يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۹

استانها  /  همدان

مبتلایان به بیماری‌های غیرواگیر مشتری‌های رده اول کرونا

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با اشاره به اهمیت کنترل بیماری‌های غیرواگیر گفت: متاسفانه افراد مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر مشتری‌های رده اول کووید 19 هستند.

مبتلایان به بیماری‌های غیرواگیر مشتری‌های رده اول کرونا

راضیه سادات میرمعینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به هفته «سلامت زنان ایرانی» اظهار کرد: در خصوص زنان این موضوع قابل تامل است که آنها چون مدیریت خانه را برعهده دارند، می‌توانند محور اقدامات سلامت‌محور باشند و یا برعکس آن محور اقداماتی که ممکن است سلامتی جامعه را مخدوش کند.

وی افزود: توجه به سلامت زنان و بعد مدیریتی که آنها روی روال زندگی افراد خانواده دارند از تغذیه گرفته تا  فعالیت بدنی، کاهش استرس و اقدامات سلامت‌محور حائز اهمیت است.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان خاطرنشان کرد: این هفته به نام هفته «سلامت زنان ایرانی» نامگذاری شده  تا روی محورهای سلامتی خانواده تامل و همین که با جزئیات بیشتری به مباحث مرتبط با آن پرداخته شود.

وی با اشاره به اینکه در بیماری کرونا که تمام ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار داده، برخی از آیتم‌های مرتبط با زنان و سلامتی آنها اهمیت بیشتری یافته که مروری به آن داریم گفت: در موضوع بیماری‌های غیرواگیر چالش کووید ۱۹ به این صورت است که متاسفانه عمده بیماران، بیماری‌های غیرواگیر مشتری‌های رده اول آن هستند.

میرمعینی تصریح کرد: افراد چاق و بیماران دیابتی، دارای فشارخون و بیماری قلبی ـ عروقی بیشتر در معرض بیماری کرونا قرار دارند و از طرفی در صورت ابتلا، وخامت بیماری کووید ۱۹ در این افراد بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه طبق مقالات منتشر شده افراد چاق بیشترین مرگ و میر را در صورت ابتلا به کرونا داشته‌اند افزود: یکی از شعارهای هفته سلامت زنان ایرانی، مبارزه با چاقی زنان و کاهش عوامل خطر بیماری‌های مزمن و زمینه‌ای به عنوان عامل وخامت کووید ۱۹ در نظر گرفته شده است.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با بیان اینکه چاقی از آیتم‌هایی است که شاید به سختی بتوان آن را در افراد کنترل کرد افزود: در برنامه‌ای که از سازمان بهداشت جهانی برای کشورهای مختلف تهیه شده به چاقی و دیابت توجه خاصی شده است.

وی تاکید کرد: به این دو آیتم به عنوان کاهش عوامل مرگ زودرس توجه شده که در جوامعی بتوانیم مرگ‌های زیر ۷۰ سال را کم کنیم و نیز خواسته شده حداقل تا ۱۴۰۴ این آیتم‎ها را ثابت نگه داریم.

میرمعینی با بیان اینکه کار آنچنان مشکل است که به ثابت نگه داشتن این دو آیتم قانع شده‌اند افزود: اقدامات مرتبط با کنترل بیماری‌های غیرواگیر مشترک است و تقریبا اقداماتی که مداخلات موثری داشته باشیم می‌تواند در کنترل دیابت، چاقی، فشارخون، بیماری قلبی و عروقی تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت بدنی یکی از اقدامات موثر در کنترل بیماری‌های غیرواگیر است گفت: متاسفانه در دوران کووید ۱۹ نیز وضعیت فعالیت بدنی به دلیل اینکه افراد سعی کرده در منزل باشند و به توصیه‌های فاصله‌گذاری اجتماعی وعدم حضور در سالن‌های ورزشی و... توجه کنند، مخدوش شده است.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با بیان اینکه فعالیت بدنی باید همواره ادامه داشته باشد و نمی‌توان گفت که در زمان کووید ۱۹ باید کنار گذاشته شود افزود: با هر امکانات موجود در منزل حتی در اتاق‌های کوچک فعالیت‌های بدنی ۳ تا ۱۰ دقیقه یا نیم ساعت پشت سرم هم و یا دو تا یک ربع انجام گیرد.

وی با تاکید به اینکه تمام اعضای خانواده حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی را داشته باشند گفت: آنها اگر می‌توانند در مناطق خلوت خارج از منزل حضور یابند و فعالیت بدنی را در حد متوسط یعنی ضربان قلب در حدی بالا رود که تاثیر سلامتی را داشته باشد، انجام دهند.

میرمعینی با اشاره به اینکه پیاده‌روی در دسترس‌ترین فعالیت بدنی است در حدی که سرعت قدم برداشتن شرایط صحبت کردن عادی را برای فرد به همراه نداشته باشد و نفس نفس بزند خاطرنشان کرد: افراد حتما پنج دقیقه سرد کردن بدن و 5 دقیقه گرم کردن بدن را داشته باشند، یعنی فعالیت‌های آرام همراه با فعالیت کششی مد نظر باشد تا بدن آماده افزایش ضربان قلب را داشته باشد.

وی تغذیه مناسب را مهم عنوان کرد و با بیان اینکه پایش مصرف چربی‌ها مد نظر باشد ادامه داد: مصرف غذاهای نمک و قند بالا باید مدیریت شود تا به کمترین حد برسد.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با تاکید به افزایش مصرف میوه و سبزیجات افزود: این روزها مصرف جوانه‌ها بیشتر جزو برنامه غذایی باشد که هم ویتامین بالایی دارند و هم از سلامت خوبی برخوردار هستند.

وی کاهش مصرف فستفودها را مهم دانست و گفت: این روزها مصرف این غذاها سفارشی شده و درب منزل تحویل داده می‌شود در حالی که چربی و نمک بالای آنها مخدوش کننده سلامتی است.

میرمعینی با اشاره به مصرف غذاهای با غلات و حبوبات آن هم با پوسته کامل افزود: مصرف نان سبوس‌دار در سلامتی افراد بسیار موثر است.

وی تامین ویتامین‌های D و C را برای بدن حائز اهمیت دانست و گفت: ویتامین D ارتباط تنگاتنگ با پوکی استخوان دارد، خصوصا در خصوص بانوانی که مراحل مختلف بارداری، شیردهی، تغذیه نامناسب در آن ایام را داشته‌اند.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با بیان اینکه متاسفانه برخی از بانوان با پوکی استخوان و کمبود ویتامین D مواجه هستند افزود: ویتامین D تنها منبعی است که تقریبا از نور آفتاب و یکسری ماهی‌ها که خیلی در رژیم غذایی مردم ما نیست تامین می‌شود و در نتیجه باید به صورت دارویی این ویتامین را به دست آورد.

وی خاطرنشان کرد: اگر افرادی قبلا این داروها را مصرف می‌کردند ادامه آن را ماهی یک قرص ۵۰ هزار واحد داشته باشند و اگر قبلا مصرف نشده توصیه می‌شود ۶ هفته آن هم هفته‌ای یکی و بعد ماهی یکی داشته باشند.

میرمعینی با اشاره به اینکه ویتامین C نیز با خوردن میوه و مرکبات تامین می‌شود که می‌توان گاهی به صورت دارویی هم استفاده کرد که قطعا روی سیستم ایمنی موثر است افزود: عدم مصرف دخانیات و قلیان در سلامت زنان ایرانی نیز حائز اهمیت است.

میرمعینی با بیان اینکه متاسفانه بانوان نیز در مصرف دخانیات و کشیدن قلیان مستثنی نیستند گفت: متاسفانه اخیرا درگیری جوانانی را به کووید ۱۹ و بستری آنها در شهر همدان داشتیم که گزارش داده‌اند سابقه مصرف قلیان آن هم در فضاهای بسته و به صورت گروهی داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه اهمیت کنترل استرس در سلامت خانواده افزود: افراد سعی کنند برنامه‌ریزی مناسب در منزل داشته باشند و فضای خانه را شاد کنند.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با تاکید به اینکه باید برنامه‌ریزی مناسب در شاد کردن فضای زندگی داشت، خواستار توجه به این موضوع شد.

انتهای پیام/89026/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول