شده، به صورت متمرکز تا پایان شهریور ماه سال جاری تمدید خواهد کرد.

مدیر کل بیمه سلامت گلستان افزود: با توجه به تمدید اعتبار متمرکز این دفاتر بیمه و اجرای برنامه نسخه‌نویسی الکترونیک و ارائه خدمات بیمه درمانی به‌صورت الکترونیکی از جانب سازمان، بیمه‌شدگان نیازی به مراجعه حضوری برای تمدید اعتبار دفاتر بیمه درمانی خود نداشته و صرفا می‌توانند با همراه داشتن کد ملی و یا دفاتر بیمه درمانی فعلی فاقد اعتبار خود به مراکز درمانی طرف قرارداد مراجعه و خدمات بیمه‌ای خود را دریافت کنند.

کمانگری خاطرنشان کرد: تمامی بیمه‌شدگان تحت پوشش این سازمان می‌توانند با شماره‌گیری کد #۱۶۶۶ * از وضعیت پوشش بیمه‌ای و تاریخ اعتبار دفاتر بیمه درمانی خود مطلع شوند.

* حذف دفترچه بیمه سلامت از اردیبهشت

وی همچنین از حذف تدریجی کاربرد دفترچه‌های بیمه سلامت از اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد.

کمانگری در خصوص حذف تدریجی کاربرد دفترچه‌های بیمه سلامت از اردیبهشت ماه گفت: از اردیبهشت ماه امسال حذف تدریجی کاربرد دفترچه‌های بیمه سلامت همزمان در سراسر کشور آغاز می‌شود.

مدیر کل بیمه سلامت گلستان افزود: طبق بند «ج» تبصره ۱۷ قانون بودجه سالجاری سازمان‌های بیمه‌گر مکلف هستند از طریق به‌روزرسانی پایگاه بر خط اطلاعات بیمه‌شدگان نسبت به جایگزینی ابزارهای الکترونیک به جای دفاتر بیمه درمانی کاغذی فعلی اقدام کنند.

وی ادامه داد: در این راستا سازمان تامین اجتماعی از ابتدای اسفندماه فرآیند حذف دفترچه را کلید زده اما بیمه سلامت به‌صورت تدریجی از اول اردیبهشت این کار را آغاز خواهد کرد.

کمانگری با اشاره به اینکه از تیر ماه سال ۱۳۹۹، این اداره کل تمهیدات لازم را در زمینه ایجاد بستر الکترونیک در موسسات بخش خصوصی استان آغاز کرده بود، گفت: موسساتی که بر این اساس اسناد خود را به‌صورت الکترونیک به این اداره کل ارسال کردند، مشمول مشوق‌هایی برای پرداخت هزینه‌های درمانی از سوی این اداره کل شدند.

وی با اشاره به آغاز این طرح از اردیبهشت ماه افزود: تمامی موسسات درمانی طرف قرارداد به سامانه‌های استحقاق‌سنجی، نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک این سازمان متصل هستند و در گام اول چاپ و صدور یکی از صندوق‌های پنج‌گانه این سازمان به نام «صندوق بیمه سلامت همگانی» از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری متوقف خواهد شد.

مدیر کل بیمه سلامت گلستان اظهار کرد: برای افرادی که نسخ دفترچه بیمه آنان به اتمام رسیده، این امکان در مراکز طرف قرارداد فراهم است که به‌صورت الکترونیکی خدمات بیمه‌ای خود را با ارائه کارت  ملی و یا جلد دفترچه که حاوی مشخصات بیمه‌ای باشد، دریافت کنند.

وی افزود: موسسه درمانی طرف قرارداد ضمن ثبت نسخه الکترونیک و ارائه کد رهگیری به بیمه شده، این امکان را فراهم می‌کند که بیمه شده خدمات دارویی و سایر خدمات پاراکلینیک خود را بدون نسخ کاغذی دفاتر بیمه درمانی، به‌صورت الکترونیکی دریافت کنند.

کمانگری از بیمه‌شدگان خواست در مراجعه به مراکز طرف قرارداد با صبر و شکیبایی بیشتر بیمه سلامت را در اجرای صحیح این امر مهم یاری کنند زیرا استفاده از ابزارهای الکترونیکی علاوه بر شفافیت در انجام روند ارائه خدمات در شرایط فعلی باعث جلوگیری از انتقال ویروس کرونا نیز می‌شود.

مدیر کل بیمه سلامت گلستان افزود: طبق جدول زمان‌بندی، حذف تدریجی کاربرد دفاتر بیمه صندوق روستائیان از خردادماه و سایر صندوق‌های بیمه‌ای نیز از ابتدای تیرماه اجرایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: از اردیبهشت‌ماه سالجاری نیز ارائه خدمات بدون دفترچه بیمه درمانی کاغذی فعلی در بیمارستان‌های دولتی نیز اجرائی خواهد شد.

انتهای پیام/۸۳۰۰۱

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول