پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸

استانها  /  هرمزگان

بهره‌برداری از 27 طرح توسط رئیس‌جمهور در قشم/ ۲۲۶۳ فرصت شغلی در جزیره ایجاد شد+عکس

افتتاح ویدئوکنفرانسی ۲۷ طرح اقتصادی، عمرانی و گردشگری منطقه آزاد قشم به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار و ۱۷ هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال توسط رئیس جمهور، ۲ هزار و ۲۶۳ فرصت شغلی در این جزیره پدید آورد.

بهره‌برداری از 27 طرح توسط رئیس‌جمهور در قشم/ ۲۲۶۳ فرصت شغلی در جزیره ایجاد شد+عکس

به گزارش خبرگزاری فارس از قشم، ۶۰ طرح بزرگ تولیدی، صنعتی و زیرساختی دقایقی پیش توسط حسن روحانی رئیس جمهور در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به ثمر نشست.

این مناطق شامل مناطق آزاد قشم، انزلی و ویژه اقتصادی انرژی پارس، سهلان ، کاوه و سلفچگان با سرمایه‌گذاری ۳۰ هزار میلیارد ریال است که برای سه هزار و ۲۲۳ نفر ایجاد اشتغال می‌کند.

منطقه آزاد قشم ۴۵ درصد از این طرح‌ها با افزون بر ۷۰ درصد از حجم اشتغال ایجاد شده را به خود اختصاص داده است.

از این رو  افتتاح ویدئوکنفرانسی ۲۷ طرح در پنج صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، شیلاتی، عمرانی و گردشگری منطقه آزاد قشم به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار و ۱۷ هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال توسط رئیس جمهور ۲ هزار و ۲۶۳ فرصت شغلی را در این جزیره پدید آورد.

افتتاح پالایشگاه نفت خام سنگین قشم با ظرفیت ۳۵ هزار بشکه

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این آیین اظهار داشت: پالایشگاه نفت خام سنگین شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم با سرمایه‌گذاری ارزی ۱۶۴ میلیون دلار از ظرفیت تولید ۳۵ هزار بشکه قیر در روز برخوردار است.

حمیدرضا مومنی با اشاره به احداث شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم با سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی، افزود: هدف از ساخت این پالایشگاه در مساحتی به وسعت ۶۴ هکتار در ۲ فاز، تولید قیر به ‌عنوان محصول اصلی، نفت خام سبک به‌ عنوان محصول فرعی و کمک به خودکفایی اقتصادی و ارز آوری کشور می‌باشد.

وی افزود: یک هزار و ۱۰۰ نیروی انسانی در مراحل ساخت این شرکت مشغول به کار بودند که پس از افتتاح، ۲۵۰ نفر به‌صورت ثابت در این شرکت اشتغال خواهند داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: تولید محصولات باکیفیت بالا مطابق با استانداردهای یورو ۲۰۰۵، کاهش آلودگی محیط ‌زیست، بهره‌وری انرژی، کمک به ارتقای صادرات از دیگر اهداف این شرکت به شمار می‌رود.

بهره‌برداری از فاز نخست تامین پیش‌نیازهای تولید قیر 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: فاز نخست تامین پیش‌نیازهای پالایشگاه تولید قیر بهین پالایش قشم توسط شرکت قشم مولد دارای ۷۶ میلیون دلار حجم سرمایه است. 

مومنی اضافه کرد: با افتتاح این فاز ۲۱ مگاوات برق، هشت هزار مترمکعب آب شیرین در روز و ۳۸ هزار تُن بخار در روز تولید می‌شود.

وی گفت: برق، آب و بخار تولید شده در این فاز به‌ عنوان پیش ‌نیازهای تولید قیر پالایشگاه بهین پالایش قشم مورداستفاده قرار می‌گیرد تا این شرکت بتواند به تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه قیر دست‌یافته و بخشی از نیاز کشور به این ماده موردنیاز در پروژه‌های زیربنایی را مرتفع کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: این پروژه در زمان ساخت برای ۱۵۰ تَن شغل ایجاد کرده و در زمان بهره‌برداری به ۴۵ نیروی کار ثابت نیاز دارد.

به بار نشستن ۳ طرح صنعتی در منطقه آزاد قشم

مومنی افزود: در سه طرح تولیدی و صنعتی منطقه آزاد قشم افزون بر ۷۱۰ میلیارد به صورت ریالی و و ۵۰۰ هزار دلار به صورت ارزی جذب سرمایه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در زمان احداث و اجرای این پروژه‌های صنعتی و تولیدی، ۵۷ نفر مشغول به کار بوداند که در زمان بهره‌برداری تعداد اشتغال به ۱۵۵ نفر می‌رسد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: سردخانه متعلق به شرکت مروارید شکیل قشم با ظرفیت سالانه ۲۱ هزار تن با حجم سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد در زمان احداث برای ۲۵ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده و با بهره‌برداری آن ۱۲۰ نفر مشغول فعالیت خواهند شد.

مومنی گفت: واحد تولید ماهی خشک و خوراک آبزیان متعلق به شرکت عصاره خوراک دانه قشم با سرمایه‌گذاری ۱۱۰ میلیارد ریالی و ظرفیت تولید سالانه یک هزار و ۵۰۰ تن در سال نیز در زمان احداث برای ۲۵ نفر و با بهره‌برداری از آن ۲۰ نفر مشغول به کار خواهند شد.

وی اظهار داشت: کارخانه تولید ماسک سوبا متعلق به شرکت مجتمع فرآوری سالم غذای قشم با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار دلاری، دیگر مجموعه تولیدی و صنعتی منطقه آزاد قشم است که در زمان احداث برای هفت نفر و پس از بهره‌برداری برای ۱۵ نفر فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

بهره‌برداری هم‌زمان از ۸ طرح پرورش میگو و ماهی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: همچنین در این آیین هشت طرح حوزه شیلات و پرورش آبزیان با سرمایه‌گذاری ۲ هزار ۹۹۶ میلیارد ریال مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مومنی ابراز داشت: در زمان احداث و اجرای این پروژه‌های حوزه شیلات و پرورش آبزیان ۲۰۰ نفر در آن‌ها اشتغال داشتند و با بهره‌برداری از این طرح‌ها برای ۴۲۶ نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

وی عنوان کرد: فاز اول پرورش ماهی در قفس متعلق به شرکت‌های شرکت هیراد کاوه ساحل قشم و شریف دریا پویان قشم، با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۶۷۳ میلیارد ریال و درمجموع با ظرفیت تولید ۶ هزار تن ماهی در سال در زمان احداث برای ۴۰ نفر و با بهره‌برداری ۱۰۴ فرصت شغلی ایجاد می‌کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: همچنین ۶ مجموعه پرورش میگو متعلق به شرکت‌های دریانوردان، صافی دریای قشم، پدیده صدف قشم، اتحاد مهر کانی، عظیم ساحل قشم و شرکت تعاونی میگو دشت کنار سیاه قشم با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۳۲۳ میلیارد ریال، برای ۱۶۰ نفر در زمان احداث فرصت شغلی ایجاد کرده و با بهره‌برداری ۳۲۲ نفر در آن اشتغال خواهند داشت.

مومنی افزود: در مجموع با آغاز به کار ۶ طرح پرورش میگو، ۶ هزار ۱۲۰ تن به ظرفیت تولید میگو و با بهره‌برداری از این  ۲ طرح پرورش ماهی در قفس ۶ هزار تن به ظرفیت تولید ماهی کشور افزوده شد.

افتتاح مرکز آموزش دریانوردی صنعت گستر هوا دریا قشم

وی میزان سرمایه مرکز آموزش دریانوردی صنعت گستر هوا دریا قشم را ۱۶۰ میلیارد ریال عنوان و ابراز کرد: راه‌اندازی این مرکز که در راستای سیاست‌های توسعه آموزش‌های علمی – تخصصی سازمان منطقه آزاد قشم از طریق حمایت از بخش خصوصی صورت گرفته است که باعث ایجاد اشتغال برای ۳۵ نفر در زمان ساخت و ۲۰ نفر در بعد از بهره‌برداری شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: این مرکز آموزشی دوره‌های مرتبط با شناورهای کمتر از  سه هزار تُن و بیشتر از ۵۰۰ تن و همچنین زیر ۵۰۰ تن و دوره‌های عرشه فراساحل را با امکانات آموزش دریانوردی شامل کارگاه‌های مجهز، شبیه‌سازهای مدرن فرماندهی Radar-Arpa و مخابرات GMDSS تحت کنوانسیون STCW  با استفاده از متخصصین و مدرسین کارآمد برگزار می‌کند.

۱۲ طرح توسعه زیرساختی و عمرانی در منطقه آزاد قشم افتتاح شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: ۱۲ طرح توسعه زیرساختی و عمرانی با اعتباری بالغ‌بر ۱۳ هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال توسط رییس جمهور در منطقه آزاد قشم افتتاح شد.

مومنی افزود: هشت پروژه از ۱۲ پروژه عمرانی با سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم، شامل طرح‌های توسعه روستایی، خدماتی و زیرساختی است. 

وی تصریح کرد: این طرح‌ها شامل ساخت بلوار دسترسی به روستای دفاری، بلوار رینگ غربی شهرک نریمان تا ساحل جنوبی به طول چهار کیلومتر، بهسازی جاده سه‌راه دیرستان تا فرودگاه و میدان شهید ستاری، احداث سه کمپ پارک (آفتاب ۲، مهتاب و فاز دوم جزایر ناز)، احداث کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی و اجرای خط دوم انتقال آب است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: بخش خصوصی نیز با پروژه برج مسکونی ماتیا، مجتمع تاپ آیلند، ۴۰ واحد ویلایی و آماده‌سازی سایت ۲۳ هکتاری در پروژه‌های افتتاحی این منطقه آزاد در دی‌ماه ۹۹ مشارکت دارد. 

مومنی خاطرنشان کرد: مجموع پروژه‌های ۱۲ گانه عمرانی منطقه آزاد قشم توانسته‌اند برای یک هزار و ۳۲۴ نیرو اشتغال ایجاد کنند.

بهره‌برداری از باغ گردشگری صفاآباد قشم با ۱۸۰ میلیارد ریال سرمایه

وی حجم سرمایه پروژه احداث باغ بزرگ گردشگری صفاآباد واقع در روستای گورزین را ۱۸۰ میلیارد ریال عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: احداث این مکان گردشگری که در راستای سیاست توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از طریق حمایت از بخش خصوصی صورت گرفته است، باعث ایجاد اشتغال برای ۴۰ نفر در زمان ساخت و ۱۸ نفر در بعد از بهره‌برداری شده است.

مومنی ادامه داد: مجری این طرح شرکت ارتباط همراه پایدار قشم است در زمینی به  مساحت ۲ هزار و ۴۸۰ مترمربع ساخته‌ شده و با ۱۶ اتاق و ۵۴ تخت ظرفیت پذیرش افزون بر ۵۴ نفر گردشگر را دارد و می‌تواند نقش مؤثری در تامین خدمات موردنیاز گردشگران جزیره ایفا کند.

انتهای پیام/خ

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول