سه‌شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴

استانها  /  همدان

بی‌قراری سه‌شنبه‌های مهدوی/ میزبانی از دعوتی‌های امام زمان(عج)

همچنان مواسات مومنانه در جای جای این مرز و بوم جاری است، این بار در «سه‎شنبه شب‌های مهدوی» در نهاوند، آن جا که خانواده‌ها سه‌شنبه‌ها بیشتر از تعداد اعضای خود غذا می‌پزند و به همت گروه جهادی شهید امیدی آنها را به دست نیازمندان می‌رسانند مبادا کسی گرسنه سر به بالین بگذارد.

بی‌قراری سه‌شنبه‌های مهدوی/ میزبانی از دعوتی‌های امام زمان(عج)

خبرگزاری فارس ـ همدان، کرونا که آمد با خود صدمات زیادی را در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به جامعه وارد کرد و فضای کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داد، اما در کنار این چهره نازیبای خود از یک کار زیبا نیز رونمایی کرد و آن هم چیزی نبود جز همیاری و همدلی مردم در سختی‌ها و تنهایی‌ها.

با شروع کرونا همه به چشم دیدیم که افراد و گروه‌ها خودجوش به میدان آمدند و به فراخور حال خود برای کاهش آثار زیانبار این مهمان ناخوانده آستین بالا زدند و بار دیگر نشان دادند مردم این مرز و بوم در شرایط سخت کنار یکدیگرند و شادی‌هایشان را با هم تقسیم می‌کنند.

کمک به کادر درمانی، تولید و توزیع لوازم بهداشتی، ضدعفونی محلات شهری و روستایی با کمترین امکانات محلی، غربالگری و مراقبت از بیماران کرونایی که در قرنطینه خانگی به سر می‌بردند بخشی از فعالیت‌های ایثارگرانه مردم بود و ترجمان این شعر معروف سعدی "چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار».

این روزها بیقراری برای کاهش رنج و دردها در این ایام خود را نمایان کرد و باز هم امید را در دل‌ها زنده‌تر، مردم نشان دادند انسانیت همچنان زنده است اگرچه در مقاطعی غبار غفلت روی آن را گرفته باشد. رفته رفته این حماسه‌آفرینی‌ها شکل و رویش گسترده‌تری به خود گرفت و گروه‌های بیشتری پای کار آمدند و سرانجام آن به رزمایش و مواسات مومنانه ختم شد.

شکل‌گیری رزمایش کمک مومنانه هم برای خود روایتی دارد. ماجرا در پی فرمایشات رهبری در نیمه‌شعبان مبنی بر راه‌اندازی رزمایش گسترده و کمک مومنانه و حمایت از خانواده‌هایی که اقتصاد آنها تحت تاثیر کرونا قرار گرفته بود، آغاز شد، استقبال از این رزمایش که نمونه آن در هیچ کجای جهان مشاهده نشده، تا آنجا پیش رفت که پای ابتکارات مردمی برای خدمت‌رسانی بیشتر به این اتفاق باز شد.

مواسات و همدلی همچنان با نیت رضای الهی همچنان جاری است که یکی از این ابتکارها مربوط به دیار سرافراز نهاوند است، گروه جهادی شهیدامیدی در این وادی قدم نهاده و چند ماهی است کار را با عنوان «سه‌شنبه‌های مهدوی» آغاز کرده تا به سهم خود به نیازمندان کمکی کرده باشد.

در این رابطه توصیف شکل‌گیری طرح از زبان «داود علی‌بخشی» یکی از اعضای هیات امنای هیات فاطمیون نهاوند و عضو گروه جهادی شهیدامیدی شنیدنی است که آن را در این مقال می‌خوانیم.

بعد از اینکه در ماه مبارک رمضان به منظور کمک به خانواده‌های نیازمند طرحی به نام «علی‌یاوران» اجرا شد و بر اساس آن ۱۳ هزار پرس غذا تهیه و بین مستمندان توزیع شد به اتفاق جمعی از دوستان تصمیم گرفتیم این احسان در تمام طول سال ادامه داشته باشد، بر همین اساس پیشنهاد شد این کار از سوی خانواده‌هایی که ما نام آنها را «همکار» گذاشتیم شروع شود.

بر این اساس مقرر شد کسانی که تمایل داشته باشند در هفته یک شب در کنار غذایی که برای خانواده خود تهیه می‌کنند به اندازه یک یا دو نفر از آن غذا را برای نیازمندان کنار بگذارند و از آنجایی که تهیه یک یا دو غذا فشاری را به لحاظ اقتصادی به خانواده‌ها وارد نمی‌کند هنگامی که این طرح را مطرح کردیم با استقبال خوبی مواجه شد، قرار بر این شد با کمک دوستان طرحی را تهیه کنیم به نام «سه‌شنبه‌شب‌های مهدوی» و در این یک شب به نیت امام زمان(عج) و تعجیل در فرج ایشان کسانی که تمایل داشته باشند اعلام آمادگی کنند تا غذاهای هدیه داده شده جمع‌آوری شود.

هدف کلی طرح این بود که برای زمینه‌سازی ظهور حضرت حجت(عج) کاری انجام دهیم و چشم‌اندازی را برای بلندمدت ترسیم کرده باشیم که همه خانواده‌ها در هفته حداقل در یک روز با موضوع امام زمان(عج) درگیر شوند و با تبلیغ بتوان آن را در سطح استان و حتی کشور گسترش داد تا انشاءالله جامعه برای ظهور آقا امام زمان(عج) از آمادگی لازم برخوردار شود و علاوه بر آن بتوان تعداد غذاهای بیشتری به دست نیازمندان رساند.

برای شروع طرح ما از ابتدا آن را از بین فامیل‌ و آشنایان خود آغاز کردیم، ابتدا ظرف غذا را تهیه کرده و با نصب برچسب ویژه «سه‌شنبه‌های مهدوی» عصر همان روز در اختیار خانواده‌های همکار قرار می‌دادیم، بعد طبق هماهنگی بسته‌های غذا را در ساعت خاصی توسط گروه‌هایی که از قبل اعلام آمادگی کرده بودند جمع‌آوری می‌کردیم.

پس از ماه مبارک رمضان این ایده عملیاتی شده و رسما کار آغاز شد، در اولین هفته توانستیم ۱۳ پرس غذا از بین ۶ یا هفت خانواده‌ای که در این زمینه اعلام آمادگی کرده بودند جمع‌آوری کنیم، همین مساله باعث خوشحالی و شعف بچه‌های گروه شده بود چراکه موفق شدند بدون هیچ هزینه‌ای برای نیازمندان غذا تهیه کنند، ادامه این روند باعث شد کار را در هفته‌های بعد با جدیت بیشتری پیگیری کنند، هر هفته که می‌گذشت تعداد غذاها و خانواده‌های داوطلب افزایش می‌یافت به طوری که این تعداد به لطف الهی در هفته یازدهم به به ۲۰۵ پرس غذا رسید.

طی این مدت اتفاقات خوبی افتاد که انگیزه ما را برای ادامه کار بیشتر می‌کرد، به هر کسی از آشنایان و همسایه‌ها شرکت در طرح را پیشنهاد می‌دادیم به ما «نه» نمی‌گفتند و برای مشارکت آمادگی می‌کردند، حتی آرم «سه‌شنبه‌های مهدوی» را روی تابلوی اطلاع‌رسانی آپارتمان نصب کرده بودند و خوشبختانه دیگر واحدهای مسکونی نیز درگیر کار شدند.

جالب اینکه خانواده‌هایی به ما روی می‌آوردند که ما آنها را در هیات‌ها و مراسم مذهبی کمتر دیده بودیم، همین مساله باعث شور و شوق بیشتر ما برای ادامه کار شده بود چراکه می‌دیدم به قول رهبر فرزانه انقلاب خانواده‌های بخش خاکستری جامعه درگیر این مساله شده بودند و همین موضوع اتفاق بزرگی بود.

در رابطه با اتفاقاتی که در این مدت رخ داد چند خاطره دارم، در روزهای اول اجرای طرح یکی از اقوام به من زنگ زد و گفت «می‌خواهم امشب سه پرس غذا نذر سلامتی امام زمان(عج) کنم، اگر اجازه بدهید یکی از آنها را به کارگری که در محله مشغول کار است بدهم»، این اتفاق خیلی برایم جالب بود چون دیدم که با این کار و نیت خالص آن یک کارگر هم شب صاحب غذا شد، در حالی که اگر طرح «سه‌شنبه‌های مهدوی» وجود نداشت این بنده خدا هم اصلا به فکر پختن غذا به تعداد بیشتر نبود که تصمیم داشته باشد از آن یک پرس غذا به کارگر محله‌اش هم بدهد، با این اتفاق به عینه دیدم که کارهای خیر به هم‌پیوستگی دارند و در سطح جامعه گسترش می‌یابند.

یکی دیگر از خاطراتم مربوط به یکی از دوستان است که به تازگی پدرشان به رحمت خدا رفته بود، شغل او آشپزی است و در این خصوص نقل می‌کند «با توجه به اینکه برخی از خانواده‌ها به هر دلیلی نمی‌توانند در سه شنبه شب‌ها در منزل غذا بپزند پول آن را اختیار ما قرار می‌دهند و می‌گویند که به نیابت از ما چند پرس غذا را آماده و در اختیار مجریان طرح قرار دهید، در یکی از هفته‌ها من یک ظرف غذا را با نیت خیر از طرف خودم به غذاهای سفارش شده اضافه کردم در آن شب خواب مرحوم پدرم را دیدم که در یکی از محلات محروم و قدیمی شهر برای خانواده‌های نیازمند خانه‌ای بنا می‌کند، متوجه شدم این کار خیر برای پدرم نیز برکاتی داشته است.

وی در خصوص چگونگی توزیع بسته‌های غذایی نیز عنوان کرد: با توجه به اینکه این کار با همکاری بچه‌های گروه جهادی شهید امیدی انجام می شود نفراتی که اعلام همکاری کرده‌اند و در محلات مختلف ساکن هستند را گروه‌بندی کرده و روز سه‌شنبه از طریق تلگرام نشانی و آدرس افرادی را که برای پخت غذا اعلام آمادگی کرده‌اند ارسال می‌کنیم. هنگام غروب آنها به درب منازل رفته و پس از جمع‌آوری غذاها آنها را به صورت متمرکز در مکانی جمع‌آوری کرده و راس ساعت ۹ تا ۱۰ شب آنها را توزیع می‌کنند.

 برخی از خانواده‌ها در کنار غذایی که اهدا می‌کنند میوه و یا لوازم‌التحریر هم قرار می‌دهند که ما آن را بر اساس نیاز خانواده هایی که قبلا شناسایی کرده‌ایم توزیع می‌کنیم.

به منظور گسترش طرح «سه‌شنبه‌های مهدوی» از طریق فضای مجازی کانالی را اختصاص داده ایم که اغلب خانمها متولی آن هستند و خودشان تماس می‌گیرند که علاوه بر پختن غذا برای توزیع آن نیز مشارکت می‌کنند، حتی چند نفر از خانم‌ها اعلام کرده‌اند که وسیله شخصی‌شان را در این شب برای توزیع غذاها اختصاص می دهند که خوشبختانه ما هر هفته شاهد گسترش طرح هستیم.

نکته‌ای که لازم است به آن اشاره شود این است که در طبخ غذا تاکید زیادی بر رعایت بهداشت داریم و در توزیع آن تمام پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنیم.

خانواده شهبازی یکی از خانواده‌های همکار در این طرح است که چندین هفته است در این زمینه مشارکت دارند و آن را مایه خیر و برکت در زندگی خود می‌دانند.

پدر خانواده در این زمینه در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: هر برنامه‌ای که در آن خلوص نیت وجود داشته باشد هم رونق می‌گیرد و هم خداوند دلها را به هم نزدیک می‌کند تا آن کار خیر به خوبی انجام شود و ما احساس کردیم در این کار خلوص نیت وجود دارد، با رضایت خاطر از آن استقبال کرده و چند هفته‌ای است که توفیقی نصیب خانواده ما شده که چند پرس غذا برای همنوعان خود تهیه می‌کنیم.

در شرایط کنونی وضعیت اقتصادی فشار زیادی را به مردم وارد می‌سازد با همین کمک ناچیزی که به چشم هم نمی‌آید می‌توان بخشی از مشکلات هر چند که ناچیز باشد را برطرف کرد که البته امیدواریم هفته به هفته شاهد گسترش آن در سطح شهرستان باشیم و واقعا بدانیم که با نیت خداپسندانه و به عشق امام زمان(عج) در هفته چند خانواده حداقل از غذای خوب بهره‌مند می‌شوند.

وی در خصوص آثار و برکات این کار خیر و انسان دوستانه که به انگیزه نزدیک کردن مردم با مساله مهدویت انجام می شود هم در زندگی خودم احساس برکت کرده‌ام و هم شور و شعفی در بین فرزندانم بوجود آمده است به طوری که بچه ها در روزهای سه شنبه دارای یک شور و نشاطی هستند و می گویند امشب نذری داریم، از بعدازظهر منتظرند که کار پخت غذا شروع می شود و علاوه بر آن خانم هم با یک شوق خاصی غذا را با توجه به اینکه مربوط به امام زمان(عج) است می‌پزد، برکت این کار به گونه ای است که در مواقعی در سه شنبه های مهدوی از اقوام هم دعوت می کنیم که چون غذا متعلق به امام زمان(عج) است به خانه‌ ما بیایند،آن شب واقعا برای ما خیلی معنوی و خاطره‌انگیز است.

معتقدم هر کسی می‌تواند، در این کار مشارکت داشته باشد چراکه به کسی فشاری وارد نمی‌کند که هیچ گره‌ای از کار یک نیازمند باز می‌کند ضمن اینکه چون کار متعلق به امام زمان(عج) است برکات بسیاری دارد که فقط باید در این کار مشارکت کرد تا ثمرات آن را به چشم دید.

====================

وحید سیفی

====================

انتهای پیام/ 3140/خ

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول